Бойко в Брюксел: Бързо в Шенген заради бежанците

Бойко в Брюксел: Бързо в Шенген заради бежанците | StandartNews.com

Хиляди бягат, защото ги колят като агнета, а ние сме най-голямата граница, заяви премиерът

Премиерът Бойко Борисов даде ясен знак в Брюксел, че страната ни е заделила огромни средства, за да осигури сигурност по границите си. Той посочи трудностите, пред които в момента е изправена Италия във връзка с миграционния поток и бежанците, но подчерта, че България има още по-големи проблеми. А страната ни все още не е член на Шенгенското пространство. "България разполага в момента с най-добрата шенгенска система за охрана на морската граница. По ватерлинията можем да определим един кораб колко е натоварен", коментира по-рано през деня в Правец Борисов.

Според него 2 млн. бежанци чакат на границата с Турция. "1 млн. да тръгнат, колкото и пари да налеем, не можем да ги спрем", заяви той и продължи: "България помага с това, че сама се справя, без да получава никаква помощ към момента. Ние като държава взехме толкова много кораби, вертолети, то не са "Кугъри"-и, джипове - огромни пари похарчихме, за да пазим надеждно шенгенската граница. Оказваме огромна помощ на ЕС и просто колегите трябва малко да се стегнат и да работят по-добре", заяви Борисов часове по-късно в Брюксел. Лидерите от ЕС се събраха на извънредна среща на върха в ЕС за бежанската криза край бреговете на Лампедуза преди дни. "В Европа и в света има толкова служби, които биха могли да пресекат каналите и трафикантите. Необходима е повече полицейска работа", заяви министър-председателят на България. И отбеляза, че основна задача е борбата с контрабандата и контрабандните канали.

"Ако европейските страни действат съвместно, няма как да се минат границите", заяви министър-председателят. "Близо 1 милион бежанци, които чакат на границите. Натискът върху нашата граница - има дни с по 280 - 300 човека. Турската граница е сравнително стабилна, но с Гърция имаме съществени проблеми", каза Борисов. И специално отбеляза, че България отделя огромни средства за издръжка на бежанците, за построяването на съоръжения, за техника, за изграждане на горски пътища. "Това са милиони, които дава българският данъкоплатец. Ако дават на едни, да бъдат любезни да ни погледнат и нас", категоричен бе министър-председателят. "Оказваме огромна помощ на ЕС. Сами сме на най-голямата сухопътна граница", каза Борисов. И още: "Надявам се, че със съвместни усилия на службите, на Европол, може да се справим доста по-добре".

Премиерът подкрепи идеята за създаване на бежански центрове в трети страни и сподели мнението, че имигрантската вълна от мюсюлмани може да наруши демографията на страната. "Това трябва да се отчита от нашите колеги", заяви Борисов. "Където мина Арабската пролет, се разсипаха държавите. Трябва да направим така, че да помогнем на тези хора да останат по домовете си", посочи премиерът и допълни: "Хиляди хора бягат, защото ги колят като агнета. Нямам думи какво се случва, влизат в морето и бягат с целия риск да се спасят. В момента сме свидетели на следствието, а причината е друга. В началото се радвахме, че в много страни е дошла демокрацията, но всъщност дойдоха главорези. Когато някой стои с ятагана отзад, не море, не граница ще преодолеят и ще бягат.

Искаме от Юнкер да удължи европрограма

Премиерът Бойко Борисов разговаря цял час преди среща на върха на ЕС за бежанците с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той се опита да убеди комисията да удължи с 6 месеца срока на действието на приключилата вече оперативна програма "Развитие на селските райони".

България вече има подкрепата на 17 от европейските държави. Удължаването ще даде възможност на земеделските производители от страната ни да завършат процеса на и усвояване и реализиране на проекти и разплащане на проекти по програмата. "Това е интерес на страната ни, инициативата е на България, но касае всички страни, които участват в европейския земеделски фонд, коментира земеделският министър Десислава Танева.

"Това е изключение, подобен прецедент се е случвал само по предприсъединителната програма САПАРД", обясни Танева.

Борисов, Понта и Вучич на среща днес

Премиерът Бойко Борисов днес е на официално посещение в Румъния по покана на румънския си колега Виктор Понта. Борисов и Понта ще проведат съвместна среща в Крайова и със сръбския министър-председател Александър Вучич. Тримата премиери ще обсъдят процеса на присъединяване на Сърбия към ЕС, както и бъдещото сътрудничество в областта на енергетиката. След тристранната среща на най-високо ниво правителствата на България и Румъния ще проведат съвместно заседание.

Борисов и Понта ще обсъдят изграждането на Вертикалния газов коридор, съвместни проекти в областта на транспорта и влизането на България и Румъния в шенгенското пространство. Акцент в разговорите по време на междуправителственото заседание ще бъдат и "Планът Юнкер", както и Стратегията на ЕС за Дунавския регион. Любопитна подробност е, че премиерът на Румъния посреща Борисов и Вучич в един от най-красивите дворци в Румъния - сега музей на изкуствата. Сградата е свързана с ключови исторически събития през миналия век за Румъния, Сърбия и България.

От страна на българското правителство в заседанието ще вземат участие вицепремиерите Румяна Бъчварова, Меглена Кунева и Ивайло Калфин, министрите Даниел Митов, Лиляна Павлова, Петър Москов, Десислава Танева, Ивайло Московски, Божидар Лукарски, Теменужка Петкова и Николина Ангелкова, както и заместник-министрите на финансите Карина Караиванова и на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов.

Сергей настоява за квоти на имигрантите

"Приоритет номер едно за нас е запазването на човешки животи и предотвратяването на трагедии, като тази в Средиземноморието. Бежанският поток трябва да бъде разпределян между страните членки на солидарен принцип. Италия, Испания, Гърция, Малта и България не са сами. ЕС трябва да има обща миграционна политика". Това заяви президентът на ПЕС Сергей Станишев в началото на Президиума на ПЕС, който прие декларация за проблема с бежанците. На извънредната среща при Станишев присъстваха президентът на Франция Франсоа Оланд, премиерите на Италия, Малта и Дания Матео Ренци, Джоузеф Мускат, на Торнинг-Шмит, председателят на ЕП Мартин Шулц и Федерика Могерини - върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи.

"ЕК ще предложи пилотен проект, въвеждащ схема с квоти за преразпределение на бежанците", заяви по-късно евродепутатът Илияна Йотова, зам.-председател на Комисията по вътрешни работи в ЕП. ЕК изготвя схема с квоти за преразпределението на бежанците в Европейския съюз. "Бях една от първите, които повдигнаха въпроса, и се надявам, че идеята за квотно разпределение ще намери мнозинство в Съвета на ЕС. Това е особено важно, за да облекчим нашата страна", каза Йотова.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай