София. Започна първото заседание на депутатите от началото на 2014 г. В началото се регистрираха 170 народни представители, след което бе регистриран кворум. Всички парламентарни групи и техните лидери присъстват в пленарната зала.
Депутатите бяха освиркани от група протестиращи, които ги очакваха на влизането в парламента. Те обаче дойдоха на работа без проблем, а плътен кордон от жандармерия и полицаи се погрижиха да нямат контакт с "народната любов".
Бе приета седмичната програма на парламента. Блиц парламентарен контрол бе определен за 12, 30 часа днес. Обсъждане на първо четене на промените в Закона за кредитните институции; първо гласуване на промени в Закона за защита от дискриминация; Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати относно финансирана от Съединените американски щати техническа помощ; Първо гласуване на Законопроект за допълнение на Закона за виното и спиртните напитки; , са част от темите, залегнали в програмата на парламента.
Депутатите ще се запознаят с няколко доклада на комисии, сред които: Доклад на Временната анкетна комисия за проучване на обстоятелствата по оповестените факти и данни за нарушенията, извършени в Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси; Доклади на Комисията за взаимодействие с граждански организации и движения; Доклад за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност за 2011 г.; Доклад за дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество за 2012 г., пише "Фокус".
Електронни документи за по-зелен парламент
Парламентът ще ограничи използването на хартия. Това съобщи председателят на Народното събрание Михаил Миков. Това се прави с цел оптимизиране на работата, уточни той и увери, че ще има минимално количество материали на хартиен носител. Миков изтъкна, че е необходимо повечето от материалите да бъдат представяни на депутатите в електронен вид.
Без първо изявление на ГЕРБ от парламентарната трибуна
ГЕРБ отказаха да вземат дума в началото на пленарното заседание. По традиция най-голямата парламентарна група трябва да говори от трибуната, но депутатите на Бойко Борисов не пожелаха.
Лидерът на Коалиция за България Сергей Станишев прочете декларация. "Искам да успокоя песимистите, да се обърна към Парламентарната група на Коалиция за България - от тук нататък ще бъде по-трудно, с всеки ден, защото нашите опоненти ще играят ва банк, следвайки мотото – колкото по-зле, толкова по-добре, всяко действие ще се политизира крайно", каза той от трибуната.
„Убеден съм, че ще преодолеем трудните фази успешно, защото имаме нещо, към което се стремим в интерес на гражданите. Може да се очаква последователност, предсказуемост и решителност в реализиране на програмата на правителството на Пламен Орешарски", добави Станишев.
„Този цирк е неуместен за първия ден от новата парламентарна сесия. Има парламентарна практика – при старта на всяка сесия изявленията на лидерите е в ред съобразен с големината на всяка парламентарна група. Явно в ГЕРБ нищо не се е променило – страх и неспособност да вземат отговорност като най-голяма парламентарна група", каза Мая Манолова и призова да се продължи със седмичната програма.
„Това е в несъответствие с начина, по който се формира управлението на една страна. Редно е най-голямата партия да говори първа, когато е управляваща. Нормално е да се чуят заявените приоритети от страна на парламентарните групи, които подкрепят кабинета на Пламен Орешарски", каза от своя страна Цецка Цачева.
„Явно колегите от ГЕРБ се опитват да създават нови практики, прецеденти и традиции. В предишния парламент се следваше стриктно големината на парламентарните групи. Бъдете последователни, поемете отговорността, ако имате да кажете нещо на избирателите си – кажете го", коментира Четин Казак от ДПС.
Имунитетът на лидера на "Атака"
Волен Сидеров не пожела да отговори на въпроси на медии дали сам ще се откаже от имунитета си. От ГЕРБ и БСП ще подкрепят искането за свалянето на имунитета на депутата от "Атака".
Един от вариантите, който се обсъжда в Парламентарната група на „Атака", е всички народни представители да се откажат от имунитета си. Това заяви пред "Фокус" депутатът от „Атака" проф. Станислав Станилов. Все още не е взето решение как ще постъпи парламентарната група, уточни той. „Има различни варианти. Този е единият", добави още той.
АБВ и БСП
Станишев съм го побеждавал на всички избори, затова съм бил внимателен, когато съм казвал, че максимално ще се концентрираме върху този противник, каза по-рано пред журналисти Бойко Борисов, малко преди да влезе в парламента.
„Измишльотини са, че сме стояли зад Първанов, никога не е имало никакви срещи, днес обсъждаме с три листи да се явим", допълни още той. И изтъкна, че се предвиждат промени в ръководството на ГЕРБ. те ще станат известни на конгреса на партията на 16 февруари.
"Продължавам да се надявам втората листа в БСП да не се случва и знаковите лица от левицата да не тръгват срещу собствената си партия", заяви преди заседанието заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова пред бТВ.
Отцепниците наистина искат промяна в БСП, каза Манолова, но уточни, че пътят не е чрез регистриране и подкрепа на алтернативни листи, Това е предателство по отношение на доверието на хората в тях.
„Наистина не разбирам Георги Първанов. Все пак в АБВ са хора, които имат повече партиен опит и от мен. Как го виждат това да останеш в една партия, но да подкрепяш листата на друга коалиция и даже да не я назовеш, да не кажеш с кого ще се коалираш? Това изглежда ли ви морално, етично и възможно?", попита Манолова.
Проектът АБВ е обречен на провал, категорична бе тя. И продължи с думите: „БСП е кауза, докато там кауза няма. Затова ме боли, защото наистина умни хора, с опит и качества, предприемат такъв абсурден от политическа гледна точка ход. Те просто ще отнемат от плътта на БСП, за да направят някакъв резултат, и е много възможно тази част да е именно частта, с която ние ще бием ГЕРБ на предстоящите избори. Затова сега е доволен Бойко Борисов – идва му дар, абсолютно неочакван".
"Не мислим за предсрочни избори. Мислим за европейските избори през май месец с всички изпитания, пред които сме изправени от няколко дни", каза пред журналисти Корнелия Нинова. Продължаваме напред, правим листа, излизаме с платформа, правим конгрес и тръгваме на избори, добави още тя.
На питане дали има опити да се изключи Георги Първанов от БСП, Нинова отговори: „О, не, на тези въпроси не мога да отговоря. Моля да са към някой от Изпълнителното бюро, от ръководството, където обсъждат в детайли ситуацията".
На въпрос дали са верни критиките, че председателят на БСП е слаб и решенията се взимат в тесен кръг, Нинова каза: „Не споделям това становище, чували сме тези критики и в рамките на Националния съвет, и публично. Лично аз стоя на друга позиция, а именно, че за тези 7-8 месеца, в които работи парламента и правителството, БСП свърши сериозна работа, изпълни сериозна част от ангажиментите си. Това е истинският тест дали си вършим работата, а не лични разправии и обвинения, удари под кръста и т.н. Не искайте за 6 месеца всичко да се свърши".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com