София. Държавата по-лесно ще избира партньорите си при реализацията на проекти и създаването на търговски дружества. Това ще стане с отмяна на Закона за публично-частното партньорство. Този закон е в сила от началото на 2013 г., но досега на практика не са осъществени значителни публично-частни проекти, гласят мотивите към проекта за отмяна на закона, който е пуснат за обществено обсъждане.
В действащия закон не са предвидени достатъчно стимули за инициатива от страна на частен партньор, подзаконовата рамка е недостатъчно подробно разработена и не позволява практическото осъществяване на ПЧП проекти, гласят мотивите.
Затова е наложително Законът за ПЧП да бъде отменен, така ще бъдат премахнати затрудненията, които законът създава за развитието на важни проекти, пише още в мотивите. Действащият в момента закон определя сложен ред за планиране и осъществяване на ПЧП проектите. Законът предвижда държавата, както и предприятията с над 50% държавно или общинско участие в капитала да определят частния си партньор чрез провеждане на процедура по реда на Закона за обществените поръчки, като критерият при избора е "икономически най-изгодна оферта".
Това практически ще затрудни провеждането на процедурите, тъй като определянето на частен партньор, с който да се сключи договор за ПЧП със срок от 35 г., е в значително по-сложно начинание, отколкото провеждането на процедура за избор на изпълнител на обществена поръчка със срок на изпълнение до 5 г., гласят мотивите. Така с отмяната на закона държавата, както и държавните и общински предприятия ще имат по-голяма свобода да апортират вещи и имоти в капитала на търговски дружества, в които ще бъдат партньори с частни компании.
КНСБ: Държавата да не купува Химко
Държавата не трябва да купува "Химко", заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров по БНТ. Според него за предприятието трябва да се намери стратегически инвеститор. Химическият завод във Враца влезе в несъстоятелност преди десетина години, защото нямаше пазар. "Сега българските селскостопански производители имат нужда от тонове карбамид, който може да бъде произвеждан в завода", посочи Димитров. Според него обаче няма гаранции, че новият собственик ще вдигне предприятието на крака. България не може да спасява всички предприятия, а само най-важните, допълни лидерът на КНСБ.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com