София. Каманията за изботите за европейски парлемент прилича по- скоро на на местни или парламентарни избори. Тя не се фокусира върху послания и теми. Това сочат междинните резултати от медийния мониторинг на Института за социална интеграция (ИСИ).
Според експертите на този етап кампанията е по-скоро вяла, предаде БНР.
"Следим за две основни неща в рамките на това направление. От една страна колко често един или друг политик или партия попада в новина, дописка или интервю, или материал във въпросните медии и на второ място следим за това какво е отношението, когато тези партии и политици биват отразявани. Идентифицираме два основни спада, които по естествен път, поради календара тази година, съвпаднаха с два празника – Великденските празници и празниците в началото на май. В крайна сметка почивките оказаха влияние и убиха инерцията на тази предизборна кампания". Това заяви политолог в Института за социална интеграция и ръководител на екипа на проучването Стефан Георгиев.
Иследването сочи, че партиите, които са представени в парламента най-често и присъстват в медиите, но се забелязва, че и по-голямата част от тях попадат в отрицателната част на скалата от гледна точка на начина, по който е представена информационната единица. Наблюдението отчита и медийното присъствие на три институции – президент, ЦИК и МВР. Въпреки, че е най-често споменаван президентът Росен Плевнелиев търпи в най-голяма степен негативно отношение, докато ЦИК и МВР са значително по-близо до неутралното отразяване.
Анализът е върху три компонента – количествен мониторинг, мониторинг на местни медии и сравнителен анализ на посланията, които отправят политическите партии. Общо 20 телевизии, вестници и сайтове са обект на наблюдение.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com