* Сблъсъкът на титаните разтърси всичко, Борисов видя шанс за ГЕРБ
* ДПС завъртя наново рулетката за правителство. Идва ли краят на прехода?
Две неща имат значение от 10 юли насам - сахарското слънце, изпепеляващо цяла България и бурята в ДПС. Когато над партията на заедността се струпат тъмните облаци на разединението, всички застиват, за да видят накъде ще задуха вятърът.
В очакване на градушката от оставки държавата буквално спря. Министри, зам.-министри и шефове на дирекции прибраха папките в бюрата, броят на отпуски и болнични в администрацията рязко скочи, а партиите заровиха томахавките. Камерите изоставиха
заложническите драми във "Величие"
и забравиха лидерската сапунка в БСП. Репортерите спряха да се интересуват от раздора в ПП-ДБ - власт или опозиция иска да е дясната коалиция. Никой не попита ИТН и "Възраждане" как се прегърнаха в референдума за българския лев. Дори президентът остави Йотова да тълкува защо се бави връчването на втория мандат.
Партийният ураган на Доган връхлетя страната с призив за оставките на Делян Пеевски, Халил Летифов, Хамид Хамид, Станислав Анастасов, Ертен Анисова и Радослав Ревански. Няма да се откажа и няма да предам хората, които ми дадоха доверието си! Не съм предател! Никой не може да спре Новото начало, отговори светкавично Пеевски.
На следващия ден вече нищо нямаше значение - нито резултатите от визитата на Главчев в НАТО, нито проблемите около изслушването на регионалния министър Виолета Коритарова за "Хемус". Дори пускането от затвора на Биляна Петрова, заместничката на Десислава Иванчева, не беше новина.
Всички очи и уши бяха обърнати към ДПС - от
взаимните обвинения в заплахи
до войната за сайта на Движението.
Развръзката в най-системната партия у нас тепърва предстои. И тя със сигурност ще е горчива и за двете страни, защото пътищата им вече станаха успоредни. И конкурентни.
"Едно ще кажа - Ново начало. Ще ме разберете скоро", обяви Делян Пеевски, докато хората на Чакъров отброяваха местните структури, които във Фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган" пускаха декларации "ДПС без Пеевски".
Драмата в ДПС обърна рулетката за кабинет. След като Парламентарната група на Движението изключи от редиците си хората на Джевдет Чакъров и остана с 25 депутати, ДПС от втора партия в парламента вече е четвърта. Депутатите на ДПС, които се обявиха за поддръжници на Ахмед Доган, са 22-ма. Но по сега действащия правилник на Народното събрание нямат право да създадат нова парламентарна група и остават независими.
Така втора по големина група в НС
изненадващо се оказа "ПП - ДБ"
с 39 народни представители. По Конституция - чл. 99, ал.2, при неуспех на първия мандат президентът Румен Радев трябва да възложи съставянето на кабинет на кандидат-премиер, излъчен от "втората по численост парламентарна група", коментираха депутати.
Новината свари неподготвени ПП-ДБ, тъй като двете половини на коалиция са в тежък спор какво трябва да е поведението им в парламента.
"Продължаваме промяната", начело с Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков искат ПП-ДБ да остане опозиция. "Демократична България" в лицето на ДСБ и Атанас Атанасов поискаха мандат и преговори за съставяне на техническо правителство. Предстои общо решение на коалицията. Но за да е кашата пълна, премиерът
Димитър Главчев заплете интригата
като обяви, че втора политическа сила си остава ДПС.
Така е според изборните резултати. Президентът трябва да връчи мандата на втората по численост партия, каза Главчев, оставайки и юристите да си чешат главите.
Малко след изказването му Джевдет Чакъров поднесе нова изненада като обяви, че след разговори хората на Доган може да подкрепят втория мандат на ПП-ДБ.
Всъщност, именно заради решението на ЦОБ на ДПС за подкрепа на първия мандат на ГЕРБ Чакъров и хората му скочиха срещу Пеевски, позовавайки се на призив на Доган да не подкрепят кабинет.
„Това е прекрасна възможност сега те (б.р.: българските мюсюлмани и християни) да се реализират в ГЕРБ, не скри задоволството си от Бойко Борисов. И заяви: "Открива се голяма възможност за ГЕРБ. Защото в смесените райони битката се водеше само между ГЕРБ и ДПС".
В сглобка бях с Лена
Киро, Асен и Денков и кабинетът се казваше Габриел-Денков. ДПС не участваха в тази сглобка - нито имаха министри, нито участваха в преговорите, каза още Борисов. А анализаторите веднага видяха зад думите му намигване за нова сглобка с мандата на ПП-ДБ.
Какво следва?
След свиването на ГЕРБ, самоубийството на БСП, самочувствието на "Възраждане" и разпада на всичко ново, трусовете в ДПС бележат края на прехода, обяви политологът Светлин Тачев. Рано е да се каже дали това е така. Факт е обаче че без силни системни партии към свободното поле от политическия терен завоевателски поглед ще отправи Румен Радев. И това може да е още на изборите, които се задават наесен.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com