Боксьор номер 1 на България за XX век Ивайло Маринов се оказа един от скритите козове на ГЕРБ за изборите. Олимпийският шампион е сред спортните знаменитости, които партията на Бойко Борисов смята да сложи в листите. Вече стана ясно, че в шампионската квота на ГЕРБ ще се включат също Станка Златева, която заради успехите на тепиха стана два пъти спортист номер 1 на България, както и гребкинята Румяна Нейкова. Освен че е съпруга на бившия спортен министър Свилен Нейков, Румяна спечели и последния златен олимпийски медал за България на игрите в Пекин.--
В звездното трио успехите на Маринов са най-далече във времето. На ринга обаче дребният варненец е като светкавица, а противниците му го наричат Сянката, защото е неуловим за ударите им. Рожденото му име е Исмаил Мустафов, но при възродителния процес става Ивайло Маринов. Слага за първи път ръкавиците на 17 години. Три години по-късно на олимпиадата в Москва през 1980 г. печели бронз в категория до 48 кг. Световен шампион от Мюнхен 1982, печели европейските титли за 1983, 1989, 1991 г. Върхът на кариерата му е победата на олимпиадата в Сеул през 1988 г. Награден е с орден "Стара планина" за спортните си успехи. Според спецове е можел да направи и шеметна кариера на професионалния ринг, ако се беше качил на него в разцвета на силите си. Сега има собствен клуб, в който тренира деца. Маринов е номиниран в листата на ГЕРБ от гражданската квота. По повод на перспективата да се озове в парламента боксьорът бе лаконичен. "Мога да се навия само заради Варна", каза вчера пред "Стандарт" легендата. За него правилата в спорта си остават по-честни отколкото в политиката, но смята, че може да се пробва и на това поприще, ако му гласуват доверие.
Маринов е почетен гражданин на Варна. Но точно в родния му град за малко щяха да му скроят голям номер. Ивайло беше на косъм да изгуби ресторанта си "БМ-Залива". След Сеул той получи от общината парцел за ползване близо до Морска гара. Там боксьорът монтира сглобяема конструкция и направи най-култовото заведение за риба и морски деликатеси. Варненци дори знаят кръчмата с името "При Ивайло" отколкото "БМ-Залива". Миналата есен изненадващо постоянната общинска комисия "Собственост и стопанство" реши за по-нататъшно ползване на мястото да има конкурс.
"Едва ли ще мога да спечеля търга - разтревожи се тогава Маринов. - Говори се, че хора и фирми с големи възможности и връзки имат апетити към мястото. Мога ли да се меря с тях? Нали общината ми даде право да ползвам мястото заради олимпийската титла? Сега решава друго. Не съм на себе си, направо съм кълбо от нерви! Нощем не спя, събуждам се и се питам къде сбърках, та искат да ми вземат хляба от ръцете...", трогна всички боксовата легенда. Той дори призна, че с това решение се е почувствал като по време на възродителния процес, когато не са го пускали да се боксира навън, за да не избяга. "Тогава изпуснах световното в Америка, свалиха ме от самолета", връща лентата назад Ивайло. И сега се беше отчаял и дори беше решил да продава олимпийския си медал, който пази в сейф, за да си осигури препитание, ако му вземат заведението. Благодарение на него той издържа голямото си семейство. Жена му е пенсионирана по болест след четири операции. Единият му син има проблеми с крака и помага в кръчмата. Другият Севдалин, който го наследи на ринга и също записа успехи, пък е треньор. Дъщерята на шампиона Неда още е студентка. Ивайло има и четири внучета. В тежкия момент големият шампион беше подкрепен с декларация от
"Черно море", "Спартак" и Съвета на спортните клубове във Варна. Рамо му даде и областният лидер на ГЕРБ и общински съветник Иван Портних, който много държи на спортните хора във Варна. В крайна сметка комисията по собственост не извади парцела на конкурс. Но все още договорът с боксовата легенда с общината не е преподписан.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com