инистър-председателят Бойко Борисов излезе с проекторешение за казуса около проекта за изграждане на газопровода "Южен поток". То отново ще привлече руския природен газ да потече към България, а не към Турция. Заедно с това то ще удовлетвори изискванията и на Третия енергиен либерализационен пакет на Брюксел, и условията на Москва.
Идеята на българския премиер е да заемем модела за изграждане на газов хъб, който президентът на Руската федерация Владимир Путин лансира в началото на декември в Анкара. Вместо непрекъснат газопровод "Южен поток" България ще построи т.нар. газов хъб заедно с буферно хранилище, в което ще се съхранява руският газ. Изграждането му премиерът ще настоява да бъде финансирано от Брюксел. Оттук синьото гориво ще се преразпределя към останалите европейски страни, участнички в проекта - Сърбия, Гърция, Хърватия, Словения, Унгария, Австрия и Италия, а също и към Румъния, Македония и дори Украйна. Според премиера Борисов така ще отпадне и възможността Брюксел да наложи наказателна процедура на България за неизпълнение на Третия енергиен пакет.
"Тогава ние ще си прокараме тръби. Няма да ни говорят кои фирми, защо, как, корупция, дали е три, пет, колко милиарда, няма значение", коментира премиерът пред министрите. Във варианта, който той лансира, ЕС ще купува газа на наша територия, което отговаря на условията на Третия пакет и на идеята за Европейския енергиен съюз. "Даже ние ще сме по-либерални, защото в крайна сметка предлагаме не ние да сме комисионерът, както е Турция, а ЕС да свърши тази работа. Ние предоставяме просто територия", коментира и министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Предложението ми е точно в унисон и с плана Юнкер и с общия енергиен съюз, и с абсолютната диверсификация", обяснява премиерът и уточнява, че в бъдещият газов хъб, който ще бъде на мястото, където тръбите на "Южен поток" излизат на българска територия край Варна, може да се събира и газът, който евентуално ще добиваме в Черно море. Третият енергиен пакет, който се оказа препъникамъкът за "Южен поток", ще е спазен, тъй като тръбата ще е отворена за всички желаещи да транзитират газ по нея. "Никъде нямам слабост в позицията, никъде", отсича Борисов. И заповядва на вицепремиера Томислав Дончев да изпрати писмо до зам.-председателя на ЕК Марош Шефчович, за да го запознае с новия план на България. Идеята съответства и с новата стратегия, по която ще работи "Газпром" - да доставя газ до една точка, откъдето желаещите да купуват.
От стенограмата на заседанието стана ясно още, че Русия е категорично против "Южен поток" да отговаря на европейските правила, като Москва дори подала жалба в Световната търговска организация. Премиерът Борисов нарежда на вътрешния министър Веселин Вучков да проведе разговор с руския посланик у нас Юрий Исаков. Поводът е липсата на официално становище за "Южен поток" въпреки изявленията на президента Путин. Със същата цел министрите на икономиката и енергетиката ще търсят ресорните си колеги в Русия.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com