Петър Чобанов е типичен финансист, който винаги е избягвал светлините на прожектора. Но назначението му за финансов министър в кабинета "Орешарски" и особено решението за актуализация на бюджета, което разбуни духовете, го направи главен герой на обществения интерес през последните дни. И макар че всички погледи са вперени в него, а въпросите не секват, Чобанов се задоволява със сдържани и тясноспециализирани изявления относно фискалното състояние на страната.
Няма как да не се набие на очи фрапиращата разлика с предшественика му Симеон Дянков, останал в парламентарния фолклор с постната пица, на която оприличи първия си бюджет.
Вместо да се заиграва с метафори, Чобанов изнесе 40-минутна презентация, с която обоснова нуждата от актуализация на разчетите. И обеща стабилността на родните финанси да не бъде жертвана в името на популистки харчове, а възможността за нов държавен дълг в размер до 1 млрд. лева - да не бъде оползотворена в целия й обем, ако не е крайно наложително. От изявлението му става ясно, че Чобанов споделя философията за фискална стабилност. И докато Дянков толкова се вманиачи да поддържа нисък дефицит, та дори само заради принципите си отказа да зарадва пенсионерите с коледни добавки, на Петър Чобанов тепърва предстои да доказва
ще устои ли на натиска,
на който традиционно се подлага всеки финансов министър, да развързва все повече кесията. И то в кабинет, който е обявил за свой приоритет социалната политика.
Кой всъщност е Петър Чобанов?
Роден е в град Ямбол на 20 юли 1976 година. На 37 години, той е едно от най-младите назначения в правителството. Завършил е ямболската математическа гимназия "Атанас Радев", а през 2000 г. - магистратура по макроикономика в Университета за национално и световно стопанство в София. През 2006 г. защитава докторат на тема "Системни рискове за финансовите системи на държави във валутен борд". Поканата за поста от премиера Орешарски заварва доцент Чобанов в катедра "Финанси" на УНСС, където преподава от 2013 година.
Отправна точка на професионалния му път обаче е Българската народна банка, където започва като главен експерт в анализаторското звено. През 2005 г. е препоръчан и поема управлението на Агенцията за икономически анализи и прогнози. В годините преди присъединяването на страната към Европейския съюз Чобанов е сред българските икономисти, които комуникират с Европейската комисия за подготовката на България за влизане в съюза.
Тогава се запознава с еврокомисаря Оли Рен
и с Кристин Лагард, която сега е начело на Международния валутен фонд. Следващото стъпало в професионалния път на Чобанов е Комисията по финансов надзор (КФН), която той оглавява през 2009 година.
В политическите среди се говори, че десните икономически виждания на експерта Чобанов не са допадали на лидерите на БСП. Но те са приели назначаването му на поста, защото за това е настоявал лично Пламен Орешарски. Затова Чобанов се води като министър от квотата на премиера.
Остава само да видим дали десните убеждения на Чобанов ще намерят реализация, без да изневеряват на лявата линия, която чертае мандатоносителят БСП.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com