- "Атака" обвини Каракачанов, че продава на занижени цени, той я прати в Чукотка
Патриотите се скараха и за военните имоти. По искане на „Атака”, подкрепено от БСП, ДПС и „Воля”, тази сутрин в Народното събрание беше привикан на изслушване министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Хората на Волен Сидеров, нападнаха вицепремиера и военен министър, че разпродавал „масово” на занижени цени. „Става въпрос за апетитни имоти по Черноморието, в промишлени зони, в идеалния център на градовете, които са продадени в пъти по-евтино”, обяви Десислав Чуколов от „Атака”.
Няма масово продаване на имоти, собственост на Министерство на отбраната, твърденията на депутатите от „Атака“ са лъжа, отговори Каракачанов на обвиненията от страна на довчерашните коалиционни партньори. Той посочи, че информацията за всички сделки се публикува в сайта на Министерството на отбраната в съответните срокове, с всички данни - дали е в регулация или не, като същевременно данните се публикуват и в два национални всекидневника.
"Ще ви дам една справка, понеже твърдите за много имоти, апетитни имоти. Споменавате острови, полуострови, архипелази, централни апетитни имоти. Бъркате се вероятно с полуостров Крим или Чукотка", коментира Каракачанов.
За 2001-2008 г. са продадени общо 392 имота, за периода 2009 г. до настоящия момент са продадени 196 имота, съобщи военният министър. Той посочи, че през 2017 г. са продадени 10 имота, от които една част са наследени като процедура от служебния и от предишния министър, за 2018 г. с негова заповед са открити 10 процедури, но са продадени само два имота, а през 2019 г. са продадени четири имота. "Общо за тези близо 3 години, откакто аз съм министър, са продадени 16 имота", уточни Каракачанов.
"Сравнителният анализ показва ясно, че по времето, когато аз съм бил министър, няма свръх продажба на имоти. Напротив, по мое време са продавани най-малко имоти за всяка година поотделно, а и общо като мандат до момента", коментира Каракачанов. "Първото ви обвинение, което тиражирате в медиите, не отговаря на истина, колегите ми подсказват, че всъщност е лъжа - няма масово продаване на имоти с отпаднала необходимост", заяви той.
Министърът обясни, че продажбата на имоти с отпаднала необходимост се извършва по реда на Закона за държавната собственост. Извършва се промяна на първоначалния статут от публична в частна държавна собственост след решение на Министерския съвет. Каракачанов посочи, че имотите се продават с наддаване. Контрол има - вътрешно- и външноведомствен.
Министър Каракачанов лансира и идеята имотите на министерството да не се продават, а върху тях да се строят жилища за военнослужещите. В страната имало около 3500 души, които нямали жилища, а министерството плащало част от наемите им. Като пример той даде имот в столичния квартал „Обеля“, където, според него, може да се построят жилища и така ще се подобри социалният статус на военнослужещите.
Вицепремиерът Каракачанов посочи още, че някои от въпросните имоти с отпаднала необходимост не могат да се ползват, а за охраната им годишно се харчат милиони. Затова, според него, върху тях трябва да се строят жилища за военните или да се продадат, за да постъпят приходи в бюджета на министерството. В същото време обаче за някои от имотите не се явявал нито един кандидат на търговете.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com