* С дадения на ИТН мандат президентът се отказа от обединението вляво, казва издателят на "24 Родопи" ИЛХАН АНДАЙ в специално интервю за "Стандарт"
- Г-н Андай, президентът Румен Радев връчва днес третия мандат за съставяне на правителство – на ИНТ. Изненада ли Ви това решение?
- Мъжкото поведение в политиката изискваше президентът да избере партията, от която е тръгнал.
„Заедно можем“, обявиха от Бузлуджа социалистите в очакване на одобрителен жест от президента Румен Радев. Мотото на събора, белязан от безпрецедентното ляво обединение, тази година бе „Заедно! Началото е Бузлуджа“. „Връщаме се в мача. Ще победим така, както победихме преди 25 години“, заяви бившият президент Георги Първанов. Е, сори, не се връщате в мача!.
Румен Радев и ИТН си подават пасове в последно време и това е поредното разиграване на топката между тях.
На следващи избори не ИТН имат шанс да станат втора политическа партия, а обединената левица. Жестът днес щеше да даде шанс на БСП да води активен диалог с избирателите – хард, широк спектър, а и такива, които никога не са гласували за БСП, но търсят нещо по-различно. Уви, Радев се оказва против обединението вляво.
- Каква е Вашата прогноза? Възможно ли е стабилно правителство при положение, че големите и системни партии ГЕРБ и ДПС заявиха, че кабинет в това Народно събрание няма да е стабилен и успешен и е по-правилно да отидем на избори?
- Най-важното е да отбележим, че от урните на 9 юни излязоха различни послания на по-малката част от българските избиратели, които упражниха правото си на вот за 50-тия парламент, но нито едно от тях не казва България да има „правителство на извънземните“ или „кабинет на „дълбоката държава“.
Защо използвам израза „правителство на извънземните“? Защото избирателят не е поискал да се състави някакъв безпринципен кабинет след пазарлъци зад завесата. Защото политически сили №1, №2 и №3 – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и „Възраждане“, че и четвъртата – ПГ на ДПС, ясно, точно и мотивирано обясниха защо няма смисъл да се губи с третия мандат и да се насрочват вече задължителните за доброто на България предсрочни парламентарни избори в следата на октомври. Защото, когато разумните сили със съответната аритметика в 50-ото Народно събрание казват „Отиваме на избори“, няма смисъл да тестваме нервите на обществото и политически будните граждани с опита на по-скромните сили в парламента, но с афинитет към уйдурмите.
Само чужд разум, разрушителен, би заченал правителство в тази ситуация или „дълбоката държава“. Олигарсите искат публичните финанси и това преливане от бюджета на народа или на Европейския съюз в техните сметки най-лесно би се случило с кабинет от „експерти“, за „спасяване на България“ и прочие пропагандна терминология.
ИТН ще се опита, но не трябва да го прави, защото това ще бъде правителство на порока, на нов звучен шамар към избирателите, които ще бъдат отвратени и отблъснати от избирателните секции и следващия път.
В рамките на две седмици могат да се приемат важните закони и да вървим към избори – това е достойната позиция, а не „Дайте да сглобим нещо, да турим едни сламени хора, да откраднем малко милиони“.
- Вярно ли е, че е имало среща между ИНТ и отцепниците от ДПС около Джевдет Чакъров за съставянето на правителство?
- Не знам. Само Джевдет Чакъров, Рамадан Аталай, Джейхан Ибрямов и секретарката на Доган знаят, никой от останалите независими депутати не е в течение на случващото се. А дали Слави Трифонов и Ахмед Доган си говорят по телефона за кабинет, това може да Lи каже само Доган и секретарката му Биршен, това дори Чакъров и Аталай не знаят.
От три дни Чакъров е в Турция и оттам анонсът е: 50 на сто е шансът да има правителство с мандата на ИТН, ако това не стане ние трябва да свикаме спешно заседание на Централния съвет.
- На какво разчитат отцепниците от ДПС? Как изведнъж позицията на отцепниците се промени? Защо те бяха против кабинет на ГЕРБ, а сега са готови да подкрепят кабинет с третия мандат?
- България няма нужда от правителство от този тип, от „кабинет на „дълбоката държава“ пък хич. Голямата полза за ДПС е опцията партийните милионери да се докопат отново до обществените поръчки, а лагерът на Аталай и Чакъров да спечели време, за да може да се опита да привлече достатъчен брой членове на ЦС, за да се осмели да го свика този важен колективен орган. В момента сметките им не излизат.
Шансът България да има правителство в това Народно събрание бе пропилян при гласуването на проекта „Росен Желязков“. Не може вечерта да имаш гарантирани 127 гласа, а на сутринта да идват Аталай и Чакъров и да казват „няма да гласуваме“. Без да посочат сериозни аргументи и обратно на говоренето по време на предизборната кампания. Кой иска да се провали кабинетът на ГЕРБ? „Дълбоката държава ли“?!
- Що за кабинет би се получил от ИТН, БСП, „Възраждане”, отцепниците от ДПС и отломките от „Величие”? Имат ли тези партии допирни точки или постовете във властта са по-силни от принципите в политиката и интереса на избирателите?
- Мислех, че последният мандат на Борисов е бил най-лошото за България. Оказа се, че копаем дъното с премиерстването на Кирил Петков, а после и с Денков. Сега с изброените горе, като събиране на някакъв колоритен феситвал, ще продължим да копаем още надолу.
- Къде виждате ПП-ДБ? ДСБ даде нишан, че може да участва в кабинет? Ще се разцепи ли коалицията на „Промяната”?
- Ако се вярва на анонсите на Чакъров, че Доган и Слави могат да организират подкрепа за кабинет с третия мандат, бих добавил, че в разговорите зад параван трябва да се засече и участието на олигарх, които диктува процесите в страната чрез политици в коалицията ПП-ДБ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com