Преговорите за кабинет буксуват като тировете по пътищата
Държавата се вледени. Преспите блокираха градове и села, а преговорите за чаканото ново правителство забуксуваха като тировете по пътищата. Кошмарен Димитровден изкараха много българи, тръгнали да празнуват по хижите. Река Велека преля и откъсна от света Резово и Синеморец. Четириметрови вълни удариха Варна. Стотици останаха без ток. И докато снегът скова Севера, а Югът остана под вода, ледена епоха смрази партиите. "Скептичен съм за стабилно правителство", заяви Бойко Борисов, след като БСП твърдо отказа да участва в кабинета и дори да излъчи председател на парламента. "По-добре чиновник да стане премиер и да направим нови избори на 1 юли заедно с кметските", заключи Генерала. Той предлага окончателното решение да бъде взето на лидерска среща до сряда.
Слагаме чиновник за премиер, правим избори 2 в 1 на 1 юли, обяви Борисов
Експертен кабинет тип "Орешарски" да изкара тежката зима и работи най-късно до лятото. А на 1 юли 2015 г. да се проведат избори 2 в 1 - парламентарни и кметски. Този вариант за властта очерта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов след среща на 4 очи с шефа на БСП Михаил Миков. Последният разговор от втория тур преговори за кабинет се състоя в Народното събрание ден преди официалното му откриване. И продължи точно 59 минути.
БСП остава в опозиция, обяви Миков. Скептичен съм към съставянето на нов кабинет, обобщи Борисов. Той дори предложил БСП да излъчи председателя на парламента. Но Миков отказал с аргумента, че това би ги ангажирало прекалено много за партия в опозиция.
Кабинет на споделената отговорност иска Борисов. Това означава лидерите вътре в правителството - там се решават нещата и се изпълняват програмите, обясни Генерала. И продължи: "В противен случай е по-добре всички да останем в парламента, да излъчим някакъв тип правителство, заковаваме примерно 1 юли, за да има време две в едно да направим изборите - парламентарни и кметски, да не харчим пари и дотогава просто е нулево време. Не се занимаваме с политическо говорене - решаваме само наболелите проблеми". Според Борисов това бил вариантът да не се влиза веднага в избори. Наричам го "Орешарски", защото такова правителство е безотговорно - никой не носи политическа отговорност. Накрая пасивите са за някой друг, каза Борисов. И подчерта, че в този случай няма да е премиер.
Лидерът на ГЕРБ обясни, че не приема позицията на Радан Кънев, който заяви, че остава в парламента и не иска да участва в кабинета. "На мен ми се поставят куп условия, за да не може да се реши едно неизвестно и аз станах изведнъж най-диалогичният, най-разбраният и най-добрият само и само да можем да направим нещо стабилно. Ако не може - 1 юли нови избори", отсече Генерала. И продължи: "Дотогава събирам ги колегите, решаваме всички, даваме министри или всички дават списък с хора да се избере нещо и преди да влезе дневният ред на Министерски съвет в сряда, във вторник точка по точка го гледаме тук, в парламента и просто слагаме един чиновник за премиер, поредния". Борисов предупреди обаче, че Брюксел ще приеме такъв вариант "изключително под условие". Не мога да твърдя, че тогава фондовете ще бъдат пуснати", каза лидерът на ГЕРБ. По думите му засега възможността била ГЕРБ да направи кабинет с реформаторите и с подкрепата на Патриотичния фронт, които се държали отговорно. "На практика ще имаме правителство ГЕРБ и реформаторите с коалиционно споразумение, Патриотичен фронт, който би подкрепял тази програма, евентуално, или докогато прецени", обясни Бойко Борисов.
"Нямам основание отсега да се съмнявам. Но веднъж Славчо Атанасов в Пловдив ми развя едно коалиционно споразумение, скъса го и се целуна със Станишев, помня го като ден днешен", каза Генерала. "Затова смятам, че споделената отговорност в такава криза означава да влязат лидерите. В противен случай не виждам защо ГЕРБ да дадем най-доброто, което имаме, а да не подходим по същия начин", продължи анализа си Генерала.
"Предлагат да подписваме споразумение. Но без участие на техните лидери във властта не смятам, че е достатъчно поемане на отговорност", заяви още Бойко Борисов. И допълни, че не иска да ги обиди, но за него личното участие във властта е изключително важно. Защото в едно управление винаги може "да се намери кусур" и подкрепата да се оттегли. "Аз съм опитен човек, знам какво се случва след два-три месеца. Ще кажат утре защо не си сменил областния на Разград, а си оставил човек на ДПС, дърпаме си подкрепата и с това приключваме. Не се съмнявам в този изход. Винаги ще ми намерят кусур и когато наближим местните избори, това ще стане основата на политическото говорене", каза Борисов. И заключи: "Разгадавам тактиката на другите партии, затова искам да съм откровен с тях. Ако споделят отговорност - добре, ако не".
Още утре всички лидери на партии в парламента да седнат на една маса и да решат какво да се прави, предложил Борисов на Миков. Социалистът приел. "В противен случай трябва да отидем на предсрочни избори. Зимата е много тежка, проблемите - изключително големи", каза лидерът на ГЕРБ. Той поканил Миков да се види с шефа на ЕНП Жозеф Дол по време на визитата му в България в сряда.
Скептик съм за стабилна власт
Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ
Има смисъл да се направи правителство само когато е стабилно. За съжаление така са подредени партиите в парламента, че дори възможността за коалиция е хипотетична. Не разглеждам мандата за кабинет като мандат на ГЕРБ. А като дадена от народа задача да се опитам да съставим стабилно правителство на база на разбирателство на партиите, изпратени в парламента.
Но в така създадената ситуация съм още по-тревожен относно създаване на стабилно правителство. Това, което с реформаторите говорихме и дори публично ясните напрежения, които има там, ме карат да бъда скептик в създаването на стабилно правителство, защото и заедно с реформаторите имаме малцинство. Фигури в Реформаторския блок карат останалите партии да бъдат много тежко настроени към нас. От друга страна, реформаторите поставят условия по никакъв начин да не се търси широка коалиция между двете леви и двете десни партии.
Оставаме опозиция
Михаил Миков, председател на БСП
Заявих нашата позиция, че сме в опозиция и това се определя от резултатите, които постигнахме на парламентарните избори. Но левицата ще бъде достатъчно отговорна и конструктивна по отношение на тежките проблеми, които стоят пред страната.
Десните подкрепят и новата идея
Реформаторският блок не излезе с официален коментар на новото предложение на Бойко Борисов за експертен кабинет до 1 юли 2015 г. и избори две в едно. Неофициално обаче оттам заявиха, че ще подкрепят и подобен формат. Въпреки това блокът най-много настоява за десноцентристко управление на мнозинството. Това заяви официално и Меглена Кунева пред бТВ днес. Според нея нови избори не биха променили съществено ситуацията. Реформаторският блок или трябва да участва в едно управление с всички рискове, които то носи, или да стои на задните банки и да чака да се повтори политическата ситуация от 1997 г., заяви междувременно и Даниел Вълчев от ДБГ. Според него обаче участието на блока в правителство с ГЕРБ трябва да бъде подплатено от тежки политически фигури, а не от експерти. Когато изпратиш експерти, които нямат политическа тежест, техните партии във всеки един момент могат да се фръцнат, заяви той.
Кунева и Кънев водят Блока в НС
Меглена Кунева и Радан Кънев са съпредседатели на парламентарната група на Реформаторския блок. Лидерите на ДБГ и ДСБ бяха избрани днес от депутатите на Блока. Ако някой от тях влезе в изпълнителната власт, групата ще продължи да бъде ръководена по същия начин.
Знакът, който даваме с избора на двама съпредседатели, е, че групата ни е стабилна и може да взима с единодушие важни решения, заяви Кунева. Зам.-шефове на групата на Блока в НС ще са Борислав Миланов (СДС), Корман Исмаилов (НПСД), Николай Ненчев (БЗНС) и Борислав Великов (БНД). Парламентарен секретар ще е Димитър Делчев от България на гражданите. Блокът обаче не е постигнал съгласие кого ще номинира за зам.-шеф на парламента. Предложени са били Великов и Ненчев. Странно е, че в ръководството на групата на реформаторите и в номинациите за зам.-председател на НС не присъства лидерът на СДС Божидар Лукарски, коментираха реформатори, подчертавайки, че партията му е трета в Блока.
