Държавата ни има достатъчно основание да смята, че поне на едно от находищата на газ в българската акватория на Черно море може да извади на бял свят значими запаси. Прогнозата е за добив на 5 млрд. кубични метра годишно. Това разкри в интервю за предаването „120 минути“ по бТВ енергийният министър Румен Радев.
Преди седмица дeпyтaтът от ГЕРБ и бивш ръководител на ведомството Дeлян Дoбpeв oбяви, че се oчaĸвaт oгpoмни гaзoви дoбиви oт бългapcĸaтa aĸвaтopия нa Чepнo мope. Според пост на Добрев във Фейсбук потенциалът е 13 млрд. кубични метра годишно.
Радев уточни, че става въпроса за две находища и това, което е с потенциал 8 млрд. кубични метра годишно, е по-малко вероятно да се реализира.
Относно увеличаването на цената на тока за битовите потребители енергийният министър напомни, че тя се определя еднократно за година напред и една година цената е била съвсем приемлива. По думите му увеличението не е голямо като се има предвид инфлацията за последната година. „Положиха се огромни усилия, за да бъде ръстът минимален. Битовият потребител ще бъде подкрепян и в бъдеще, за да плаща по-ниска цена от небитовия потребител“, допълни Румен Радев.
Относно затварянето на въглищните централи в България той смята, че първи трябва да бъдат изведени от експлоатация най-замърсяващите.
За идеята за продажба на оборудването за АЕЦ „Белене“ на Украйна министърът обяви, че НЕК трябва да осигури адекватна и професионална експертиза и оценка. По думите му ще се вземе предвид и фактът, че част от това оборудване може да се използва и от АЕЦ „Козлодуй“.
"Говорим за два реактора, окомплектовани с парогенератори и друго оборудване. За всеки от блоковете имаме по 4 парогенератора и разглеждаме част от тях да бъдат ползваеми в 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Имаме същите присъединителни размери. Имаме вариативност във всякакви сценарии – трябва да търсим максималната полза за страната ни", добави министърът.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com