БСП и ГЕРБ бързат най-много с вота
София. Избори час по-скоро. Това беше сигналът от всички политически централи вчера. Най-вероятно предсрочните парламентарни избори ще са на 28 септември. Или в първата седмица на октомври - 5 октомври. 28-ми септември е най-подходящата дата за избори, ако кабинетът подаде оставка до края на месеца. Политически лидери у нас настояват и за по-скорошни избори, но два национални празника - 6 и 22 септември, както и първият учебен ден правят изборите невъзможни тогава. Затова повечето лидери са се спрели на 28-ми, обясниха от "Позитано" 20. Там след многочасово заседание на Изпълнителното бюро на БСП червените също дадоха ясен курс за бързи избори. Ръководството на Столетницата даде да се разбере, че не приема тезата на ДПС за предсрочен вот след изпълнение на важни решения. Ситуацията в момента действа демотивиращо на министрите и на администрацията в изпълнителната власт, обявиха от "Позитано" 20. "Преобладаващото мнение, бих казала мнозинството от колегите ми и аз, смятаме, че трябва да има избори възможно най-бързо", заяви след края на заседанието на ИБ на БСП евродепутатът Илияна Йотова. От ДПС неофициално дадоха да се разбере, че ситуацията е твърде динамична. И днес ръководството на партията се събира на заседание в централата на Движението от 13,30 часа. "Президентът Плевнелиев трябва да събере водещите политически партии, за да се разберат лидерите им за датата на предсрочните избори", настоя лидерът на "България без цензура" Николай Бареков. Той призова държавния глава да направи широки консултации и с новите формации, в това число с коалицията около ББЦ.
Малко по-късно от прессекретариата на президента пуснаха съобщение от срещата му с новоизбраните евродепутати, от което стана ясно, че Плевнелиев е призовал отново политическите лидери да проведат разговори и да постигнат консенсус по предложение за дата за предсрочни парламентарни избори. Според Бареков пък, президентът заявил, че "датата за изборите е дело на парламентарно представените партии, но все пак спомена нещо: "Края на септември, началото на октомври".
От ГЕРБ също не се ангажираха с точна дата за вота, но на специална пресконференция зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева даде да се разбере, че най-подходящото време за предсрочен вот е последната седмица на септември. По думите й до 29 юли Народното събрание трябва да се разпусне и в оставащите два месеца до края на септември президентът Росен Плевнелиев да назначи служебен кабинет.
От ГЕРБ предложиха и изборите за ново Народно събрание да се съчетаят с референдум за задължителното гласуване. "Тази наша категоричност за задължителното гласуване трябва да се разглежда едновременно с друга наша категорично отстоявана позиция за въвеждане на електронно гласуване", каза Цачева. От ГЕРБ ще настояват парламентът да приеме решение за произвеждане на национален референдум по трите въпроса, поставени от президента.
Бунт на "Позитано" за предсрочен конгрес
Бунт на "Позитано" за предсрочен конгрес Конгрес преди Бузлуджа. Това ще предложат днес по време на заседанието на Националния съвет на БСП бунтарите от "Позитано" 20. И ще размахат на ръководството на БСП устава на партията. Регулярния конгрес на червените трябва да се състои следващата година. Но членове на пленума ще предложат най-висшия форум на социалистите да свика своя сесия по член 39, буква Ж от партийния закон. Конгресът обикновено се насрочва три месеца по-късно от решение на НС на БСП. Но точка Ж задейства експресно делегатите. Параграфът гласи, че "за вземане на решения по неотложни въпроси и за предприемане на неотложни действия заседанието на конгреса може да бъде свикано от Националния съвет и в по-кратък срок, но не по-късно от четиринадесет дни преди датата на провеждането му". Така червените от цялата страна ще се съберат преди традиционния за левицата събор на Бузлуджа първо на жълтите павета. Над 3 часа продължи снощи Изпълнителното бюро на БСП. Както вече Стандарт съобщи, соцлидерът Сергей Станишев няма да предлага промени в ръководството на Столетницата на днешния пленум. Но делегати ще настояват за колективната оставка на върха на "Позитано" 20. "Не очаквам оставки, очаквам откровен разговор. Спасителен ход няма, ще има избори. В България ще настъпи политически хаос, който ще продължи дълго след предсрочните парламентарни избори, защото не виждам нито един политически субект, който наистина да вижда властта в момента", каза по-рано през деня Страхил Ангелов.
ГЕРБ и ДПС с нови кметове
ГЕРБ и ДПС се оказаха с нови кметове в две русенски села. Хората на Бойко Борисов спечелиха местните избори в Червена вода, а ДПС в Помен. Извънредните избори в Русенско бяха насрочени, след като досегашните кметове подадоха оставки. Новият кмет на Червена вода е Румен Русев от ГЕРБ. Той спечели вота срещу кандидата на БСП Даринка Николова с 433 глас. Той поема поста от Свилена Острева, която стана медицинска сестра във Великобритания. В русенското село Помен новият кмет е Сетвийе Имамова от ДПС. За нея са гласували 179 души от 385 избиратели. Имамова беше единственият кандидат за поста, който остана свободен, след като предшественикът й Вели Великов оглави земеделска кооперация.
Тръгнаха и залози за изборите
Букмейкъри обявиха коефициентите си за предстоящите предсрочни избори. Логично най-малка е печалбата, ако познаете, че ГЕРБ ще спечели - на всеки заложен лев печелите по 20 стотинки. На второ място в онлайн залаганията е поставена БСП. Тук вече печалбата е по-голяма - за всеки лев печелите 3, ако Столетницата вземе, че се мобилизира докрай и получи най-много гласове. На трето място е поставена "България без цензура" с коефициент 1:7. Следват Реформаторският блок с 1:25, ДПС с 1:50. Ако заложите на Волен и "Атака" стане водеща сила, печалбата ви ще е 10 000% - за всеки заложен лев ще спечелите 100. Най-висок е коефициентът при победа на НФСБ. Тук всяко левче ви носи 200, ако познаете резултата. Ако пък изборите не се случат до края на годината и сте заложили на тази прогноза - то доходността ви от подобен залог ще е 100% с коефициент 1:2.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com