София. Евроизборите на 25 май няма да са заедно с референдум. Допитването до народа може да се случи най-рано през лятото, научи "Стандарт". Дори ако ГЕРБ и реформаторите успеят да съберат задължителните 500 000 подписа до края на февруари, референдумът ще влезе в парламента чак след три месеца.
Толкова е срокът за проверка на подписите в ГРАО и влизане в парламента. Едва след това президентът насрочва дата за референдума, припомни процедурата зам.-шефката на Народното събрание Мая Манолова. От няколко дни депутати от мнозинството и опозицията коментират, че в най-добрия случай всенародното допитване ще се прави в разгара на лятото. И хората ще гласуват изборните правила по джапанки в края на юли или през отпускарския август.
От БСП и ДПС са категорични, че дори и ГЕРБ да успеят да съберат подписите, то въпросите за задължителното гласуване, електронния вот и мажоритарния елемент ще бъдат редактирани в парламента. Така както направиха бившите управляващи с въпроса ни за АЕЦ "Белене", като го промениха общо за ядрената енергетика, коментират лаконично червени депутати. "Много е нелепо, смешно и жалко, когато хора, които бяха срещу първия демократичен по волята на гражданите референдум, днес да се представят като защитници на идеята. Говоря и за президента Плевнелиев, говоря и за Бойко Борисов, говоря и за маса други публични, медийни фигури, които питаха "За какво ни е референдум за "Белене"?", заяви вчера пред БНР соцлидерът Сергей Станишев. По време на конгреса на БСП в събота той предложи на своите идеята да има народно допитване за плоския данък и прогресивното подоходно облагане. Но от АБВ веднага отговориха със специална позиция, в която заявиха, че всенародно допитване "по данъчната политика на страната е юридически неиздържана идея, която ще провокира опасен прецедент".
Предложението на Станишев ще бъде разгледано на заседание на Националния съвет на партията, но то не е в противоречие със закона за референдумите, тъй като се отнася за вида на данъчната система, а не до размера на данъчните ставки, коментираха неофициално високопоставени източници от "Позитано" 20. "Защо да няма референдум, след като това е актуален въпрос, с различни гледни точки", каза по-рано през деня Станишев. Междувременно от областната организация на ГЕРБ-Сливен обявиха ударно събиране на подписи за допитването по изборните правила. От 10 февруари - понеделник, всеки желаещ да подкрепи инициативния комитет и да се присъедини към подписката може да направи това в офиса на партията в града, като парафи ще се събират до петък.
ГЕРБ иска задължително гласуване, но без глоби
Гласуването за парламент да стане задължително, но без санкции за нарушителите, предлага ГЕРБ. "Само със задължителен вот можем да разбием твърдите електорати на политическите партии и така да дадем възможност на останалите граждани да излъчат свои представители в парламента", обясни Цецка Цачева. Според нея обаче не е задължително да има санкция за тези, които не отидат до урните. Подобно било законодателството в Малта и Люксембург. Според червената депутатка Мая Манолова обаче задължителното гласуване ще бъде в полза само за големите партии. "Не може едно право, дадено от конституцията, да бъде задължително", смята Манолова. "Ако се приеме подобна норма, тогава би трябвало в бюлетините да има графа "вот против всички"", допусна Манолова. БСП са твърдо против исканите от ГЕРБ бонуси за хората, които пускат вота си. ГЕРБ предлагат срещу всеки глас да се дава ваучер на стойност 20 лв. "Това означава държавата да съфинансира покупко-продажбата на гласове, което е престъпление", контрира Мая Манолова. "По-добре държавата, отколкото това да се прави непрозрачно от политическите партии", отговори Цецка Цачева.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com