Екоминистерството посъветва временно да не се строи на дюните

Екоминистерството посъветва временно да не се строи на дюните | StandartNews.com

София. Министерството на околната среда и водите посъветва „Сле Груп" да не започва строително-монтажни работи в местността "Кокала" край Несебър до ново произнасяне на директора на РИОСВ-Бургас.

Това се случва четири дни, след като Апелативният съд в Бургас свали забраната за строителство върху несебърските дюни. Строежът се води четвърта категория и е под контрола на община Несебър, а не на държавата и само местната власт може да спре строителството.

Министърът Искра Михайлова е възложила на директора на Районната инспекция по околната среда и водите в Бургас да проведе среща на всички заинтересовани страни, в това число Министерство на инвестиционното проектиране, областния управител, Окръжна прокуратура, кмета на община Несебър, РДНСК и възложителя на инвестиционното предложение.

От МОСВ напомнят, че имотът в местността "Кокала", в землището на Несебър, попада в защитена зона "Ахелой- Равда - Несебър" по смисъла на Закона за биологичното разнообразие за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, с наличие на пясъчни дюни от приоритетен за опазване тип местообитание "Неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност (сиви дюни)".

МОСВ ще се обърне към министъра на правосъдието за съдействие с цел издаване на тълкувателно решение на ВАС по този и подобни казуси с инвестиционни намерения в защитени територии и зони по НАТУРА 2000.

Към настоящия момент няма възможност както да бъде обжалвано решението на Административния съд в Бургас, така и да се отмени разрешението за строеж на главния архитект на община Несебър.

Скандалът с дюните край Несебър гръмна в последните дни на 2012 г. Оказа се, че несебърската фирма "Сле груп" започва строеж на ваканционно селище върху 29 декара, осеяни с дюни. Започна незабавно разследване, след като местни хора подадоха сигнал до прокуратурата. Оказа се, че апетитният парцел от 29 декара е продаден на 27.12.2012 година от земеделското министерство за сумата от 580 000 лева.

Купувачът е тъстът на шефа на футболния съюз Боби Михайлов. На следващия ден той препродава златния имот на "Сле груп", собственост на Лъчезар Богданов и Станимир Стоянов. В хода на разследването стана ясно, че спорният устройствен план в района е изготвен от шефа на катедра "Интериор и дизайн" в УАСАГ Калин Тихолов.

Междувременно заради скандала "Дюнигейт" бяха повдигнати тежки обвинения срещу кмета на Несебър Николай Димитров и главния архитект Валентин Димов за престъпления по служба. Прокуратурата дори поиска двамата да бъдат отстранени от длъжност, но съдът реши, че няма основание за отстраняването им.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай