София. Ако парламентарните избори бях днес, то пет партии биха влезли в парламента. Това сочат резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи на АФИС.
Според статистиката ГЕРБ получава 31,6 %, БСП - 28,3 %, ДПС - 8,7 %, "Атака" - 8,4 %, РЗС - 5,2 %, Движение "България за гражданите" - 4,9 %, НФСБ - 4,8 %, ДСБ - 3 % и други.
Възможно е до късната вечер на 12 май победителят в изборите да остане неизвестен. Следващото Народно събрание със сигурност ще бъде съставено от 5 партии, но е възможно техният брой в последните дни на кампанията да нарасне до 8, сочат резултатите от проучването.
В периода от 26 април до 3 май 2013 по поръчка на Центъра за развитие на регионите АФИС осъществи национално представително проучване на обществено-политическите нагласи преди изборите за Народно събрание на 12 май. В обхвата на изследването попаднаха 1050 пълнолетни български граждани с избирателни права.
Голям е броят на скрития вот, който не се декларира пред социолозите.Част от него ще излезе в изборния ден, заяви директорът на агенция АФИС Юрий Асланов в интервю за "Фокус". Процентът на скрития вот беше 26% преди месец, сега е спаднал на 12%, но все пак в такава непосредствена близост до изборния ден е твърде висок, заяви Асланов. За сравнение - в предишни години скритият вот в непосредствена близост до изборния ден се е движил между 2 и 3 %, уточни социологът. Причините за скрития вот са комплексни – колебание на избирателите, недоверие към работата на социолозите. „Възможно е до края на изборния ден да не сме сигурни кой е победителят и кой влиза в парламента и кой не", заяви Асланов.
„С приближаването на изборния ден се наблюдава тенденция на спадане на избирателната активност, т.е. има плавен отлив на потенциални избиратели. Най-вероятно избирателната активност ще бъде малко над 50%, докато в началото на кампанията тя беше над 60%, т.е. близка до тази от 2009 г. Сега активността спада, което облагодетелства част от партиите, които по време на кампанията са постигнали по-висока мобилизация на своите поддръжници", каза социологът. „Тенденцията на спад на избирателната активност затихва, но не е прекратена. Не очаквам избирателната активност да падне под 50%, вероятно ще остане малко над 50%, но ще бъде съществено по-ниска в сравнение с 2009 г.", каза той.
По думите на Асланов скандалът с подслушванията е „отблъснал много избиратели, прибавил е лека подкрепа в полза на БСП и е нанесъл огромни щети на ГЕРБ, която е загубила по време на кампанията почти една четвърт от поддръжниците си".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com