Областни управители и зам.-министри не пускат креслата си в парламента. Те не са се отказали от депутатските места, както изисква законът.
Народен представител ли е Иван Иванов, който за няколко часа беше зам.-министър на МВР? Горещият въпрос раздели на две социалистите и беше оставен за решение днес. Иванов няма публикувана заповед за назначение в "Държавен вестник", нито се е отказал от парламента, обясниха от "Позитано 20". От другата страна обаче стои аргументът, че мястото на назначени зам.-министри не се пази в НС и следователно вече е загубил депутатските си права. Червените спореха и дали е морално Иванов да се връща в групата им, след като в интернет сайтове се появи информацията, че е работел за СИК през 90-те. Това бе и причината за освобождаването му.
МВР шефът Цветлин Йовчев поиска и получи оставката на заместника си още в сряда вечерта, мотивирайки се с данните в медиите. "Приех политическо назначение, предложено на министър-председателя от парламентарната сила, която е излъчила г-н Иванов като депутат в 42-ото Народно събрание. Аз самият се запознах с него едва днес", обяви Йовчев.
Причината за оставката на Иванов е появилата се информацията, че през 90-те години е заемал неподходящи длъжности, обясни Орешарски вчера. Иванов е проверен през архивите на МВР, но там такива данни няма, допълни той. "Ще продължа да уволнявам всеки, за когото се появят каквито и да е съмнения и е неподходящ", зарече се премиерът.
Още двама избраници, които бяха назначени на държавни постове, не са подали писмено заявление за напускане на парламента, стана ясно от думите на зам.-шефа на парламента Христо Бисеров. Това са Павел Маринов и Росен Малинов, които са назначени за областни управители.
Точката за тяхното освобождаване отпадна от дневния ред след предложение на Бисеров.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com