Извънредно от американския посланик. Големи новини за Русия, кабинета и Радев

Радваме се да видим правителство, формирано в съответствие с Конституцията, каза Кенет Мертен

Извънредно от американския посланик. Големи новини за Русия, кабинета и Радев | StandartNews.com

САЩ се радват да видят стабилно българско правителство. Това заяви американският посланик Н. Пр. Кенет Мертен в интервю за NOVA.

„Радваме се да видим правителство, формирано в съответствие с Конституцията, отразяващо волята и гласа на българските граждани от последните парламентарни избори. Радваме се да видим това правителство да работи и да се старае да направи възможно най-доброто за българите“, каза той.

Според него е важно дали правителството може да функционира, да работи и да постига ползи за българските граждани.

„От нашата позиция на външни лица, изглежда го прави. Знаете, времената са трудни. Има война в Украйна, която води до редица последствия не само за Украйна, но и за икономиките на много държави по света, включително нарастващи цени на много храни, както и нестабилност, довела до увеличаването на цените на нефта. Има много последици. Смятам, че правителството се е справило добре с преодоляването на тежки времена“, заяви американският посланик.

САЩ не обсъждат планове за включването на нови имена по закона "Магнитски", каза още посланик Мертен. В общи линии не обсъждаме планове за добавяне или не на нови имена. Това не е тема, която обсъждаме, заяви той.

С уговорката, че не е експерт по темата, обясни, че изваждането от списъка минава през юридическа процедура, в която санкционираният трябва да докаже, че събраната за него информация е невярна или фалшива.

Кенет Мертен подчерта, че САЩ разбират ролята, която е изиграла Русия в България и разбирам защо българите оценяват ролята, която Русия е изиграла тук в миналото.

„Работата ми тук обаче е да се съсредоточа върху настоящето и бъдещето. Вярвам, че България е взела редица решения през последните години: първо, да се присъедини към ЕС, второ, да се присъедини към НАТО. Вярвам, че повечето българи разбират, че бъдещето на младите в тази страна е ориентирано към европейските им партньори или към Северна Америка. Не вярвам, че има много хора тук, гледащи на Русия като на икономическото или политическо бъдеще на България. Мисля, че повечето хора разбират, че бъдещето на страната е в това да е ценен член на ЕС и значим член на НАТО. Ние ще се радваме да продължим да работим съвместно с България, за да гарантираме, че тези решения ще продължат да се развиват по най-добрия за българите начин“, каза посланик Мертен.

На въпрос дали България е застрашена от Русия, той отговори така:

„Не бих казал застрашена. Смятам, че България има силни институции. България е силна демокрация. Една от сферите, в които успешно си сътрудничим с българските колеги, е сферата на дезинформацията. Неотдавна подписахме меморандум за разбирателство с българското правителство. Подписахме го във Вашингтон, когато вицепремиерът г-жа Габриел беше там за Стратегическия диалог преди 2-3 седмици. Подписахме меморандум за разбирателство за противодействие на дезинформацията. Дезинформацията, до голяма степен идваща от Русия, но не само, е предизвикателство за всички ни. Не е ограничена само до България, нито до Европа. Имаме тези предизвикателства и в Северна Америка. Според нашия анализ, най-добрият начин да се борим с дезинформацията, е да работим съвместно в намирането на противодействия“.

Посланик Мертен изрази задоволство, че българското правителство реши да вземе на въоръжение F-16.

„Смятаме, че са правилният инструмент за тях и работим заедно, за да гарантираме, че въвеждането на машините тук в България, когато бъдат готови, ще бъде успешно. Имаме колега от Министерството на отбраната на САЩ, който пристигна неотдавна в София. Помещава се в Министерството на отбраната. Работи с колегите от тукашното Министерство на отбраната, за да гарантира, че всичко ще бъде готово за пристигането на F-16. Към момента смятам, че сътрудничеството ни в тази сфера върви много добре“, каза той.

На въпрос какво са обсъждали с българския президент Румен Радев в срещите си, той заяви: "Говорим за политика. Говорим за това какво можем да правим заедно, САЩ и България. Разбира се, той идва от военната сфера, но е президент на държавата и има много по-всеобхватна гледна точка по различните теми. Мисля, че разбира, че САЩ и България могат да постигнат много положителни неща заедно. Смятам, че е фокусиран върху  доброто партньорство", заяви той.

 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай