За "Пътя на Копринката“ сме говорили още от предния парламент. Той е много интересен пловдивски път. С нас са се свързвали фирми, които под една или друга форма са били изнудвани от „Пътя на Копринката“. Става въпрос за кръг от съветници около президента или по-скоро съветник. Интересното е, че тези сигнали са стигали до президенството, но няма реакция от президента“.
Това заяви депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев в „Лице в лице“.
„Не съм го чувал за съветник като Пеканов или Димитър Стоянов, а само за един конкретен. Никой не пита президентът какво мисли за тези сигнали, получавал ли е такива, прокуратурата работила ли е по тях. Всичко навява на това, че президентът под една или друга форма е имал облага от това, което се случва. И прокуратурата вече е под влияние на президентството, и ДАНС и част от другите служби са под контрола на президента“, допълни Мирчев.
Предни дни председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски отправи питания към главния прокурор, главния секретар на МВР и шефовете на ДАНС и КПКОНПИ за делата „Кешгейт - пътят на Копринката на името на президентския съветник Николай Копринков и “касиерите на президента“.
По думите му ПП-ДБ не е внасяла такива сигнали, тъй като няма конкретни данни извън оплакванията на определени лица.
Регулаторите
„Регулатори в България, които да работят – няма. Единственият работещ регулатор в БНБ и това се вижда по правилните стъпки за влизането в еврозоната. Практиката досега е следната – има политици, които подчиняват самите регулатори, звънят по телефона и казват: „тук ще ми пуснеш тая сделка, тук не, този не го удряй“. За да работят регулаторите, трябва да има ясен механизъм, който скоро ще бъде обсъждан в парламента и представен пред обществото“, посочи Ивайло Мирчев.
Убийството на Мартин Божанов-Нотариуса
„Как беше до момента? Определена бизнес структура има определен бизнес проблем или проблем в съда. Те знаят на кого да звъннат по телефона. Има си такива брокери в съдебната система и в прокуратурата. Те се обаждат и знаят колко и на кого да си платят и той да им реши проблема“, каза Ивайло Мирчев.
По думите му мутренските времена не са си тръгвали от България.
„Да видим на кого са концесиите на плажовете, кой владееше доскоро „Капитан Андреево“, кой владее част от паркингите в София, кой има силно присъствие в ЦГМ в София, в общинския съвет – това си бяха все мутри. Те не са изчезнали по някакъв начин, част от тях се избиват по улиците, другите си остават“, допълни той.
По думите му през последните 9 месеца концесии на мутри не са давани.
Руския комплекс „Камчия“
Ивайло Мирчев е един от авторите на законопроекта за това България да си върне руския комплекс „Камчия“.
„Камчия е прекрасно място, което е подарено на московската община от българската държавата по един безобразен начин. В момента там има паметник на Маршал Толбухин. По-лошото е, че с тази морска база се използва т.нар. мека сила за влияние вътре в страната на определени руски интереси. Нашата цел е не просто да върнем „Камчия“ и да развеем флаг, а да има справедливост.
По думите му много интересни лица, свързани с руската държава, имат имоти в България, за част от които дори няма документи. Страна ни е подарявала на Русия много имоти, каза Мирчев.
„Нашата цел е не да насочим енергия срещу Русия, а да имаме ясен регламент да се замразяват активите на всички санкционирани по съответния европейски регламент лица. Тези активи най-вероятно ще бъдат предоставяни на търг или на Украйна. „Камчия“ вероятно ще бъде продадена по нормален начин както и други активи, а след това българската страна ще участва във възстановяването на Украйна“, поясни депутатът от ПП-ДБ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com