София. "Не може да се унищожи документация в отряда.", заяви по бТВ Цвятко Луканов, бивш началник на Авиоотряд 28. Той коментира изказването на министър-председателя Пламен Орешарски, че "Заявките за полетите не са завеждани по надлежния ред". Според него Орешарски цитира твърденията на служебния премиер Марин Райков, че няма копия от заявките в Министерски съвет. Всички документи обаче се пазят в отряда, категоричен бе Луканов.
"Всеки полет струва много пари, отрядът е на бюджет, който се гласува от държавата. При една евентуална ревизия ако няма документи, няма да им се оправдае бюджетът. Според мен в отряда не могат да се унищожат документи, това означава директорът на отряда да си извади от джоба парите за полета.", обясни Луканов.
Цялата работа е на политическа основа, каза бившият началник на Авиоотряд 28. В документите, които пристигат като заявка в отряда, не се казва с каква цел е полетът. Пилот от отряда няма достъп до информацията, която имат политиците. Там е спорът на политиците - за какво са били използвани въздухоплавателните средства на отряда, но за целите на полетите отрядът не получава информация.
Цвятко Луканов е ръководил Авиоотряд 28 до 26.10.2009 г., т.е. само 4 месеца по времето на правителството на Борисов. "Настоящият директор на отряда г-н Пенчев ми предложи да остана още една година като командир.", обясни Луканов. "Докато аз бях там командир, в последната година, съм изпълнил само един полет с Бойко Борисов до Париж. Аз за последната година имам общо 50 часа нальот, средно 25 полета.", отговори той на въпроса возил ли е бившия премиер като "авиотакси".
По тиражираните обвинения за изнасяне на пари в чанти и куфарчета с правителствените самолети, Луканов коментира: "Струва ми се малко невероятно, на мен лично. Поне последните десетина години контролът на багажа на пътниците е много строг. Може евентуално да не се проверява единствено багажът на главния пътник - президент, премиер. Техният багаж може да се качи на самолета само от личната им охтрана. Всичкият багаж минава през рентген на лента, проверява се от НСО, от служители на летище "София"."
Луканов защити бившите си колеги с думите: "Задълженията на командира на самолета започват от момента, в който се затворят вратите, и свършват след като последният пътник слезе от самолета."
"В момента доколкото знам, в отряда има един самолет "Еърбъс", един "Фалкон" и три вертолета. Вярно е, че ме разпитваха 4 часа за единия "Еърбъс", малко преди да ме освободят, още бях директор на отряда. Малко след това ме освободиха. В заповедта ми за освобождаване пише "по преценка". От 1 ноември 2010 съм пенсионер и не летя.", разказа Луканов.
Според него един самолет не е достатъчен за нуждите на отряда. Той обясни, че след април 2010 г., когато стана катастрофата с президента на Полша, старият правителствен самолет ТУ-154 беше спрян от експлоатация. Той е купен от един български бизнесмен, каза Луканов, но отказа да назове името му.
"Колкото повече летят пилотите, толкова по-добре. За да се чувства уверено във въздуха, един пилот трябва да лети средно 500-600 часа годишно.", каза още Цвятко Луканов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com