Парламентът винаги събира хора с различни професии. Работата на народния избраник налага бърза смяна на амплоато. Дънките и маратонките отстъпват място на костюмите и вратовръзките.
В строга депутатска униформа вероятно ще влезе и най-известният жител на Ямбол. В града на богинята Диана боготворят баскетбола, а единствената титла за клуба донесе именно Иван Чолаков. Той е водач на листата на ГЕРБ в града. 54-годишният треньор на местния баскетболен отбор направи Ямбол вицешампион и три пъти бронзов медалист във висшата баскетболна лига на България. "Баща ми беше военен и държеше да поема по неговия път. Завърших математическата гимназия в Ямбол и бях приет във военното училище във Велико Търново. Аз обаче имах други планове", разказва с усмивка на уста бъдещият депутат. Тогавашният треньор на местния баскетболен тим Симо Варчев обяснява на 20-годишния Иван, че от него няма да стане велик баскетболист като играч, но за сметка на това е от малкото, които разбират играта. Така едва 20-годишен Чолаков започва своята кариера на треньор. 10 години работи с подрастващи, от 1989 година поема мъжкия отбор от Б група и го вкарва в елита на България. През последното десетилетие отборът на Ямбол е винаги в челото на баскетболния шампионат. 15 години Чолаков е помощник-треньор на мъжкия национален отбор и старши треньор на различни младежки формации. Общо 35 години съм дал на баскетбола само в Ямбол. Това е случай, който няма аналог не само в България, казва Чолаков. При учредяването на ГЕРБ в Ямбол той е поканен и вече втори мандат е общински съветник. Когато обявих, че
слагам край на кариерата си
като треньор, ме поканиха и за кандидат-депутат, казва Чолаков. За него е изключително важно, че именно правителството на ГЕРБ първо е осъзнало, че спорт без спортна база е невъзможно да съществува. Базите, които започнаха да се изграждат, залите, стадионите, ремонтите, това е основата, за да имаме спорт, категоричен е Иван Чолаков, който признава, че е изключително трудно да бъдеш треньор на собствения си син. "Трудността е и за него, и за мен", казва Чолаков. В предизборната кампания той разчита на истината и толерантността. Съжалява, че няма време за любимото си хоби веднъж месечно да играе бридж със свои приятели.
Интересно е хобито и на втория в листата на БСП под тепетата. Когато не се занимава с кметските си дела, градоначалникът на Калофер Румен Стоянов работи за възраждането на местните традиции. Фолклорът му е в кръвта, а гайдата му е на сърцето още от дете. Възстановяването на старите калоферски традиции е част от живота му. Мъжкото хоро в Тунджа на Богоявление, обичаят Парен петел в Калофер, който се прави в нощта срещу Нова година, честването на свети Кирик - това са все събития, в чиято организация е той. Преди година Стоянов организира и първия национален фестивал на гайдата, в която участва с формация от 100 музиканти, събрана лично от него. С нея се готви да запише два рекорда за Гинес - единия национален, другия - световен. "Няма нито в България, нито в света гайдарски състав от един град, който да събира 100 гайдари заедно. Има 100 гайди в Родопите, но те са от целите Родопи, дори от цяла България. Сред тях има и калоферци", обяснява Стоянов. Споделя, че от малък обича музиката, като младеж бил барабанист в младежки състави, но гайдата му е любим инструмент. Само
като я видя и чуя, ми се пълни душата
казва кметът. Със 100-те калоферски гайди искал да направи големи неща. На Богоявление неговият оркестър и той самият влязоха в ледените води на Тунджа за ваденото на кръста. Кметът ще заведе гайдарите си и в София, за да открият кампанията на БСП за предстоящите избори, в които той ще се бори за второто място на столетницата от Пловдив-област. След като стана ясно, че кметът им се кандидатира за депутат, жителите на Калофер се събраха, за да изразят притесненията си и несъгласието си Стоянов да става народен представител, тъй като не помнят по-добър градоначалник от него.
37-годишният Хюсеин Хафъзов е новото острие на ДПС край морето. Бившият имам изскочи изненадващо в челното място на бургаската листа и със сигурност ще бъде в редиците на следващия парламент. Хафъзов е роден в айтовското село Тополица, но през последните 6 години и живял и работил в София. Всъщност новият кандидат депесар има доста интересна биография. Завършил е средното духовно училище в Шумен, а след това завършва българска филология в БСУ. Веднага след дипломирането си става имам в родното си село, макар да имал други планове. Още щом се прибрал в Тополица, в дома му пристигнала внушителна делегация от възрастни хора. Помолили го да стане имам, за да просвети младите хора в основите на исляма. Хафъзов се съгласил и поел функциите на религиозен наставник. "Учих младите на основните молитви и провеждах курсове за четене на Корана", спомня си днес Хафъзов. Религиозната му работа не останала незабелязана и скоро след като поел поста на имам, бил назначен като секретар в районното мюфтийство в Айтос, като продължил да съвместява двете длъжности. Едновременно с това станал и координатор на летните курсове по Коран в цялата област. Наложило му се и един срок да преподава в три села религия и ислям. През 2005 година Хафъзов е назначен за началник-отдел "Образование" в Главното мюфтийство в столицата. Само след 6 месеца той е повишен като главен секретар на Главното мюфтийство и влиза в ръководството на религиозната структура. Интересен факт е, че преди да стане имам, кандидат-депутатът е работил за кратко и като журналист. В това си амплоа се проявил като стажант в бургаския ежедневник "Черноморски фар". През лятото на миналата година напуска работата си в мюфтийството по семейни причини. Наложило се да се върне в Тополица, за да се грижи за баща си, който останал сам след смъртта на съпругата си. Оттогава Хафъзов се занимава със земеделие. Признава, че не е много вещ в този занаят, но с всички сили помага в малкото стопанство на роднините си. Свободното си време Хафъзов посвещава на най-голямата си страст планинарството. Обича да обикаля с часове планините в приятелска компания.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com