Бойко с 2 варианта за кабинет

Бойко с 2 варианта за кабинет | StandartNews.com

Компромиси - да, извиване на ръце - не, отсече Генерала

Два варианта за правителство на спасението обмисля Бойко Борисов. Основният е кабинет на малцинството, на който той да е премиер, разчитайки на подкрепа от над 121 депутати от своята партия, Реформаторския блок, Патриотичния фронт или други парламентарни сили. Това реши Изпълкомът на ГЕРБ днес. Ще поканим на разговори останалите 7 партии в 43-тото НС, съобщи Румяна Бъчварова. Първи ще е Михаил Миков (БСП), като ще се върви от по-големите към по-малките партии. Програма от 10 точки за спасение на страната ще предложи Борисов по време на срещите.
План "Б" е коалиционен екип с реформаторите, но при ясно разписани публични ангажименти. "Готови сме на компромиси, включително да дадем някой министерски пост", казал Генерала. Но отсякъл: "Няма да позволя да ни извиват ръцете".

Реформаторите без Радан: Бойко премиер

Кабинет на малцинството с премиер Бойко Борисов и подкрепа от над 121 депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт или други парламентарни сили предлага партията победител на изборите. Това стана ясно след заседанието на Изпълнителната комисия на ГЕРБ днес.

Щом ЦИК обяви окончателните резултати, ГЕРБ започва да кани в централата си останалите 7 партии в 43-ото НС по реда на постигнатите от тях резултати, съобщи Румяна Бъчварова. Първата покана ще е за Михаил Миков и БСП. Програма от 10 точки за спасение на страната ще предложи лидерът Бойко Борисов по време на разговорите в заседателната зала на ГЕРБ. Пред Изпълкома Генерала заявил, че е решил да поеме риска и да направи опит за съставяне на правителство, което да стабилизира страната, научи "Стандарт". Затова ще поиска подкрепа от всички партии, представени в парламента.
"Готови сме на компромиси, включително да дадем някой министерски пост, защото народът реши, че не можем да управляваме сами, за съжаление. Няма обаче да позволим Костов да наднича зад нечий врат и да ни извиват ръцете", казал още Борисов пред Изпълкома, съобщиха за "Стандарт" от партията. Те коментираха, че дори е обсъждана идеята да се предложи на Реформаторите поста правосъден министър, за да реализират програмата си за реформа в съдебната система. В ГЕРБ се говори, че служебният външният министър Даниел Митов, който е свързан с реформаторите, може да остане и в новия кабинет.

"Ние сме отговорна партия и ще се опитаме в тази кризисна за страната ситуация да направим всичко възможно за стабилност", казал още Генерала пред своите. И подчертал, че е готов да управлява, но с консенсус - без условия и без извиване на ръце.

"Съзнаваме, че това ще бъде правителство на малцинството", каза Бъчварова след заседанието. И допълни, че подкрепа под 110 гласа е твърде рискована и води към нови избори.

"Ще направим всичко възможно да съставим силно правителство, което да реализира национални приоритети за бъдещето на България", добави и зам.-председателят на партията Цветан Цветанов. Борисов не присъства на брифинга, но бе забелязан от журналисти в централата на партията в спортно облекло. По традиция той "рита топка" или "бие на тенис" след избори.
"Подкрепата за ГЕРБ е над 1,1 милиона гласоподаватели, което означава, че ние трябва да изпълним ангажимента си към тях и да не ги предадем. Ще водим разговори. Ако всяка една от парламентарно представените партии милее за България, смятам, че можем да получим парламентарна подкрепа по някои от тези секторни политики", добави Цветанов.
Нормално е победителят на изборите да излъчи премиер, повечето партии в Реформаторския блок мислят така, заяви за "Стандарт" лидерът на СДС и шеф на предизборния щаб на ПБ Божидар Лукарски. И даде да се разбере, че ще подкрепят Борисов. Позицията на ДСБ обаче остава непроменена. Аз съм против премиер Бойко Борисов, отсече Радан Кънев и отново прогнозира кратък живот на 43-ото НС.

Още два варианта е обсъждал Бойко Борисов с Изпълкома на ГЕРБ, научи "Стандарт". Първият е коалиционен - с Реформаторите. Но при ясно разписано, публично споразумение с тях. Вторият е предсрочни избори. Според Бъчварова обаче стигне ли се дотам, отговорността ще се разпределя между останалите политически сили.
"Няма да бягаме от отговорността за сформиране на кабинет, но също така не бихме участвали в управлението на всяка цена", каза евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Томислав Дончев.

"Бихме участвали в разговори, ако има смисъл за създаване на коалиция "за". Коалиция "против" би била пагубна за България", добави още Дончев.

Успешен първи мандат или криза

Лютви Местан, лидер на ДПС

Трябва да бъде успешен първият проучвателен мандат. Смятам, че всички останали сценарии - втори, трети проучвателен мандат, вкарват България в режим на криза, от която няма изход. Избори до дупка е най-безотговорното политическо решение. Длъжни сме да прочетем вярно вота на избирателите - дори той да ни изглежда сложно кодиран. Длъжни сме. Това е мерилото за политическата отговорност днес - ще прочетем ли вярно вота. Верният прочит на вота е реално, реално коалиционно управление, не проблематична коалиция, не проблематични коалиции, през които сме минали, и затова големият въпрос е за урока от всяко управление. България няма нужда да се връща към отречени модели на власт - нито от еднопартийни управления, които след време придобиват други характеристики с елемент на авторитаризъм, нито от проблематични коалиции, които да дискредитират и международния образ на страната. Прочитът ни е много отговорен. България има нужда от нещо друго - от реално коалиционно управление без пропорции във властта, без формули "7:3:2", за да не повтаряме "8:5:3", без, ако щете, управления, които да не е ясно на какви принципи стъпват, ако е необходимо, следва да се разпишат съвършено прецизно, избягах от думата "екзактно", спрях се, оттам нататък дали и кой, как, в каква степен в персонален план ще има или няма да има участие, е съвършено вторичен проблем. По-важно е страната да върви напред с ясна програма, с ясни цели, които да бъдат припознати от евроатлантическите ни партньори. Затова думите ми, че не е възможно да се състави стабилно мнозинство без ДПС, трябва да се четат не като заявка за вечно участие във властта, опазил ни Господ от подобна претенция, защото очарованието на демокрацията е в това партиите да бъдат и в управление, и в опозиция, а трябва да се чете като реален анализ, особено пък на ситуацията след тези парламентарни избори, че без ДПС, разбира се, че е възможно да се съставят и други аритметически мнозинства. Много опции има за съставяне на аритметически мнозинства, но ние говорим за ясен евроатлантически профил на това мнозинство.

Патриотите събират на маса всички партии

Съпредседателите на ПФ НФСБ-ВМРО Валери Симеонов и Красимир Каракачанов инициираха днес национална кръгла маса с всички парламентарно представени партии без ДПС, синдикати и ключови неправителствени организации. Целта е следващото правителство да се състави с ясна програма, която да се изпълнява от специалисти, а не от партийни квоти, аргументира се Симеонов. "Няма да бъдем нито златен, нито сребърен, нито среден пръст", отсече Каракачанов. Време е измислените партийни различия да бъдат заличени в името на националните интереси, призоваха съпредседателите на ПФ НФСБ-ВМРО. И настояха преговорите между партиите в 43-ото Народно събрание да са отговорни и прозрачни, защото "избори до дупка" не са решение на кризата в страната.

АБВ иска договор за изход от кризата

Споразумение за излизане от кризата между осемте партии в 43-ото НС предложи президентът (2002 - 2012 г.) и лидер на АБВ Георги Първанов днес. Според него документът трябва да съдържа ясни и конкретни политики, които да получават парламентарна подкрепа. Първанов изрази "готовност за конструктивно партньорство с парламентарните групи". Той "отправи послание" към победителя - че в бъдещия парламент съгласие трябва да се търси по всеки закон.
Шефът на АБВ декларира, че партията му би работила с ДПС в образователната сфера, където Първанов посочи Лютви Местан като голям експерт. Съвместна дейност между двете партии може да се очаква и в сферата на здравеопазването, подчерта още Първанов. Но заяви, че не би подкрепил кабинет с участието на ДПС. Първанов заяви още, че изборите не са били честни и демократични и е имало много купени гласове. Но не даде знак, че АБВ може да поиска касиране.

