"Категорично да, България трябваше да предостави военна помощ за Украйна, бързо и без колебание. У нас се смесиха две неща - политическото решение и военнотехническото решение какво можем да дадем. Ще даваме това, което имаме.
Това заяви за "На фокус" по Нова Тв Петър Стоянов, президент на България от 1997 до 2002 г.
"Русификацията дори на топонимите е станала такава неразделна част от нашето битие, че дори не си даваме сметка. Ако се вглеждаме прекалено много в историята, ще загубим посока. По отношение на нито една държава историята не върви само в една посока. Интересите ни понякога са много различни от руските. Понякога са и противоречили от техните", заяви той.
По думите му с Борис Елцин надеждите са били, че Русия ще тръгне по демократичен път, заедно с ЕС. "Срещата ни беше приятелска, дружеска. Взехме решения, които бяха в интерес на България - правихме постъпки да стане член на НАТО и ЕС. Членството ни в НАТО е изключително важно за нас, вижте Украйна и Молдова", посочи Стоянов.
Според него заплахите за ядрено оръжие кара света да гледа по-специално на тази война. "Не изключвам възможността това да е една от пропагандните цели на Русия. При анексирането на Крим имаше и поддръжници на Русия, които твърдяха, че там има преобладаващо руско население. Трябва да се замислим тогава за Кърджали", смята президентът.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com