Няма да подпиша т.нар. меморандум и ще обясня защо. Това отсече вицепремиерът и външен министър Мария Габриел в специално свое изявление.
И ще обясня защо. Първо - всичко има граници. Не приемам държавата да се управлява при тотално неспазване на принципите на демокрацията, каза Габриел.
Търпеливо дни наред слушах и умишлено не коментирах предложенията за ротация както от страна на премиера Николай Денков, така и от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България", започна Мария Габриел.
Достатъчно дълго слушах коя е подходящата позиция за Мария Габриел, чух предложението да се разменим, чух екзотиката да има дори ново министерство - за да има за всеки, каза дипломат № 1.
Време е да кажа какво направих и какво няма да направя, каза тя.
Излизам от среща с посланиците на ЕС и САЩ на която казах кои са моите принципи, на които трябва да се управлява държавата и какво никога няма да направя, каза тя. И категорично заяви: "Няма да подпиша т.нар. меморандум. Приемам го като ултиматум. Той е в нарушение на конституцията".
Този документ е изработен с крайна цел. Иска се държавата да е разделена между две коалиции, а независимите регулатори да бъдат поделени в нарушение на законодателството на държавата, за сметка на лични цели и партийни интереси, категорична бе Мария Габриел.
Текстовете му сочат, че този документ предлага две политически сили да се споразумеят в абсолютно противоречие с Конституция, демокрацията и за службите за сигурност, продължи дипломат № 1.
Според нея това е ултиматум, който тя не би искала да спазва.
„Реформите се правят чрез изменение на законодателството, без да се намесват правомощията на останалите власти. Ще си позволя да коментирам някои от предложенията по-подробно.
Съдебната реформа е приоритет, но така предложеният документ и за най-големия лаик е ясно, че всички тези поставени цели не могат да се постигнат за 9 месеца, а за цял управленски мандат. Ако беше толкова лесно, защо не беше направено досега? Или това ще се иска от мен, за да не може да бъде изпълнено“, запита тя.
Какво налага промените в службите и защо е записан този срок, съвпадащ с предизборната кампания за избор на членове на ЕС“, запита тя.
Според нея липсата на аргументи е доказателство, че това може да бъде тълкувано като опит за заемане на постове, с които да се овладеят службите.
"За КЗК – предлага се законът да се променя всеки път, в зависимост от това колко партии управляват в даден момент. Това гази демократичните ценности на обществото ни. Това показва политическото му овладяване“, категорична е тя.
"За външната политика в меморандума черно на бяло е записано, че тя ще се води на два гласа. Външната политика се базира на националните приоритети и интереси. Тя трябва да се води на един глас", отсече дипломат № 1.
"Меморандумът е изготвен до декември 2024 година, но за период от 4 година. На всеки 9 месеца ли ще го подписваме или само за деветте месеца, в които премиерът ще е от ГЕРБ. Огромна част от европейската програма липсват от него. Те по-малко важни ли ще бъдат за управлението на страната за този период", запита външният министър.
"Ако целта наистина бе документ, около когото мнозинството да се обедини, то защо не подписахме през юни такъв, както от ГЕРБ предложихме“, запита тя.
По думите й управленската програма и в момента е изготвена от двете коалиция и различните ресорни депутати.
"Документ разработен само от едната страна и изпратен на другата по приложение на чат, не цели търсене на съгласие. Това е проява на всичко друго, но не и на желание за продължаване на съвместното управление.
"Информирам всички, че аз няма да сложа подписа си под така наречения меморандум, предложен от ПП-ДБ", завърши Габриел и напусна трибуната.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com