София. Нов закон ще спре участието на офшорки в медиите, застраховането, собствеността на спортните клубове и още близо 20 стопански дейности. Това съобщи шефът на бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев, който е съвносител на текстовете.
"По законопроекта в последните два месеца работим аз и един мой колега юрист от парламентарната група на ДПС - г-н Делян Пеевски", обясни Цонев и допълни: "Офшорките не са най-големият враг на българската икономика, но са проблем за ЕС. Има решение на общността, както и на Г-20, с което се препоръчва на всички държави да изработят политика в областта".
Проектът "Закон за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици" вече е внесен в парламента. А собствениците на офшорни фирми, които попадат в обхвата на предвижданите забрани, ще имат 6 месеца, за да приведат собствеността на фирмите си в необходимия законов ред. Сред дейностите са още и предоставянето на мобилни услуги, организиране на хазартни игри, притежание на радио, телевизия, периодични печатни издания и други. Цонев и Пеевски предлагат още офшорни компании да не са допускани до участие в процедури по обществени поръчки, концесии и приватизация на държавни и общински активи.
Проектозаконът предвижда три изключения от общото правило за забрана - например, ако фирмата се листва на местната фондова борса или на борса в страна членка на Европейския съюз. Ако фирма подаде фалшиви документи, то санкцията й може да достигне до половин милион лева. "БСП подкрепя категорично ограничаването на ролята и функциите на офшорните компании както в икономическия живот, така и по отношение обществените поръчки, така и в медийния сектор", коментира соцлидерът Сергей Станишев. И отбеляза, че депутатите от "Коалиция за България" ще подкрепят закона, защото "има нужда от ограничаването на присъствието на офшорни компании в публичния сектор и от яснота в собствеността на медиите". Станишев допълни, че по отношение на уредбата за функциониране на медиите, за да се постигнат максимално приемливи текстове в закона, "трябва да има широка дискусия - със самите медии, гражданското общество, университетски среди".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com