София. Държавни структури, подлежащи на контрол от НС, да се ползват за натиск на неудобни лица, бе практика на бившата ми политическа сила (ГЕРБ- бел. ред.). Това заяви днес бившият депутат от ГЕРБ Емил Димитров на заседание на Временна анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушения, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, предаде БГНЕС.
Димитров изрично посочи, че от него няма да се чуят лоши думи за партия ГЕРБ, но ще говори за лошите практики в нея, създавани от някои личности, за цветановщината и фидосовщината. Той започна с фактология по случая без да влиза в юридическия казус. Научавам неофициално, че срещу мен са заведени преписки за конфликт на интереси - 6 месеца по тях не се случва нищо, не съм канен за изслушване, каза той.
През август месец, отпускарско време, получавам 2 покани на постоянния си адрес. Точно тогава съм извън България и точно в тези 10 дни, когато това се знае, че съм навън, получавам тези покани. Оказва се, че поканата за изслушване е връчена на човек с друга фамилия - Тодоров, не можа да се изясни дълго време кое е това лице, коментира Димитров. И така останах без изслушване. Последва затишие.
Преди парламентарните избори 2013 г. събрах актива на София-област, казах, че няма да се кандидатирам за народен представите, помолих колегите да не ме номинират. След няколко дни дадох интервю за столичен вестник, в което заявих в прав текст, че Цветан Цветанов и Искра Фидосова съсипаха партия ГЕРБ, подчерта Димитров. Дни след това комисията излезе със скорострелно решение, че Емил Димитров е в конфликт на интереси, каза той.
В началото на днешното заседание на временната комисия нейният председател, депутатът от КБ Кирил Добрев заяви, че причината точно тези хора да са на изслушване е, че по техните преписки има забавяне от година, случаите им са малко по-особени и има много бързи решения по тях. На следващото заседание ще има предложение да изслушаме засегнати кметове, хора, които са тормозени преди и след местните избори, каза той.
Г-н Емил Димитров присъства най-много в тефтерчето на Златанов, посочи Кирил Добрев и се зачете в кратките бележки в него, които вече са публично известни. Има две решения за конфликт на интереси при Димитров. При Вяра Петрова пише също любопитни факти във връзка с лобиране от нейна страна за ваучери, разпространявани от съпруга й, изрично е написано - "да се удари". При г-н Шиваров, бивш общински съветник на ГЕРБ - Варна, политическата кариера се развива с големи амплитуди нагоре и надолу. Комисията и при него е установила конфликт на интереси, посочи Добрев.
Вяра Петрова заяви: "Причината да изтърпя всичко това е заради участието на моята майка в едно НПО. В комисията, оглавявана от г-н Яне Янев в 41-то НС се видя, че при мен няма конфликт на интереси и смятах, че държавната комисия на г-н Златанов е независим орган - така си мислех и затова подадох молба там да бъде разгледан моя казус", продължи тя.
"Срокът за това беше 1 месец, аз бях извикана обаче в края на януари. Трябваше да излезе решение в законовия срок, но с месеци нямаше решение. И подочух, че нещата не са в моя полза", разказа тя. През тези 11 месеца, докато чаках решение имаше проверки към мен, семейството ми и към НПО-то. След като се видях в тефтерчето с едни инициали реших да напусна партията, след което комисията излезе с решение, че в моя случай няма конфликт на интереси, каза Петрова. Всички знаят кои стоят зад инициалите в тефтерчето, има обаче органи, които могат да разследват това, добави тя.
От основаването на ГЕРБ за втори път напускам партията, заяви пред депутатите Марио Шиваров. Вторият път я напуснах, защото се видях в тефтерчето на Златанов. Не знаех с какво съм "заслужил такова уважение", дадох пресконференция за това във Варна. Конфликтът ми на интереси се състои в участието ми в един холдинг, имащ връзка със синята зона в града, оттам тръгна и скандалът, в който бях намесен, разказа Шиваров. Той твърди, че сам е напуснал ГЕРБ, а не е бил изключен, както твърдят от партията, а хора от ръководството му оказвали натиск. Според него в доказателствата, които е представил няма конфликт на интереси.
Знам, че за г-н Димитров има висящо дело, но не знам нищо за него, заяви Данаил Кирилов, депутат от ГЕРБ, член на временната комисия. Той се усъмни в процедурата на изслушването и поиска да има правила. Вие четете от тефтерче, но дайте и ние да го четем, обърна се той към Кирил Добрев. Ние водим разговор по данните от пресконференцията на прокуратурата - това бе публично известно, отговори му Добрев. Ако държите ще ви кажа какво общо има тук един от присъстващите с делата, които му предстоят, добави той. Заседанието на временната комисия продължава.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com