Ролята на държавата в търговията на петрол е много малка – тя не определя цената на петрола, а само акциза. Цената преди облагане в България е висока, цената на колонката също е относително висока. Това може да бъде обяснено по много начини, но очевидно има някакъв дефект на пазара. С тези думи вицепремиерът Томислав Дончев обясни високите цени на горивата в страната пред бТВ.
Той смята, че петролните продукти са борсова стока и няма значение дали съответната държава има пет, две или една рафинерия. „В една нормална пазарна среда стремежът на всеки производител, за да завоюва повече пазарна позиция и да спечели повече клиенти е да се опитва да играе с цената и да я държи надолу. Това очевидно не се случва в България", заяви Дончев.
Той обаче подчерта, че органът, който трябва да се произнесе дали има картел или дефект, е Комисията за защита на конкуренцията. Според него намаляването на цените на горивата няма да стане с кампанийни мерки в рамките на месец и два. „Нужни са комплексни усилия", посочи вицепремиерът.
Усилията на държавата ще са насочени към това хората да получават такова количество и качество на горивото, за каквото са платили, каза още той и допълни, че по темата за горивата има още една гледна точка. „ И НАП и митниците трябва да бъдат изключително мобилизирани, защото се бърка не само в джоба на българина, а и в държавния бюджет", обясни Томислав Дончев.
За предстоящите местни избори той посочи, че действително ще бъдат по-скъпи от предишните и това е предопределено от Изборния кодекс.
По темата с отхвърления на първо четене антикорупционен закон на Меглена Кунева той подчерта, че борбата с престъпността и корупцията трябва да е надправителствена кауза. „За мен най-добрият вариант, като политически знак, беше, дори да има някакви резерви, да го приемем на първо четене", обясни Дончев и допълни, че самият той е имал резерви в частта за анонимните сигнали.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com