Патриотите не искат министерски кресла
Каракачанов става зам.-шеф на НС, Симеонов поема парламентарната група
Патриотичният фронт отново отказа министерски кресла в кабинет с ГЕРБ. Решението на Политическия ни съвет остава непроменено - не участваме с политически фигури в правителство с мандат на ГЕРБ. Това заяви пред "Стандарт"днес съпредседателят на ПФ НФСБ-ВМРО Валери Симеонов. Патриотите заседаваха днес след срещата на лидерите на ГЕРБ и БСП Бойко Борисов и Михаил Миков. "Ние имаме решение, че подкрепяме програма, ГЕРБ има свободата да си назначи министрите, министър-председател", допълни Симеонов. И уточни, че заедно с Красимир Каракачанов ще подкрепят правителството с подписите под програмата за управление. Симеонов отново припомни, че патриотите биха подкрепили коалиция като в Германия между десни и леви.
"Нищо лошо не виждам в това, двете най-големи партии да седнат и да формират едно стабилно управление, за него могат да разчитат и на нашата подкрепа", каза Симеонов. Патриотите решиха вчера да му поверят ръководството на парламентарната си група. Негови заместници ще бъдат Валентин Касабов, Поли Карастоянова и Искрен Веселинов. Секретар на групата е Юлиян Ангелов, а съпредседателят на коалицията Красимир Каракачанов е номинацията за зам.-председател на НС.
БСП затяга колана, не обсъжда коалиция
На дългоочакваното заседание на Националния съвет на БСП днес дори не е била обсъждана възможността Столетницата да поеме отговорност и да участва в широка коалиция по германски модел. Това заяви след края на пленума говорителят Атанас Мерджанов. Шефът Михаил Миков накратко информирал за "принципната позиция" на БСП.
"Апелираме ГЕРБ да осъзнаят тежката си политическа отговорност за сформиране на кабинет. Година и четири месеца те настояваха за нови избори и сега никакви извинения не биха били в състояние да оправдаят несъставяне на правителство", заяви Мерджанов. И посочи, че БСП гледа с "тревога и загриженост" възможността за нов предсрочен вот.
Според него отказът на Миков да оглави 43-ото народно събрание е "по-скоро проява на осъзнаване на невъзможността по такъв начин да бъде осъществена бленуваната широка коалиция". "Ако някой е предполагал, че БСП толкова лесно би била склонена да споделя политическа отговорност, жестоко се заблуждава", смята говорителят на Столетницата. По думите му "натискът от Брюксел" за сформиране на широка коалиция "малко се преекспонира".
Миков става шеф на ПГ на БСП, решил пленумът. Негови заместници са Ангел Найденов, Атанас Мерджанов и Корнелия Нинова. Както "Стандарт" вече писа, за зам.-председател на Народното събрание ще бъде издигнат Янаки Стоилов. Червените са решили още да съкратят с 8% щата на Националния съвет, за да пестят средства. Оставки в ръководството не са били обсъждани.
Генерала събира кметовете утре
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ще събере за втори път актива в зала 6 на НДК утре. Това ще е втората среща на лидера на партията с депутатите, евродепутатите, кметовете, областните лидери и структури на партията. На предишното заседание, което се проведе след първия кръг консултации с парламентарно представените сили, Борисов поиска от хората си съвет как да действа. Оказа се, че част от тях бяха за нови избори, останалите - за сформиране на кабинет. Сега се очаква всички кметове да подкрепят лидера си в усилията му за сформиране на кабинет.
Преместиха кафеварката
Бойко Борисов традиционно отиде в НС половин час преди срещата си с Миков. Генерала се насочи към бившия си личен кабинет и остана изненадан, че е заключен. Разговорът се състоя на неутрален терен - в стаята на секретаря на парламента. А от екипа на Бойко преместиха предварително легендарната му кафеварка за преговори.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com