ЕС с жалба срещу България за нарушено биоразнообразие

Общо 14 са наказателните процедури срещу България в областта на околната среда

ЕС с жалба срещу България за нарушено биоразнообразие | StandartNews.com

Каварна. Министърът на околната среда и водите Искра Михайлова заяви, че наказателната процедура срещу България е в последна фаза и всеки момент може да бъде образувано дело. Това заяви тя пред журналисти в Каварна където присъства на откриването на рентгенов апарат, дарен от AES Geo energy, след което разгледа вятърния парк на компанията, който е край Каварна

"Наказателната процедура срещу България е в последна фаза и всеки момент може да бъде образувано дело. Колежът на комисариатите реши, че ще внесе делото в съда. Това досега не е правено и на нас се падна честта да видим какво правим оттук нататък. Аз разчитам, че колегите от ЕК ще оценят усилията ни и направеното дотук и ще преразгледат и ревизират част от обвинителния си текст срещу България, което до голяма степен ще доведе до отмяна на част от обвиненията. Мисля, че ще имаме положителен резултат. Ние можем да влезем в съда и да бъдем съдени, но ако докажем разумна воля и ясен план как действаме, няма да бъдем осъдени. Най-общо припомням, че страната ни е обвинена в неспазване на европейската директива по опазване на биоразнообразието, като се визира строителството на ВЕИ, вилни селища и други в защитени зони, както са разрешените и построени ветропаркове в зона "Калиакра. В момента с моя заповед е забранено всякакво строителство, като подготвяме План за управление на защитена зона "Калиакра". Това са стъпки, които е можело да бъдат направени преди 4 години. Повече от 3 години България преговаря с ЕС, обещава и не изпълнява обещанията си. Още през юни като се срещнах с комисар Поточник първата ни среща започна с думите му: "Аз Ви нямам доверие". Трудно е да преговаряш от такава позиция. Затова в началото на следващата година трябва да се изработи План за управление на защитена зона Калиакра, който е извън националната рамка по НАТУРА 2000". Тя добави, че с нейна заповед в момента всички инвестиции са спрени. "Спряно е строителството на ветропарк "Смин", както и на комплексна инвестиция за изграждане на вилно селище и овощна градина в района на Българево. Ще има сериозна проверка от РИОСВ - Варна. Конкурсите приключват. РИОСВ - Варна, ще има ново ръководство и ще има проверка. Проверка се извършва от министерство и на това правомерно ли е изваден терен от Яйлата, където също имаме спряно строителство на частен инвеститор от обхвата на резервата" - каза още Михайлова.
Тя заяви, че е крайно време да се уеднаквят мненията на всички природозащитни организации и всички заинтересова по цялото Черноморско крайбрежие относно защитените зони, като посочи, че това може да стане със създаването на два основопалагащи документа . за общините това са Общите устройствени планове /ОУП/ и Плановете за управление на защитени зони, които ще регламентират какво е забранени и какво е разрешено. "Защитените зони по НАТУРА 2000 не са резервати.Това са зони, в които трябва да се развива природосъобразна дейност. По повод създадената нова зона "Било" мога да заявя, че към днешна дата всички приемат защитените зони именно като резервати,в които е забранено да се прави каквото и да било и затова, според мен, има негативно отношение от общините към новите зони, каквато е и "Било". Аз съм убедена, че може да се намери пресечната точка и ефективните инвестиции, които да бранят околната среда" - каза министър Михайлова. По отношение на ОУП на общините тя заяви, че те не зависят единствено от местните власти, а и от правителството и министерствата, като посочи, че на част от Черноморските общини, в това число и на община Шабла Общия устройствен план престоява вече 5 години точно в МОСВ, защото не могат да получат еко оценка или оценка за съответствие. "Това според мен е недопустимо и вече проведохме специална среща с общините, а след това индивидуални такива в тази връзка. Вече сме в режим, в който се документира всяко решение и изискване към общините и аз се надявам, че след не повече от 6 месеца ще имаме ясна представа в какъв времеви график общините ще получават оценка на своите ОУП, за да могат да ги процедират" - заяви екоминистърът.

Тя добави, че се планира целия ресурс от Оперативната програма през следващия програмен период, който е за биоразнообразие, да бъде посветен на НАТУРА 2000 и изработването на Система за управление на тези зони и планове за управление на зоните в НАТУРА 2000.

"Сега действат забраните, които са отпреди и защитават хабитати, местообитания и птици, но проблемът е, че не е дефинирано какво може да се прави на територията на тези зони. От тук идва неразбирането, защото със забрана ние не можем да забраним всякакъв вид инвестиционен интерес и развитието на 35 на сто от територията на страната. Защитавайки природата, трябва да гарантираме развитието на страната и тези зони" - допълни Михайлова.

Тя откри заедно с кмета на Каварна и представител на американската компания новата придобивка - модерен рентгенов апарат, дарен на Медицинския център в Каварна от AES Geo energy, след което посети на място изградения от фирмата ветроенергиен парк "Св. Никола".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай