София. "АБВ остава в управляващата коалиция", твърдо заяви вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин от ПП АБВ в предаването "Годината" на Дарик.
Във връзка с приетите от парламента спорни пенсионни промени той посочи, че няма забележки по съдържанието и виждането за свободата на избора за втора пенсия, но не одобрява начина, по който те са прокарани в последния момент, с недостатъчна дискусия, което според него не благоприятства за добрия инвестиционен и икономически климат в страната.
Вицепремиерът добави, че има още неща, които трябва да се уточнят относно механизмите за дадената възможност да се избира дали вноските за втора пенсия да постъпват в частен пенсионен фонд или в НОИ.
"Според уверенията на финансовия министър Владислав Горанов хората няма да бъдат карани излишно да презаявяват избор, който вече са направили", каза оюе Калфин. По-рано в предаването "Годината" Горанов обясни, че хората, родени след 1959 година, които вече се осигуряват за втора пенсия, ще трябва изрично да заявят, ако искат вноските им да бъдат прехвърлени и да постъпват в НОИ, а ако не го направят, те ще продължат да се осигуряват в частния фонд.
Калфин изрази несъгласието си с идеята за избор, дали цялата осигуровка за пенсия да отива в държавен или частен фонд, като обясни, че това би било абсурдно в условията на "солидарна пенсионна система".
Министърът каза, че теоретично е възможно в НОИ да има лични партиди, но той не е противник на това: "НОИ е солидарен фонд, в него няма налични пари, няма традиция да се управляват средства. Личните партиди са в пълно противоречие с самата идея на солидарен фонд".
"Може да се направи някакъв механизъм, по който хората, прехвърлили пари в НОИ, да ги върнат обратно в частния фонд, но това не е добра идея", каза оюе той. "Може да се направи някакъв механизъм, по който човек, колкото е внесъл в НОИ - НОИ не управлява средства, няма допълнителна доходност - евентуално след това да ги получи, ако реши да излезе, но според мен това не е добра схема", коментира той.
По повод предложението на Радан Кънев от РБ да се направят държавни капиталови фондове, Калфин посочи, че не вижда смисъл в това. "Ако говорим за капиталови схеми, не мисля, че държавата ще ги инвестира по-добре от частните фондове, изтъкна той. Въпросът е, че капиталовите схеми не могат да поемат основната тежест на пенсиите, те могат да бъдат допълнително доплащане, инвестиция по собствено желание и така нататък", каза той. С уговорката, че пенсионните схеми се гледат дългосрочно, той посочи, че за миналата година инвестиционните схеми в частните фондове показват между 4 и 7 на сто доходност.
"В последните месеци много активно и със социалните партньори търсехме решение за професионалните пенсионни фондове, които не по тяхна вина изцяло, но не са в състояние да поемат изплащането на ранни пенсии на първа и втора категория работещи", каза социалният министър.
"Получава се така - държавата задължава работодателите да внасят средства в частните фондове, а след това държавата гарантира колко ще бъдат плащанията. Те имат задължителен приход, който е осигурен от държавата, а по отношение на поемането на отговорност - пак казвам, не само по тяхна вина, защото има промени в законодателството - отново трябва да се намеси НОИ, за да гарантира пенсиите на хората. Това не е нормална схема", каза той, като бе категоричен, че трябва да се намери решение по някакъв начин за професионалните пенсионни фондове.
Запитан дали схемата на решението за професионалните пенсионни фондове ще бъде същата - хората да избират дали в тях или НОИ да постъпват вноските им, Калфин каза, че тя може да бъде и различна. "Но различната схема, която предлагахме, ние гледахме няколко пъти тези схеми, е за пореден път да се отложи плащането на пенсиите от професионалните фондове - те трябваше отдавна да започнат, с риск, който да остане за хората, че ако работодателите не са внасяли вноските, за което работниците нямат вина, професионалният фонд да няма възможност да изплаща пенсията след това", обясни Калфин.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com