Брюксел с екшън план срещу газовата криза. Мерките

Европейската комисия предлага нов регламент за извънредни ситуации

Брюксел с екшън план срещу газовата криза. Мерките | StandartNews.com

Европейската комисия предлага нов регламент за извънредни ситуации с цел справяне с високите цени на газа в ЕС и гарантиране на сигурността на снабдяването през тази зима. Това ще бъде постигнато чрез съвместно закупуване на газ, механизми за ограничаване на цените на газовата борса TTF, нови мерки за прозрачно използване на инфраструктурата и солидарност между държавите членки, както и непрекъснати усилия за намаляване на потреблението.

Регламентът съдържа следните елементи:

Обединяване на търсенето в ЕС и съвместно закупуване на газ с цел договаряне на по-добри цени и предотвратяване на риска от конкуренция между държавите членки, които да наддават на световния пазар;

Постигане на напредък в работата по създаване на нов референтен показател за ценообразуване за втечнения природен газ (LNG) до март 2023 г.; и в краткосрочен план — механизъм за корекция на цените, за да се установи динамично ограничение на цените за сделките на борсата за газ TTF, както и временен диапазон или коридор, за да се предотвратят екстремни скокове на цените на пазарите на деривати;

Автоматични правила за солидарност между държавите членки в случай на недостиг в снабдяването, като задължението за солидарност да обхване и държавите членки без пряка тръбопроводна връзка, включвайки и тези, които имат съоръжения за втечнен природен газ; и предложение за създаване на механизъм за разпределяне на газа към държавите, засегнати от извънредна ситуация със снабдяването на газ на регионално равнище или в Съюза.

Съвместно закупуване

Въпреки че ЕС постигна значителен напредък в запълването на над 92% от капацитета на газохранилищата си за тази зима, трябва да се подготвим за евентуални допълнителни прекъсвания и да положим солидна основа за следващата година. Поради това предлагаме ЕС да разполага с нови правни инструменти за съвместно закупуване на газ. Комисията ще сключи договор с доставчик на услуги за организиране на обединяване на търсенето на равнище ЕС, като обедини нуждите от внос на газ и търси предложения на пазара, за да отговори на търсенето. Предлагаме задължително участие на предприятия от държавите членки в обединяването на търсенето в ЕС, за да се постигнат поне 15% от съответните им цели за запълване на хранилищата. На дружествата ще бъде разрешено да сформират европейски консорциуми за закупуване на газ в съответствие с правилата на ЕС в областта на конкуренцията. Съвместното закупуване ще помогне на по-малките държави членки и по-специално на предприятията, които са в по-неблагоприятно положение като купувачи, да получат достъп до нужните обеми газ при по-добри условия.

Регламентът включва и разпоредби за повишаване на прозрачността на планираните и сключените покупки на газ, за да се прецени дали са изпълнени целите за сигурност на снабдяването и енергийна солидарност. Комисията следва да бъде информирана преди сключването на договор за покупка на газ или меморандум за разбирателство над 5 TWh (малко над 500 милиона кубични метра) и ще може да издава препоръки в случай на потенциално отрицателно въздействие върху функционирането на съвместното закупуване, вътрешния пазар, сигурността на снабдяването или енергийната солидарност.

Справяне с високите цени на газа

Въпреки че цените на едро са намалели след пика от лятото на 2022 г., те остават неустойчиво високи за все по-голям брой европейци. Въз основа на предишната ни работа с държавите членки за смекчаване на въздействието на високите цени на електроенергията и за преразпределяне на прекомерните печалби в енергийния сектор към гражданите и промишлеността, днес предлагаме по-целенасочена намеса в пазарните цени на газа. Много договори за газ в Европа се индексират спрямо основната европейска борса за газ — TTF, която вече не отразява точно цената на сделките за втечнен природен газ в ЕС.

Поради това Комисията разработва нова допълнителна ценова референтна стойност заедно с Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество между енергийните регулатори (ACER), за да се справи с това системно предизвикателство. Новият референтен показател ще осигури стабилно и предвидимо ценообразуване за сделките с ВПГ. Съгласно предложения регламент Комисията ще възложи на ACER да създаде обективен ежедневен инструмент за оценка на цените и впоследствие референтен показател, който би могъл да се използва от операторите на енергийния пазар за индексиране на цената в техните договори за газ.

Докато този референтен показател е в процес на разработване, Комисията предлага да се въведе механизъм за ограничаване на цените чрез основната европейска борса за газ (TTF), който да бъде задействан при необходимост. Механизмът за корекция на цените ще установи временно динамично ограничение на цените за сделките в рамките на TTF. В рамките на TTF няма да бъде разрешено да се сключват сделки на цена, по-висока от динамичния лимит. Това ще помогне да се избегнат изключителната нестабилност и прекомерно високите цени. Освен това Комисията предлага въвеждането на нов временен ограничител на скоковете на цените в рамките на деня, който да бъде установен от борсите за деривати в ЕС. Този механизъм ще защити енергийните оператори от големи промени в цените в рамките на деня.

За да се облекчат проблемите с ликвидността, пред които понастоящем са изправени много енергийни дружества при изпълнението на своите изисквания за допълнително обезпечение, когато използват пазари на деривати, днес Комисията прие нови правила за участниците на пазара, като разшири списъка на допустимите обезпечения на временна основа, така че да включва непарични обезпечения, включително държавни гаранции. Второ, Комисията прие нови правила за увеличаване на клиринговия праг от 3 милиарда евро на 4 милиарда евро. Под този праг нефинансовите дружества няма да подлежат на изискванията за допълнително обезпечение за своите извънборсови деривати. И двете мерки ще осигурят така необходимото облекчение за дружествата, като същевременно ще се запази финансовата стабилност.

На последно място, ACER и Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) засилват сътрудничеството помежду си, като създават нова съвместна работна група, за да укрепят капацитета си за наблюдение и откриване на евентуални манипулации и злоупотреби на спотовите пазари и пазарите на деривати в Европа като предпазна мярка за защита на стабилността на пазара.

Какво казват комисарите

Президентът Урсула фон дер Лайен каза: „Войната на Русия срещу Украйна има тежки последици върху глобалните и европейските енергийни пазари. Действаме единно и сме се подготвили добре за предстоящата зима, пълним газохранилищата си, пестим енергия и намираме нови доставчици. Сега можем да се справим с прекомерните и променливи цени с повече сигурност. Ще въведем временен механизъм за ограничаване на прекомерните цени тази зима, докато разработваме нов бенчмарк, така че LNG да се търгува на по-справедлива цена. Ние предоставяме правни инструменти за съвместно закупуване на газ от ЕС, гарантираме солидарност в сигурността на доставките за всички държави членки и преговаряме с нашите надеждни доставчици на газ, за ​​да осигурим газ на достъпни цени. Но ние също трябва да ускорим инвестициите във възобновяеми енергийни източници и инфраструктура. Инвестирането повече и по-бързо в прехода към чиста енергия е нашият структурен отговор на тази енергийна криза.“

Изпълнителният вицепрезидент Франс Тимерманс каза: „Следващите няколко зими ще бъдат трудни, но днешният пакет помага да се стоплят европейските семейства и индустрията да работи. Като вземем мерки сега и разработим инструментите за закупуване на газ заедно, вместо да наддаваме взаимно, можем отново да тръгнем към следващия отоплителен сезон с достатъчно газ в хранилищата. В отговор на изключително нестабилните цени, причинени от въоръжаването на енергията от Путин, Комисията също работи за възстановяване на стабилността на енергийния пазар. Но евтините изкопаеми горива няма да се върнат и трябва да ускорим прехода си към възобновяеми енергийни източници. Ето защо трябва да обмислим начини за финансиране на допълнителни инвестиции в прехода на Европа към зелена енергия чрез REPowerEU.“

Изпълнителният вицепрезидент Маргрете Вестагер, отговаряща за политиката на конкуренцията, каза: „В кризисни ситуации с недостиг на доставки обединяването на силите за преговори може да бъде ефективен начин за постигане на по-добри цени и по-добри условия. В контекста на настоящата газова криза ние сме готови да придружаваме фирми, желаещи да влязат в съвместен консорциум за закупуване, при спазване на предпазни мерки и в съответствие с нашите правила за конкуренция. Нашата цел е да гарантираме, че всички ползи от съвместното закупуване могат да бъдат извлечени.“

Комисарят по енергетиката Кадри Симсон каза: „Руската инвазия в Украйна промени фундаментално ситуацията на енергийния пазар на ЕС. Инструментите и правилата, които ни служеха добре преди, вече не са достатъчни, за да гарантират сигурно и достъпно енергоснабдяване. За да се справим ефективно с тази криза, трябва да можем да купуваме газ заедно, да таргетираме прекалено високите цени и да гарантираме солидарност между нашите държави членки в случай на недостиг. Стъпките, които сме предприели досега, работят, като цените намаляват и търсенето намалява. Но днешните предложения са необходими, за да се подготвим по-добре за тази зима и след това.“

Комисарят по финансовите услуги, финансовата стабилност и съюза на капиталовите пазари Мейрид Макгинес каза: „Днешните ни мерки са важни за енергийните оператори и пазарите на енергийни деривати, като същевременно поддържат стабилността във финансовата система. Тези ограничени във времето и целенасочени мерки са насочени към облекчаване на ликвидния стрес, с който са се сблъскали някои енергийни фирми при изпълнението на техните изисквания за маржин, и към справяне с изключителната нестабилност на цените на пазарите на енергийни деривати. Работили сме в тясно сътрудничество с ESMA, EBA и ACER, както и с националните енергийни и финансови регулатори. Бруталната война на Русия срещу Украйна оказва влияние върху енергийните пазари с последствия и за потребителите и бизнеса, които разглеждаме днес.“

/economic.bg/

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай