Брюксел. Европейската комисия дава препоръки на България, които си противоречат. От една страна страната ни е съветвана, да ограничава публичните си разходи, а от друга - да прави реформи в социалната област, които не могат да се постигнат само с преструктуриране и с подобрена ефективност, без допълнителни инвестиции.
Това коментира евродепутатът Ивайло Калфин по повод огласения в Брюксел проект за препоръки към България по линия на механизма за координация на икономическото управление в ЕС, т.нар. Европейски семестър.
Според Калфин повечето мерки са съвместими с програмата на правителството на Пламен Орешарски, ако то успее да задържи дефицита на бюджета нисък.
"Проблем обаче ще бъдат препоръките за изравняване на пенсионната възраст при мъжете и жените и за отпадане на ранното пенсиониране", смята той.
Калфин добави, че проблемите в социалната сфера като ограничения достъп до здравеопазване, неефективната образователна система, високата безработица и бедност, са уловени в анализа, но мнозинството препоръки, които се дават за справяне с тях се свеждат до писане на стратегии и ново законодателство, без да се посочват съдържателни управленски мерки, които могат да доведат до бърз резултат за оживяване на икономиката и подобряване на нейната конкурентоспособност.
Европейската комисия заявява, че Националната програма за реформи на България за 2013 г. е реалистична, но би трябвало да е по-амбициозна. Сред съветите, които се дават са запазване на бюджетните баланси, намаляване на задлъжнялостта на корпоративния сектор, определяне на дата, от която ще влезе в сила изравняването на пенсионна възраст за мъжете и жените, ускоряване на инициативата за младежка заетост и преразглеждане на минималните осигурителни прагове. Европейската комисия препоръчва продължаване на образователната реформа и повече средства и мерки за социалното и образователно интегриране на ромите. Изискват се действия за подобряване ценообразуването на здравните услуги, допълнителни усилия за въвеждане на електронното правителство и бързо разплащане на задълженията на държавата и общините към бизнеса. Европейската комисия смята, че трябва да се ускори усвояването на еврофондовете и да се подсили независимостта на регулаторите в енергетиката, транспорта и управлението на отпадъците.
Препоръките на Европейската комисия трябва да бъдат одобрени от страните членки. Ако България не се съобрази с тях, средствата, определени за страната по Кохезионния фонд могат да бъдат спрени или отнети.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com