Кабинет на търпението. 9 знака

ДПС израсна от балансьор в партньор, Слави еманципира ИТН

Кабинет на търпението. 9 знака | StandartNews.com

От всички войници двама са най-силни - времето и търпението, бе казал великият Лев Толстой. Депутатите, които строени за битка влязоха в 50-ото Народно събрание, тепърва ще научават този урок. Някои като Николай Марков от "Величие" по трудния начин, други като Кирил, Асен и пепейската им гвардия - по още по-трудния.

9 знака, дадени от политическите лидери, сочат, че кабинет все пак ще има. Не защото едни нови избори ще преповторят още от същото. Нищо защото активността допълнително ще падне и в парламента ще влязат популистки чудовища. А защото над изпълнителната власт витае сянката на президента.

1. Радев се готви за скок

Радев не произнесе реч пред парламента. Но думите му в кулоарите отекнаха по-силно от всичките му слова в пленарна зала за последните 6 парламента. 

Много пъти се обърнах към Народното събрание. Всичко, което съм имал да кажа, е изговорено. Време е за действия, заяви Радев. И така потвърди слуховете, че се готви за скок на политическия терен. Според едни - с мащабен свой проект. Според други - овладявайки по пътя на Копринката БСП отвътре. 
Спасители не ни трябват, видяхме от спасители докъде стигнахме - 30 процента гласували, коментира лидерът на ДПС Делян Пеевски. Думите му бяха по адрес на ПП-ДБ, но с пълна сила важат и за президента.

2. Изборът на Рая Назарян

Съвсем умишлено лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвърза избора на Рая Назарян за председател на парламента със съставянето на правителство на споделената отговорност. За всички бе ясно, че вотът за Назарян няма да се случи в първия ден на парламента. Той бе тактически планиран като таймаут - за да очертае позициите на парламентарните партии, да преброи силите. И да положи основата на преговорите. Не случайно Борисов многократно повтори, че ГЕРБ са първи с три пъти повече депутати от ПП-ДБ, че крепяха 9 месеца чужд кабинет с чужд мандат, в който всички хубави неща са направени с подкрепата на неговата партия и ДПС. И че сега Кирил и Асен са длъжници. Рестото за подкрепа дойде. И този път Борисов няма да отстъпи. Въпреки отказа на ПП-ДБ да признае правото на ГЕРБ да има председател на НС, Рая Назарян бе избрана. По най-хитрия начин - ИТН гласува за всички предложени кандидати. Така единственият, за когото гласовете станаха 131, бе Назарян. 

3. Слави еманципира ИТН

"Празният" парламентарен ден даде възможност на Слави Трифонов да еманципира ИТН. Цял месец пепейците му правеха медийно менгеме, наричайки го патерица на ГЕРБ и ДПС. Дори Нинова влезе в сглобката на ПП-ДБ, обявявайки на старта на парламента, че новият кабинет на ГЕРБ-ДПС-ИТН е не просто уреден, но и вече подреден. 

В сряда вечерта Трифонов хвърли бомба. Ясно заяви, че няма да подкрепи кабинет нито с първия мандат на ГЕРБ, нито с втория на ДПС. Но ако получи трети, ще предложи експертно правителство с конкретна програма. Думите му бяха повторени на сутринта в четвъртък от Тошко Йорданов, който допълни, че за да се случи това трябва да има шеф на парламента. Затова ИТН използва иновативното гласуване "подкрепям всички". А вечерта Йорданов заяви, че иска ясен тайминг кога ще се дават мандатите и разкри, че ако рулетката стигне до ИТН кабинетът ще е експертен, а премиерът - мениджър. 

4. Отмъщението на Кирил и Асен

"Продължаваме промяната" вече доказа, че познава единствено операция "вземам". Кирил и Асен не дават. Верни на този свой принцип два дни двамата не сваляха щастливите усмивки от лицата си, повтаряйки - "Борисов е първи, длъжен е да си осигури мнозинство. Ние сме опозиция". Но бързо разбраха, че отмъщението им е дребнаво. И не вълнува никого. От една страна Тошко Йорданов ги нарича "шафрантии", от друга страна парламентарните хиени винаги ще ги изработят с процедури. Все пак, кабинетът "Петков" остана в историята като първия позорно свален с вот на недоверие.  

5. Пеевски спомена третия мандат

Кабинет с третия мандат? Идеята изглеждаше екзотична за Кирил Петков. Но когато лидерът на ДПС Делян Пеевски за първи път спомена в четвъртък третия мандат, всички сериозно се замислиха. Дали ще има, дали няма да има правителство, е тема след избора на председател на НС. След това трябва да се изпълни конституционната процедура на мандатите. Има първи, втори и трети мандат. Ако не се случи - има избори, напомни Пеевски. Но бе пределно ясен: "Не мога да проумея как се руши България пред очите ни. Нека направим едно нормално, евроатлантическо правителство, да запазим пътя на България, да не я подаряваме на Путин".

6. Хамид с най-важното напомняне

Пропагандните интриги са силата на ПП-ДБ. Цяла седмица пепейците, които 9 месеца нагло се възползваха от подкрепата на ГЕРБ и ДПС, обясняват колко страшно би било двете партии да направят правителство. В името на раздора и на принципа щом не сме ние, няма да е никой, пускат слухове за обтегнати отношения между ГЕРБ и ДПС. До момента, в който зам.-председателят на ПГ на ДПС направи от парламентарната трибуна най-важното напомняне - ДПС е втора политическа сила.

Истината е, че ДПС израсна - от балансьор в партньор. При това незаобиколим. Вече нито едно правителство не може да бъде съставено без да се отчете позиция на ДПС и без участието на Движението в него. 

7. Борисов защити ИТН

Бойко Борисов публично благодари на ИТН за подкрепата при избора на Рая Назарян. И затова, че партията на Слави пое пасива от обидите да я наричат патерицата на ГЕРБ. Но попитан дали ще върне жеста, ако се стигне до кабинет на ИТН, заяви, че жестове не връща. 

Тайно се надявах този жест да направят "Продължаваме промяната - Демократична България", каза Борисов и изрази съжаление, че те са се капсулирали. 

8. Калоян Методиев не напусна парламента

Дясната ръка на Корнелия Нинова - Калоян Методиев, не напусна парламента, както настоя пленумът на БСП. Остана независим депутат, поемайки върху себе си целия пасив от червени атаки. Защо? В парламента се говори, че Корнелия Нинова има 8 верни депутати в групата на БСП. И, разбира се, един от тях е Методиев. никой не може да гарантира, че в даден момент, разбуненият кошер БСП няма да се пръсне в две отделни групи, които не просто воюват, но и гласуват различно. 

9. Виктория Василева - зам.-шеф на парламента

Все още никой не смее да подреди в политическия пъзел точните кутийки за "Величие". Защото антисистемната партия даде знак, че е готова да играе системно. Разсеяният лидер Николай Марков не превърна закъснялата си клетва в парламентарен протест, а правният теоретик проф. Юлияна Матеева бързо бе сменена с опитния политик и строител на партията Виктория Василева.

Едно е ясно така конструираното ръководство на Народното събрание не предвещава бързото разпускане на юбилейния парламент. Кабинетът ще се направи трудно, а по времето, когато са финалите на Евро 2024 може да си припомним крилата фраза на Христо Стоичков: "Айн, цу цвайн, цу трайн. Дрън!". Но не за головете в първенството, а за управлението. Защото търпението е горчиво, но плодовете му са сладки. Ще успее този, който има железни нерви.    
 

  • Ще спечели този, който има железни нерви
     

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай