Новото начало в ДПС е модел на поведение. Това заяви зам.-председателят на партията Халил Летифов в интервю за SafeNews. Той коментира пътя за излизане от вътрешнопартийната криза. Според него решението е ДПС да върви към единство, към монолитността си, към стабилната партия, каквато е била през последните 34 години. Ето цялото интервю на Цоня Събчева за SafeNews:
SN: Г-н Летифов, накъде върви ДПС?
Този въпрос засяга всички, които сме част от Движението за права и свободи. Очевидно е, че ситуацията изисква малко по-специални мерки, за да се реши кризата в ДПС – смятам, че спокойно можем да я наречем така. Това, което и на мен ми се иска, а предполагам и на всичките редови депесари, които са част от този голям и прекрасен екип, е да се реши въпросът по начин, с който да се запази единството и монолитността на Движението за права и свободи.
И това, което се случва, повярвяйте ми, не радва никого от нас. Напротив, създава много тревоги, много притеснения и много въпроси, които трябва да намерят решение. И според мен решението им и отговорът на вашия въпрос е: ДПС да върви към единство, към монолитността си, към една стабилна партия, каквато е била през последните 34 години. Така тя дава сигурност не само на нас, депесарите, но и на целия български политически живот и на българските граждани.
SN: Г-н Летифов, в интервю тези дни казахте: трябва да продължим да работим под шапката на ДПС и почетното лидерство на Ахмед Доган. Как това технологично ще стане? Как на практика ще изглежда?
Както е било, да речем, в голямата си степен досега. Очевидно е, че има въпроси, които трябва да се решат в една или в друга посока. Смятам, че те са второстепенни, третостепенни предвид това, което припомнихте, че ние трябва да бъдем заедно под лидерството на нашия почетен председател д-р Ахмед Доган.
Това лидерство, повярвайте, никой не поставя под съмнение. И в този ред на мисли опитът за противопоставяне на едни или други народни представители, верни на г-н Доган, или на едни или други автентични или не автентични депесари не е коректен. Това е ос, по която се създава напрежение и разделение, която е излишна и няма нужда от нея.
SN: Г-н Летифов, как ДПС ще се върне към своята заедност? Вие водите ли разговори помежду си за това?
Очевидно има нужда от малко повече усилия, за да се намери този подход, който да реши тези цели. Трябва да признаем, че напрежение има. Трябва да признаем, че то ескалира. Трябва да признаем, че вътрешният ни проблем е изнесен изцяло в публичното пространство. И това изисква малко повече усилия от всички страни.
И това изисква малко повече личен принос на всички нас. И най-вече на ръководните органи - това да се реши по този начин, за който говорим. Другото за мен не е алтернатива.
SN: Г-н Летифов, ДПС беше втора политическа сила с 47 народни представители. Сега сте на четвърто място. Една част в парламента сте в групата на ДПС, точно толкова са извън нея. Как ще продължите?
Аз ви благодаря за напомнянето. Първо да кажа, че този резултат – за 47-те депутати, е плод на единното и монолитното ДПС. И плод на труда на всички мои съпартийци, симпатизанти и гласоподаватели на Движението за права и свободи. Всеки един, който е дал своя принос, всички ние общо постигнахме този резултат. Появата на друга линия – разделителна и противопоставяне, която виждаме, всъщност дава другия резултат, който отбелязахте. От втора политическа сила сме четвърта.
И в този ред на мисли притеснението ми е съвсем основателно. Ние трябва да намерим този подход за единството и монолитността поради простата причина, че всеки е дал своя принос за ДПС и той е важен. Всеки един от нас е важен за постигането на тези резултати.
А в следствие на резултатите да се решават и проблемите на хората, на населените места, за което и с вас не един път сме говорили по конкретните проблеми и ангажименти, с които хората ни ангажират. В момента с това, което правим, ние ги ангажираме единствено и само с вътрешнопартийни проблеми.
SN: Г-н Летифов, какви са решенията на вътрешнопартийната криза? Имате почетен председател и съпредседател, които си общуват с отворени писма и с декларации. Имате изключвания и искания за оставки. Тази шизофренна ситуация колко дълго може да продължи?
Не мога да кажа, колко дълго може да продължи. Но политическият часовник не спира. Виждаме, че с всеки изминал ден ситуацията е динамична. И тази политическа динамичност изисква своето адекватно поведение. Проблемите ще се решат само в рамките на диалога и в рамките на колективните органи, които тъй или иначе трябва в един момент да свършат своята работа. Но от тук насетне по-същественият въпрос е: ние да създадем усещането и в българските граждани и най-вече в нашите избиратели, че няма шизофренна позиция. Тъй че ние сме намерили подхода по единението и разрешаването и на тази криза. А следствие на него да си вървим по пътя, по който ДПС винаги е вървяло: да бъде в полза на българското общество и на нашите избиратели.
Не веднъж ние от Движението сме повтаряли, че за да решаваме проблемите на хората, за да се справяме с отделните кризи, които не са една и две, първо трябва да направим така, че да решим политическата криза. Конкретно за парламентарната криза с вас сме говорили, че изисква участието и активността и на другите политически субекти, избрани в българския парламент. В случая обаче говорим за това: всички ние, които сме били под шапката на ДПС, трябва да си дадем своя принос и за единението на Движението за права и свободи. И това е достатъчно голямо и важно, за да се преодолеят различията по всички останали проблеми.
SN: Г-н Летифов, не мога да не ви попитам, защото въпросът стои на дневен ред: стои ли пред вас вариантът за създаване на нова партия?
На този етап ние сме част от Движението за права и свободи, работим за изпълнението на програмата на ДПС. Работим за това да оправдаем доверието на избирателите на ДПС.
Такава тема за нова партия не е поставена и не е говорена пред мен. Такава информация нямам. Ние говорим за новото начало като модел на поведение, който да възвърне доверието в политическия процес към начина по който се чуват и решават проблемите на българските граждани. Ние говорим за новото начало вътре в рамките на Движението за права и свободи.
SN: Нека да ви попитам по друг начин. Имате ли между двете части на ДПС – защото вие сте две части, това публично се вижда и се оформя – имате ли вече разговори и контакти, за да можете да изгладите грапавините и да тръгнете по предишния ваш път?
Да кажем, че това предстои. Очевидно все още резултат, с който да се похвалим, няма. Да кажем, че това предстои. За пореден път казвам, че това е единственият вариант, който стои пред Движението за права и свободи: единно и монолитно ДПС, което е в полза и на своите избиратели, но както винаги досега и на всички български граждани
SN: Г-н Летифов, нали разбирате, че напрежението по върховете се пренася и надолу в структурите?
Чудесно го разбирам.
SN: И двете страни твърдите, че имате подкрепа на структурите. Това как ще се отрази изцяло на ДПС?
Аз ви благодаря за този чудесен въпрос. Казвате: и в двете страни всички твърдим нещо. Всъщност това, което се случи, е, че вече има и разделителна линия между нашите симпатизанти и членове на Движението за права и свободи. От което, разбира се, е и най-тежкият въпрос, чийто отговор трябва да дадем смислено по тази тема. Противопоставянето на нашите членове, на нашите активисти и симпатизанти, които са темелът на Движението за права и свободи, е в голямата си степен недопустимо при така създалата се ситуация.
Това е и ефектът, за който вие казвате. И да, това съществува. И това е най-болното, че и там се пренася тази вътрешна политическа криза. За съжаление, дори и след решаването на тази криза – виждали сме го досега, макар и в една малка част горчивина ще остане. И може би ще ги разочароваме допълнително от политическия процес, което за мен е огромна загуба.
SN: Г-н Летифов, имате ли яснота, кога ще се съберат вашите органи – Централното оперативно бюро и Централния съвет?
Ние направихме опит миналата седмица за Председателски съвет, търсихме и възможност за Оперативното бюро, и на Парламентарната група направихме заседание. Някои от органите не успяха да заседават, други заседаваха частично. Така че имаше този опит. Надявам се в цялост органите да заседават и да функционират нормално. Виждаме, че другото е този ефект, за който преди малко говорихме с вас: разделителна линия, с която слизаме на най-ниското ниво.
SN: Г-н Летифов, и на финала да ви попитам за вашата оценка на актуалната политическа ситуация. От ПП-ДБ предлагат създаване на антикорупционно мнозинство и отлагане с месеци на връчване на втория мандат. Остава ли позицията ви за това предложение?
Вчера имахме възможност да кажем позицията си по отношение на това предложение, че всъщност то първо не кореспондира с чл. 99 на българската Конституция. Второ, то не кореспондира с политическата логика, която очакват от нас всички български граждани. И бизнесът, и общините, и малките населени места – всички са заинтересовани от това да има нормално, работещо правителство, което да може да взима решения. Оценяваме ситуацията като кризисна. Всички тези действия, които се случват в момента, те са прокризисни. Това предложение не дава светлина в тунела да реши тази политическа криза. По заявките на останалите партии и по поведението, което продължаваме да виждаме, като че ли тя се усилва тази политическа криза. И ние стремглаво се засилваме към поредните безсмислени, предсрочни парламентарни избори. По чиято тема вътрешно не успяхме да постигнем единство. Но и това е част от проблема на тази политическа криза. Не я ли решим политическата криза, продължаваме да задълбаваме и останалите такива. Което е факт. Ситуацията е кризисна.
По-скоро прилича на опит да се изпере предизборно политическият имидж, който е поовехтял, кръщавайки го антикорупционно мнозинство. Това беше, да ви припомня, правителството със тези заявки на Денков. Както виждате, девет месеца не бяха малко, в които ние от Движението за права и свободи подкрепихме по-голямата част от законопроектите, които бяха предложени като антикорупционни, като засилване на демокрацията, като осветляване на процеса на вземане на решения. Въпреки че не сме участвали властово в правителството на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
SN: Как ще върви ДПС към тези избори? Как ще се явите? Кой ще подпише листите?
Това са въпроси, на които за съжаление не мога конкретно да ви отговоря в момента. И се надявам, че ДПС няма да има подобни въпроси и терзания на следващите парламентарни избори. Които, за съжаление, не се очертават да са далече.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com