След вчерашния ми разговор с руския президент Владимир Путин съм голям оптимист. Президентът беше много добронамерен, очаквах, че нашият разговор ще бъде много по-труден. Това заяви премиерът Бойко Борисов, отговаряйки на въпрос на ТАСС дали е оптимист за бъдещето на съвместните българо-руски енергийни проекти след вчерашния си разговор със стопанина на Кремъл.
708 милиона евро са дадени през годините за АЕЦ „Белене" и всъщност имаме само един гьол. Това каза днес във Варна министър–председателят Бойко Борисов.
Той допълни, че към днешна дата страната ни има осъдителна присъда, която гласи, че България е длъжна да заплати 553 милиона евро.
„Това е огромна сума пари, за да придобие два реактора, само че след като сме осъдени да придобием тези два реактора, ние нямаме никакви други действия освен да ги платим, или да се протакаме във времето в юридически схватки", каза още Бойко Борисов, цитиран от "Фокус".
Той допълни, че България накрая трябва да приготви милиард и 200 - 300 милиона. „167 000 евро се начислява лихва на тези пари всеки ден", уточни още Борисов.
"След получаването на становището на ЕК и изразената позиция от президента на Русия Владимир Путин, задачата ни е да търсим инвеститори за Европейския газов хъб "Балкан", както и за довършването на проекта за АЕЦ "Белене", заяви още Бойко Борисов.
По думите му за атомната централа има варианти, включително тя да бъде изпълнена като частен проект с малко участие на държавата. "Експертите трябва да се произнесат и да направят конкретни предложения, но те задължително трябва да устройват и руската страна", посочи Борисов, цитиран от БТА и bTV.
"При риториката от България към Русия в последно време, като и санкциите на европейско ниво срещу тази държава, доста мислих, преди да поискам разговор с президента Путин", каза още премиерът. Той изрази благодарността си, че диалогът е бил осъществен, и уточни, че руският ръководител е бил много добронамерен.
Президентът Путин каза включително, че отново искат да ремонтират свои кораби у нас, посочи Борисов.
По думите му руският държавен глава е изразил готовност и да изпрати свои енергийни експерти, които да помогнат България да се измъкне от настоящата ситуация. Русия също губи милиони, така че и за нея е добре да бъде намерено решение по темите за газовия хъб и за "Белене", каза Борисов.
Премиерът припомни, че към днешна дата срещу България има осъдителна присъда, според която страната ни е длъжна да даде 553 милиона евро, за да придобие два реактора. Междувременно ежедневно върху тази сума се начисляват лихви от 167 хиляди евро, каза Борисов. Той посочи още, че е проблем и спирането на проекта "Южен поток".
Тръбите за него са още на пристанищата във Варна и Бургас, каза премиерът и допълни, че в тази ситуация страната ни е изправена отново пред тежки съдебни процедури. Тук няма политика - ляво, дясно - има споразумения, каза Борисов.
Той допълни, че страната ни има интерконектор с Гърция, до 1-2 месеца ще бъде готов и този с Румъния. Правим със Сърбия, както и с Турция, където компресорите са реверсивни, от Европейския хъб "Балкан" край Варна по сегашната преносна мрежа през Петрич влизаме в Солун, посочи Борисов. По думите му тъй като мрежата е готова, по нея може веднага да потече газ, включително и руски.
Развитието на нещата ме кара да бъда оптимист и ако политическата класа в България съумее да бъде единна, нещата ще се развият добре, посочи премиерът. По думите му е от голямо значение какви ще бъдат резултатите от конференцията по газовите проблеми, която ще се проведе на 5 и 6 септември във Варна. Важното е да решим енергийните си проблеми, всичко останало са дреболии, посочи Борисов в отговор на въпрос, свързан с предстоящите президентски избори.
Споразумението между ЕС и Турция, макар някои да го считат за лошо, е добро за България, каза още премиерът. Според него миграционният натиск срещу нашата страна в момента е много по-малък в сравнение с миналата година. Ние ще се борим това споразумение да продължи да действа, каза премиерът.
Той допълни още, че в тази връзка най-вероятно ще има нужда от нов разговор между него и президента на южната ни съседка Реджеп Тайип Ердоган.
Борисов припомни, че страната ни иска помощ от Фронтекс за охрана на границата. По думите му европейската организация трябва да ни предостави както техника, така и офицери. България има хиляди километри граница, които трябва да бъдат наситени не само с термокамери, посочи премиерът. Според него е наложително да присъстват и патрули, които да задържат тези, които са засечени от камерите.
Припомняме, че вчера по инициатива на българската страна се проведе телефонен разговор между Владимир Путин и Бойко Борисов. Акцент в разговора бяха съвместните енергийни проекти.
Разговорът се състоя само ден, след като в четвъртък българският премиер получи писмо от председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер по поставените от българското правителство въпроси, отнасящи се до реализацията на различни енергийни проекти като газоразпределителния център „Балкан", „Южен поток", „Бургас-Александруполис", ядрена енергетика. Премиерът Борисов подчерта, че и към момента на пристанищата в Бургас и Варна се съхраняват тръби, предназначени за изграждане на проекта „Южен поток".
Бойко Борисов и Владимир Путин изразиха задоволство от обсъжданията и резултатите от сесията на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, проведена през януари т. г. в София. Те акцентираха на необходимостта от интензифициране на нейната работа, което би допринесло за увеличаване на стокообмена между двете страни, който в последните години не отговаря на потенциала си.
Министър-председателят и президентът обсъдиха и възможностите за увеличаване на туристите, като отбелязаха, че туризмът продължава да играе важна роля в отношенията между двете страни. В рамките на разговора беше посочено, че през 2015 г. България е била посетена от близо половин милион туристи, като президентът Путин е изразил очакване през настоящата година да има значително увеличение на броя им.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com