Дариткова: Пациентите ще плащат по-малко за лекарства

И в най-голямата криза давахме най-много пари за здраве

Дариткова: Пациентите ще плащат по-малко за лекарства | StandartNews.com

Даниела Дариткова, ГЕРБ

- Д-р Дариткова, какво свърши и какво не ГЕРБ в областта на здравеопазването?

- Здравеопазването е сфера, която изискваше промяна, защото реформите преди това вървяха в различни посоки според вижданията на всяка партия. ГЕРБ имаше сериозни затруднения с осигуряването на финансова рамка за здравеопазване заради икономическата криза. Но все пак успяхме в края на нашето управление да осигурим 1 милион лева повече в системата, в сравнение с 2008 г., която е най-добрата в управлението на Тройната коалиция. Тази стабилна финансова рамка обаче трябваше да бъде съпроводена и със сериозни промени. За съжаление не успяхме да реализираме всички. Реформата в болничната помощ не се случи добре.

- Защо?

- България е страната с най-голям брой легла за активно лечение на глава от населението в ЕС. Пазарната система доведе до затварянето на някои болници в малки населени места и свръхпредлагането на медицински услуги в големите университетски центрове. Обвиняват ни, че проблемът е настъпил след въвеждането на медицинските стандарти за обслужване на пациентите. Ние винаги сме казвали, че ще държим на качеството, а и те не са измислени от ГЕРБ. Медицинските стандарти се правят от съсловните организации. Смятаме, че не трябва да има отстъпление от изискванията за качество, защото все по-големи са и очакванията на пациентите в това отношение. Но стандартите трябва да вървят успоредно с въвеждането на субсидии за болниците в някои отдалечени региони.

- Какво предстои оттук нататък?

- Инвестицията в профилактика и превенция към децата е фокусът на нашата програма за здравеопазване. Вече направихме някои промени в имунизационния календар, освободихме достъпа до педиатър и това имаше реални ефекти. 2011-а беше годината с най-ниска детска смъртност досега. Ще продължим с полагането на повече грижи в тази посока, както и с възпитанието на децата в здравословна среда. Започнахме процеса на деинституционализация и ранно откриване на проблемите при децата с тежки заболявания. Друг приоритет са хроничните незаразни заболявания, каквито са онкологичните и диабетът. Те са тежко бреме за всяка здравна система. Усилията ни трябва да са насочени към превенция на риска. В тази посока вече забранихме пушенето на закрити обществени места. Ще положим усилия и за по-доброто им лечение в извънболничната помощ. Там смятаме да увеличим заплащането на общопрактикуващите лекари и да разширим възможностите за лечение и медикаментозна терапия.

- Как ще разширите достъпа?

- Имаме намерение да премахнем лимита на направленията за диспансеризация. Също така в общинските болници искаме да създадем възможности за разкриване на допълнителни услуги като рехабилитация и продължително лечение. Смятаме, че това ще допринесе за тяхното укрепване.

- Как ще осигурите повече лекарства?

- Нашите усилия ще бъдат насочени към поемането на по-голяма част от реимбурсацията от здравната каса и по-малък процент да се плаща от хората. Възможността, която дадохме на касата - да договаря отстъпки, вече дава плодове. Тези законово регламентирани отстъпки могат да станат още по-гъвкави. Това ще бъде съпътствано и с въвеждането на нови механизми за фармакотерапевтични анализи.

- Ще се поемат ли повече медицински изделия от касата?

- Още тази година възможността, която дадохме на касата да договаря цени на медицински изделия, ще даде по-добър достъп до тях. Но ние искаме цената на изделията да се включи в тази на клиничната пътека. Така няма да има проблеми за болните.

- Ще регулирате ли достъпа на болниците до обществените средства?

- Там, където има достатъчно болници, ще въведем критерии за качество, които да позволят селективно сключване на договори от касата. Усъвършенстването на медицинските стандарти бяха първата стъпка в тази посока. Там, където има затруднен достъп до лечебно заведение, ще дадем възможност за подпомагане на дейности, а не на структури. Ето, за първи път тази година се плащат спешни пациенти за общинските болници, за да не остават разходите за сметка на лечебното заведение.

- Ще демонополизирате ли касата?

- Залагаме на същия размер на вноската и смятаме, че трябва да остане една здравна каса. Но мислим, че е добре да се направи остойностяване и предефиниране на пакета на касата. Това ще остави възможност за конкуренция между доброволните здравни фондове.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай