Агенцията за бежанците: Няма да правим още лагери

Агенцията за бежанците: Няма да правим още лагери | StandartNews.com

Има още свободни места, при наплив ще отварят временни центрове

Нови лагери за бежанци няма да се откриват. Дори при много силен миграционен натиск ще се правят временни центрове от затворен тип. Това обясни шефът на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова пред БНТ днес. "Имаме достатъчно капацитет и не предвиждаме да създаваме нови центрове", увери тя по повод ширещите се опасения, че се подготвят още няколко лагера.
В момента всички места в центровете на агенцията - над 5000, са заети, но имало възможност да бъдат настанени още 6000 души в тях.
Първанова обясни, че вече ще се залага на все повече центрове от затворен тип. Настанените в тях мигранти няма да могат свободно да ги напускат. В момента има само около 60 подобни места в центъра в Бусманци. Сега обаче агенцията предвижда да затвори и лагера в Пъстрогор и част от най-големия център - в Харманли. Според данните на МВР засега не се наблюдава засилен наплив на мигранти към България, но все повече от тях остават в страната, тъй като държавите на Балканите затегнаха граничния контрол.
От началото на годината близо 12 200 души са потърсили закрила у нас. От тях 376 са получили статут на бежанци, а 302 хуманитарен статут.
Близо 600 пък са получили отказ. За сравнение през миналата година са потърсили закрила над 20 000 души, като 4708 са получили статут на бежанец, а 889 - хуманитарен.
Забелязва се спад от 4% на общия брой задържани - общо 498 чужденци без регистрация. Най-голям брой от тях са заловени във вътрешността на страната - близо 300 души. МВР констатира увеличение с над 50% на чужденците спрени на границата - над 120 за последната седмица. Най-много те са били край браздата с Турция, като на пунктовете са арестувани над 70 души.
Първанова припомни, че България е поела ангажимент по механизма за релокация да приеме 1302-ма бежанци от т.нар. горещи точки в Италия и Гърция. До момента от тях са пристигнали 26.
Част от тях са 15-те сирийци от центъра в столичния квартал "Враждебна", които заплашиха с гладна стачка.
Те настояват да бъдат върнати обратно в Гърция, след като по думите им там са били излъгани, че в България ги чакат къща за всяко семейство, по 500 евро издръжка на всеки, социални осигуровки, образование и преводачески услуги. Групата от мигранти във "Враждебна" твърдят, че нямат никакъв отговор на техните искания от българските власти. Спрямо сирийците вече тече бърза процедура за получаване на статут, с тях се правят интервюта, както е по регламент, обясни директорът на центъра във "Враждебна" Иван Пенков.
"Проведох разговор с тях, обсъдихме всички техни искания, но те няма как да се случат. Бях изненадана да видя в съдържанието на документа с исканията им цитиране на наредба, която беше приета у нас през лятото. Това, което те искат, няма как да им бъде предоставено, тъй като правилата са за всички", коментира скандала Първанова. Оглавяваната от нея агенция ще предложи законови промени, ограничаващи движението на мигрантите, които са в процедура за предоставяне на убежище. Това се налага, защото често се случва чужденец, регистриран например в Харманли, да бъде открит в София.
Ако предлаганите промени в закона бъдат приети, мигрантите ще могат да се движат само в областта, в която са регистрирани.
Междувременно днес при полицейска акция в центровете за бежанци във "Военна рампа" и "Овча купел" в столицата бяха открити 38 незаконно пребиваващи. Те са изчерпали правото си на престой в страната ни и ще бъдат предприети съответните марки за извеждането им от България.

Прииждат не страдалци, а нахъсани за помощи

Огнян Минчев

Няколко пъти през живота си съм виждал на живо бежанци от война. В Босна през 1995 г. бежанците от Сребреница бяха настанени в класни стаи - по десетки легла във всяка, на два или три етажа - или в палаткови лагери, включително през зимата. Хора с празни очи - изплакали всички сълзи и преживели цялата възможна скръб по загубените си близки, по похабения си живот. Помня децата бежанци. По-големите от тях - на по 10-15 години, носещи ужаса на преживяното, които буквално отскачаха назад, когато непознат човек им подаде ръка - не знаеха какво да очакват от него... И малките, на по 5-7 години, за които войната беше нормата, единственият свят, които те познаваха - "Чичо, ела да ти покажа къде падна мината..." Помня как изглеждаше бежанският квартал на босненските сърби в Белград... Спомням си за всичко това, когато чета за недоволството на бежанците във "Враждебна", чиито очаквания за комфортен хотел в България били излъгани още в Гърция. Знам, че не е политически коректно да се говори критично за бежанци, но явно се налага да го направим. Истинските бежанци от ужасяващата война в Сирия са в други - относително по-сигурни части на страната, в Йордания, в Ливан и разбира се - в Турция. За съжаление миграцията, легитимирана като бежански поток, освен всичко друго е и добре печеливш бизнес - освен че е цинична идеология и политика. Трудно е да стигнеш от Сирия или от Ирак до Гърция, България, Германия, ако нямаш достатъчно пари, за да планираш успешна емиграция. Внимателно гледам лицата и поведението на бежанците, които нахлуват в Европа от лятото на миналата година - те не приличат на бежанците от войни, които аз познавам. Те са предимно млади, нахъсани хора, триумфиращи от успеха си да се доберат до обетованата земя на Европа, където вече ще ги поемат социалните системи на Швеция и Германия, длъжни да им осигурят пожизнено охолство. Част от тях излъчваха опиянението на завоеватели - разпространяващи религията и културата си в охолните земи на неверниците.

(Коментарът е във Фейсбук, заглавието е на редакцията)

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай