ГЕРБ и ДПС отричат за турска намеса в парламента

Поводът е недоволството от изказване на външния министър на Турция

ГЕРБ и ДПС отричат за турска намеса в парламента | StandartNews.com

Заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ категорично отрекоха да е имало турска намеса в гласуването на промените в Закона за вероизповеданията, с които бяха отсрочени дълговете и на Главното мюфтийство.

Карадайъ заяви, че няма информация да е имало намеса във вътрешните ни работи от страна на Турция и отбеляза, че в неделя в южната ни съседка има избори. Той посочи, че върху ДПС не е имало и опити да се оказва влияние.

„Дебатът по приемането на Закона беше публичен, всички участваха - и вероизповеданията, и медиите. Всеки, който е бил заинтересован, имаше възможност да участва“, каза още председателят на ДПС.

Категорично не ни е оказван натиск за Закона за вероизповеданията, бе позицията на Цветан Цветанов.

„По никакъв начин не съм чувал позиция от страна на Турция по темата за Закона за вероизповеданията“, каза Цветанов и уточни, че този закон е бил дискутиран много.

„Имаше работна група. Имаше много по-рестриктивни текстове в самото начало, впоследствие на база разговорите с всички представители на вероизповеданията в България, постигнахме това, което приехме във вчерашния ден“, заяви още Цветанов.

БСП да спрат с популизма - как може да искаш вето, при положение, че като народен представител не си изразил позицията си в пленарна зала, попита Цветанов.

"Нека да гледаме сериозно на политиката и призовавам БСП просто да спрем с този популизъм. Мястото на народния представител е тук. Дори да не ти се приемат текстовете, ти трябва да ги защитаваш, да даваш своите аргументи и тогава вече да можеш да изпълняваш функциите като такъв. Много е лесно да си само като посетителска група в българския парламент, при положение, че си народен представител. Не знам как обясняват позициите си пред своите избиратели. Не искам лошото, за която и да е било политическа сила, искам всички да бъдем достатъчно отговорни. Това, което направих, го направих само и единствено, воден от интереса на държавата, на нашата политическа сила ГЕРБ и за стабилността", заяви Цветанов по повод напускането си в парламента.

Как може човек с повдигнато обвинение за пране на пари да оглавява листата на БСП, попита Цветанов. Той обърна внимание, че когато се зададе въпрос по тази тема, от БСП казват, че Елена Йончева е борец за справедливост.

"Нека да оставим компетентните органи. Презумпцията за невинност е ключова и е важна, а обвиненията, които вчера бяха отправени към мен, не знам на каква база се базират. Днес мога да кажа, че не съм извършил никакво престъпление. Днес мога да кажа, че това, което съм доплатил, се оказва, че стойността е доста по-висока от това, което бе тиражирано", посочи Цветанов по повод цената на своя апартамент. Според него една спекулация, повторена сто пъти, става реалност. "Точно за това направих това, което беше най-важно, тежко решение, но смятам, че това е най-правилното", уточни още Цветанов.

"Вчера чух от Корнелия Нинова, от г-н Зарков куп неща за мен, какво се случва и какво се прави. Аз съм един нормален човек, но един работоспособен човек. Това, че правя много добре организацията и разговорите, които имам със структурите, това е реална връзка. Тази връзка е постоянно през целия период, не само в изборния месец, а в целия период след изборите, преди изборите и между изборите. Точно затова аз съм жива връзка на това, което хората споделят като проблем", заяви още Цветанов. По думите му, колкото е по-високо политическото ниво, толкова повече са възможностите да помогнеш на хората. Цветанов заяви, че изпитва уважение и към Крум Зарков, и към Корнелия Нинова, въпреки омразата, която те имат към ГЕРБ. "С омраза политика не се прави. Ако оставиш нещата случайността да ти ги определя, мисля че те са в погрешната посока", допълни той.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай