Да си върнем нашите домати и краставици

Да си върнем нашите домати и краставици | StandartNews.com

Проф. Светла Бъчварова е водач на листата на "Коалиция за България" за Пловдив област.Тя е била управител на Системата за агропазарна информация, зам.-министър на земеделието и продоволствието (2005-2009) и председател на Селскостопанската академия (до 2011).

- Г-жо, Бъчварова, в БСП имате много амбициозна програма за развитие на земеделието, но как ще направите българските плодове и зеленчуци конкурентни на вносните?

- Недопустимо е на българския пазар близо 90 на сто да са вносни продукти, и то при наличието на потенциал в страната, на финансова подкрепа по линия на Общата селскостопанска политика (ОСП).
Една от причините за присъствието на продукти от тези сектори от страни от ЕС на ниски цени е именно разликата в субсидирането. Затова ние предлагаме програма за подпомагане на секторите зеленчукопроизводство, овощарство и животновъдство, като допълнителните субсидии да бъдат обвързани с производството, което ще даде възможност нивото на подпомагане да е близко до това в останалите страни от ЕС.
На второ място важен ангажимент на БСП е да се обърне внимание на граничния контрол. Какво означава фактът, че от 12 хиляди тира със зеленчуци от съседна страна само 1000 преминават по правилата. На трето място е подкрепата на семейните, малки земеделски стопанства - тези, които до сега не получаваха подпомагане, да се включат през следващия програмен период на ОСП (2014-2020 г.) в системата на субсидиране. Говорим за стопанства до 10 декара. Важно е да се създадат условия за реализация на продукцията от тези стопанства. Предлагаме създаване на пазари на производителите от общините, до които достъпът да бъде облекчен.

- Казвате, че трябва да има планиране и предвидимост в земеделския сектор. Как ще се случи това?

- През последните три години се установиха практики в ползването на земята и в механизмите на подпомагане на площ, които доведоха до много санкции на земеделските производители. Друг негативен факт е, че правилата за подпомагане по ПРС се сменяха даже в процеса на прием на документи. Ангажираме се за новия програмен период да има ясно разписани изисквания и система на прием на документи, която да е достъпна до всеки фермер. БСП приема за свой приоритет създаване на агенция за земята, която да осигури информационно системата на подпомагане, която да осигури прозрачност при наемане на земя, която да защити собствениците и им гарантира рентните плащания.

- Вие сте инициатор на нов закон за хидромелиорациите. Каква е концепцията ви - хората се оплакват от липса на напоителни съоръжения?

- Факт е, че страната ни е богата на водни ресурси, но достъпът до тях е прекъснат. През последните три години много съоръжения бяха продадени на безценица, бракувани или направо изчезнаха. Ангажимент на държавата трябва да бъдат инвестиции в съоръжения до подаването на водата, а ползвателите да изграждат напоителните полета с помощта на програми. Цената на водата трябва да е достъпна и сравнима със страните около нас.

- Фермерските фалити останаха ли в миналото?

- Фермерските фалити са факт! Много стопанства, особено в животновъдството, са на ръба на оцеляване. От близо 110 хиляди стопанства, които бяха включени в сферата на подпомагане по линия на директните плащания в края на 2009 г., сега са под 80 хиляди. В тази графа влизат и тютюнопроизводителите, които бяха принудени да се откажат поради несигурност в изкупуването. Приетата от НС политика на пълна либерализация в търговията с тютюн доведе до това, че цените се сринаха, производството се намали близо два пъти.

- При тази почти апокалиптична картина - кои са най-неотложните мерки от управленската ви програма, които ще приложите още в първите 6 месеца, ако спечелите изборите?
- Най-важните елементи на аграрната политика за първите шест месеца са: стартиране на процедури по нотифицирани на важни държавни помощи, като например поддържането на генофонда в животновъдството и растениевъдството; осигуряване на условия за нормално приключване на заявленията за директни плащания с цел максимално бързо те да бъдат подготвени за разплащане; възможност за договориране на средствата по ПРСР до края на 2013 г.; подготовка на бюджет 2014 г.; създаване на агенция по земята; подкрепа на Селскостопанска академия.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай