- Първата сесия на Стратегическия диалог препотвърди подкрепата от Тръмп
Първата сесия на стратегическия диалог между България и Америка, която се състоя в Гранитна зала на Министерски съвет, остана в сянката на кризата с Иран и откриването на "Турски поток". Но самото й провеждане в този напрегнат за света момент бе знаково по три линии. Първо, поредно доказателство, че визитата на Борисов при Тръмп не е била протоколна. Второ, подписаният документ от срещата не е останал само в архивите на Белия дом. Трето, че посланик Херо Мустафа вече реализира програмата си да подреди двустранните отношения, като ги вдигне на
ново организационно и институционално ниво
През 2014-а посещението на трима американски сенатори в същата тази сграда предизвика политически и енергиен трус в държавата, който срути както проекта "Южен поток", така и кабинета Орешарски.
Но твърдият юмрук на сенаторите не успя да пресече нито русофилските нагласи в обществото, нито еднопосочния път на синьото гориво към България.
Нещо повече, за българите днес фанфарното откриване на "Турски поток" е не по-малко болезнено отколкото за американците. И определението "балкански" най-малко е продиктувано от европейска солидарност. А изразява все още неугасналата надежда, че ще укрепим мястото си на енергийната карта на света, макар да не успяхме да станем лидер в региона.
Кадифените ръкавици, с които Херо Мустафа се зае да моделира газовите трасета и енергийните мощности, засега се оказват много по-успешни от сенаторския скалпел.
Затова и тази тема беше в основата на двустранните разговори в рамките на петте панела на първата сесия на стратегическия диалог. Бе договорено да се ускори лицензирането на американското ядрено гориво, което да е
алтернатива на руския уран
с който се захранва АЕЦ "Козлодуй".
Постигна се и споразумение за ускорено изграждане на терминала за втечнен газ край Александруполис, в който правителството вече одобри решението да придобие 20%, както и ускорено завършване на газовия конектор с Гърция.
Всички тези усилия слагат попътен вятър за газовия хъб "Балкан", който, както обяви Борисов, "ще превърне България от потребител в основен транзитен доставчик за региона" - с новоизградената собствена газова структура "с най-мощните американски компресори", но в същото време и реверсивна, "за да може да транспортира газ по всички посоки".
На форума акцент бяха още 10-годишната пътна карта за сътрудничество в сферата на отбраната, възможностите на 5G мрежата, необходимостта от законови предложения, чрез които държавните институции да станат още по-независими, прозрачни и ефективни, но най-забележимо бе изказването на посланик Мустафа за ускоряване на процеса по отпадане на визите.
Дали е дошъл помощник държавния секретар Дейвид Хейт или заместникът му Мат Бойс, бе тема главно на хейтърите, но новината, че през февруари пристига помощник държавният секретар по визовия проблем, прикова вниманието, защото както каза Борисов, "в рамките на година, година и нещо, ще приключим и тази тема".
Увереността му до голяма степен се дължи на голямата амбиция на новата посланичка.
"Ние
истински държим на България
- тази невероятна страна, тези прекрасни българи, които срещам всеки ден, заслужават най-доброто за тях и за децата им", каза Херо Мустафа.
Докато Истанбул посрещна с хладина Борисов, от София тя го изпрати с широка усмивка. Не може да се отрече, тази жена постигна повече от всеки свой предшественик. И отсега е ясно, че ще гони да изпълни програма си на макс. Затова и сесиите на стратегическия диалог ще се ускорят.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com