„За да бъде цялото ни образование на ниво, един от изключително важните фактори е работещите в тази сфера и самите учащи се да имат подходяща база. Ние, политиците, имаме ангажимента не само да осигурим тази добра база, но и да гарантираме достойното възнаграждение на работещите в тази сфера". Това заяви кандидатът за кмет на община Гоце Делчев от ГЕРБ – Георги Андонов, на среща с директори и учители на училища и детски градини. Участие в нея взе и началникът на Регионалния инспекторат по образование в Благоевград - Ивайло Златанов. Андонов обсъди с присъстващите конкретните си планове в за сектор „Образование", включени в управленската му програма. „В Гоце Делчев трябва да се възползваме максимално ефективно от всички възможности, които ни предоставя европейската солидарност – програмите за трансгранично сътрудничество, оперативна програма „Региони в растеж" и най-вече програмите на Министерство на образованието", коментира той.
Кандидатът за кме пое ангажимент детските градини, които не успяха да бъдат обновени в рамките на последния програмен период, да бъдат обновени през новия на 100 %.
„Детската градина в Лъжница, от която има толкова крещяща нужда, ще бъде изградена в рамките на една година – напълно реалистичен и изпълним ангажимент", добави Андонов. Сред конкретните му ангажименти е и в селата Мусомища, Корница, Буково и Брезница да бъдат изградени физкултурни салони., както и обновяването на материалната база във Второ и Трето основно училище в града. „Във всяко едно учебно заведение ще бъде изградена спортна площадка като тази, която днес открихме в НПГ „Димитър Талев", заяви Андонов. Той сподели идеята си за създаване на общинско предприятие, което да управлява спортните бази на територията на цялата община. Георги Андонов още веднъж сподели позицията си, че в община Гоце Делчев е налице проблем в сектор „Предучилищно образование". „Говорих с немалко учителки в детски градини в Гоце Делчев, които си задават въпроса защо средната им работна заплата е толкова по-ниска от средната за областта", разкри той.
Що се отнася до ангажимента на общината да дофинансира дейността на детските градини, според Андонов има разминаване между отчетите в края на полугодието и в края на бюджетната година. „Плановете ми са да се увеличи бюджетът, който община Гоце Делчев отделя за дофинансиране дейността на предучилищното образование, на близо 1 100 000 лв.", поясни той. Андонов даде пример с общините Банско, Разлог и Благоевград, където това увеличение е факт.
Георги Андонов бе категоричен, че с предприемането на необходимите мерски средната работна заплата на педагогическия и непедагогически състав в детските градини може да бъде увеличена с от 150 до 250 лв.
По време на срещата бяха обсъдени и промените в Закона за предучилищното и училищното образование. По думите на кандидата за кмет от ГЕРБ е абсурдно да се твърди, че нововъведенията създават трудност за преквалификацията и квалификацията на учителите. По думите му големите проблеми са други: неадекватно управление на бюджети от страна на общината, неизпълняване на ангажиментите на общината като съфинансиращ орган.
„Важно е да започне диалог как могат да бъдат привлечени повече млади хора в професията; как могат да се осигурят учители по дефицитни направления – езици, информатика, как могат да бъдат повишени заплататите на заетите в сферата", коментира още Андонов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com