Червените отказаха оставката на Миков

Лидерът на БСП иска вътрешно гласуване за коалиция с ГЕРБ

Готов съм да подам оставка. Това заявил на своите в нощта след изборите лидерът на БСП Михаил Миков пред своите, научи "Стандарт". Веднага след това Георги Кадиев, който събра рекордните 5880 преференциални гласа за червената листа в 23-ти ИР, написа във Фейсбук: "Ако няма радикална промяна на ръководството на БСП, ако не си отидат абонирани за ръководни постове, БСП ще върви по пътя на СДС и НДСВ". Висши социалисти и водачи на листи обаче били категорични, че не новият председател е виновен за лошите резултати на предсрочния парламентарен вот. "Може и да се налага смяна на лидера, но не е сега моментът, на хоризонта може да се появят нови избори", коментираха червени. Дори най-отявлени критици на апарата на "Позитано" 20 заявили в прав текст, че Миков няма и 100 дни като председател на БСП, за да му се търси пряка отговорност за вота. И вместо оставка поискали от Миков спешни анализи и радикални реформи в червените редици. Още по време на кампанията Миков обявил курс към младите. Но на много места в страната младежките структури били оставени на втори план за сметка на дългогодишни членове на БСП. "Без значение дали съм председател или не - партията ни има нужда от енергия и от усилена работа точно с младежите", казал днес Миков. Днес лидерът на БСП свиква заседание на Изпълнителното бюро на БСП за анализ на резултатите от изборите. Такъв ще бъде направен и на пленум на червените до 10 дни. Освен гласовете секция по секция обаче социалистите изготвят и стратегия за парламентарното си поведение в 43-ото Народно събрание. Неофициално се коментира и съставът на групата, която ще води евентуални преговори за широка коалиция с ГЕРБ. Очаква се Миков да подложи на гласуване пред Изпълнителното бюро на БСП съюз с ГЕРБ. Но и вътрешнопартиен вот в Националния съвет на партията.
 

Лидерът на БСП пази в тайна вота си

Лидерът на БСП категорично отказа да обяви за кого е гласувал с преференция в 25-ти ИР в София в неделя. "Избрах достоен кандидат, но няма да кажа името му, тъй като съм лидер на цялата партия", заяви за "Стандарт" Михаил Миков.

Алгафари с кърваво писмо

Кърваво писмо с искане за оставки на цялото ръководство на "Позитано" 20 освен тази на Михаил Миков написа днес медийният специалист Нидал Алгафари, свързан с БСП. В него той обвинява висшите социалисти за лошите резултати на вота и ги обяснява с факта, че от София са спуснати водачи на листи, които никой не харесва. "Махнахте предишния си ръководител, в чийто сатанизиране участвахте дейно, като се оправдахте, че губим избори заради него. Сега, като го няма, пак ли той ви е виновен?", пише той. В писмото, започващо с "До феодалите на "Позитано", Алгафари обвинява висшите социалисти, че са забогатели на гърба на хората.

Бареков пожела широк кабинет без Борисов

Широка коалиция между ГЕРБ, Реформаторския блок и "България без цензура" и кабинет без партийните лидери, поиска Николай Бареков. Той обяви, че няма да се бори за поста премиер. "Разчитам отговора на хората, надявам се и други политици да са разбрали това. Този пост се дава с над 110 депутати", отсече той.

Бареков бе категоричен, че още с първия мандат, който ще бъде даден на ГЕРБ, трябва да се сформира правителство. От проевропейското мнозинството, което ще подкрепя кабинета, той изключи "антиевропейските партии", в които влизат "Патриотичен фронт - НФСБ и ВМРО", "Атака", БСП и АБВ, както и ДПС. Бареков заяви, че няма да се бори за постове в изпълнителната власт и препоръча на всички партийни лидери също да се отдръпнат. За възможен премиер той предложи "някой от успешните кметове на големи градове на ГЕРБ". "България без цензура" вече е сформирала работна група за преговори, която чака сигнал от Борисов.

Волен: Избори до дупка

Избори, избори, избори, докато народът се осъзнае. Това обяви днес водачът на "Атака" Волен Сидеров. Според него решението след създалата се завчера ситуация с 8 партии в парламента е само нов вот. Волен определи резултата на партията си като "удовлетворителен".

"Мога да кажа дори, че е победа", каза шефът на националистите. "Приемаме нашата формация не като обичайната партия, а като структура, която върши голяма работа, без да претендира, че е голяма, управляваща партия", обясни Сидеров. Според него, управление с водеща партия ГЕРБ и подкрепяно от Реформаторския блок, "Патриотичен фронт - НФСБ и ВМРО" и "България без цензура", е "предвидимо, но лошо".

10 приоритета за стабилност

1. Актуализация на бюджета за 2014 г., подготовка на финансовите разчети за 2015 г. и гарантиране на банкова стабилност в България
2. Създаване на условия за растеж и напредък в икономиката
3. Спешно отпушване на всички европейски средства
4. Възстановяване на доверието на евроатлантическите партньори на България
5. Мобилизиране потенциала на публичния и частния сектор, както и на гражданската енергия за реформиране на държавата
6. Гарантиране на енергийна независимост на страната
7. Създаване на електронно управление
8. Очертаване на ясна перспектива за дългосрочно развитие на България - до 2030 г.
9. Образование за младите, които ще осъществят модернизацията и ще продължат реформите
10. Търсене на парламентарна подкрепа за 46-те законодателни инициативи на ГЕРБ

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай