Ген. Тонев хвърли оставка (ОБЗОР)

 Ген. Тонев хвърли оставка (ОБЗОР) | StandartNews.com

Пореден скандал разтърси здравната система. Заради подозрения в злоупотреби при управлението на ВМА ген. Стоян Тонев напусна парламента, а прокуратурата заяви, че ще продължи да разследва случая.

Генерал Стоян Тонев се раздели с властта. Той хвърли оставка като председател на здравната комисия в парламента и като депутат от ГЕРБ. Причина стана доклад на Министерство на отбраната, според който са сключени неефективни договори в кожната клиника на ВМА по време на неговото управление.

Генералът сдаде постовете след пореден разговор с премиера Бойко Борисов. В понеделник от ГЕРБ заявиха, че ще чакат резултатите от проверките на прокуратурата, за да вземат решение за съдбата на ген. Тонев.

"Вече 25 години се правят рокади по политически причини без абсолютно никакъв резултат. Считам, че тази практика трябва да се прекрати. Същевременно трябва да е ясно, че няма "свещени крави" - ако има виновни, ако някой не си е свършил работата или е злоупотребил с позицията си - то виновният трябва да бъде отстранен и наказан според закона", написа Бойко Борисов сутринта във Фейсбук. Там той отново добави, че, ако ген. Тонев е виновен, трябва да "напусне парламента или да не е депутат от ГЕРБ". Само няколко часа по-късно ген. Тонев подаде оставка.

"Поради засиления обществен интерес съм задължен да се оттегля от парламента. Уверен съм, че по този начин ще бъде гарантирано независимото разследване на компетентните органи (прокуратура и Сметна палата)", мотивира се депутатът в заявление до председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Още в понеделник ген. Тонев обясни пред изпълнителната комисия на ГЕРБ, че не е извършвал злоупотреби при управлението си на ВМА. За да докаже това, той сезира главния прокурор и председателя на Сметната палата да извършат проверки на болницата. "В писмата си до прокуратурата и Сметната палата настоявам да се установи законността на управлението и за начина на сключване на договори на ВМА - София за периода от 28 август 2002 г. до 1 януари 2015 година. Уважаема г-жо Цачева, смятам, че само по този начин може да бъде запазен авторитетът на най-голямото българско здравно заведение с национално значение и с особено значение в случай на война и природни бедствия, както и да бъде изчистено името ми", посочва в мотивите си за оставката ген. Тонев. Очаква се тя да бъде гласува още днес като точка първа от дневния ред на парламента.

Междувременно от прокуратурата съобщиха, че вече са започнали проверка по случая. Засега обаче няма окончателни резултати, тъй като продължават разпитите на свидетели.

Дариткова поема здравната комисия

Д-р Даниела Дариткова е най-вероятният наследник на ген. Стоян Тонев на поста му като шеф на парламентарната здравна комисия. В момента тя е зам.-председател на комисията от квотата на ГЕРБ. Нейното име беше спрягано за поста още в края на миналата година, когато се съставяха комисиите.

Засякоха неизгоден частпром в 4 града

Здравното министерство с планови проверки

Министерство на здравеопазването извършва планови проверки на държавните болници. Това отговориха от ведомството на Петър Москов на въпроса на "Стандарт" дали и други държавни клиники ще бъдат проверени за злоупотреби в управлението им. Източването на обществените болници чрез частни структури се случва на много места в страната. През миналата година за неизгоден договор алармира директорката на областната болница "Св. Петка" във Видин. Според директорката й д-р Виолета Дочкова е имало сключен неизгоден договор с частна болница по инвазивна кардиология. Подобни примери с неизгодни частпроми с инвазивни кардиологии имаше във Велико Търново, Шумен, Ямбол. Друга масова проява на частни структури на територията на държавни болници са лабораториите. В областните болници обаче няма много подобни примери, каза д-р Иван Светулков, директор на държавната болница в Търговище и бивш председател на сдружението на областните клиники. Аналогично е и в общинските болници, заяви д-р Неделчо Тотев, председател на сдружението на общинските болници. Най-честите практики на частни структури в най-големите държавни клиники в София. Сред традиционните начини на източване на болниците обаче са ремонтите, сделките с лекарства и медицински изделия, поръчките за храна, пране на чаршафи, както и редица дейности на аутсорсване като юридически и счетоводни услуги или гражданските договори.

Лекарите ще качат Темида

Българският лекарски съюз няма да вземе отношение по казуса с ген. Стон Тонев, преди да приключи проверката на прокуратурата. Това става ясно от официално становище на съсловната организация на медиците. "Поради специфичния юридически статут на съсловната организация и нейната социална и публичноправна значимост, тя не трябва да изземва функциите на правозащитните и правораздавателни органи", се казва в обръщение до медиите. От БЛС допълват, че ще се произнесат след приключване на проверката по случая, защото организацията "следва да се въздържи от манипулиране на обществените нагласи до установяване на обективната истина".

Прокуратурата вече разследва военна болница

Прокуратурата вече разследва ВМА. Образувано е досъдебно производство срещу болницата във връзка с констатираните нарушения при сключване на договори от страна на болницата, съобщиха от ведомството на Сотир Цацаров вчера. Оттам обясниха, че са били уведомени от "Военна полиция" за нарушения при сключването на договори за отдаване поднаем на помещения и медицинска апаратура, принадлежащи на ВМА. Случаят е поет от Военноокръжната прокуратура. С постановление на дирекция "Вътрешен одит" при Министерство на отбраната е възложено извършването на извънпланов одит на сключените договори между ВМА и Групова практика за спешна медицинска помощ "Дерма Прим". След проверката от прокуратурата са образували досъдебно производство за безстопанственост, извършена от длъжностни лица от ВМА. Към момента по делото все още няма привлечени обвиняеми, извършват се единствено разпити на свидетели. Изискан е и доклад за извършена от органите на АДФИ финансова инспекция в клиниката.

Само един кандидат за шеф на Касата

Д-р Глинка Комитов има подкрепата на ГЕРБ и Москов

Само една е кандидатурата за нов директор на здравната каса. Единственото име, което е постъпило в парламента е на д-р Глинка Комитов, съобщиха от парламентарната здравна комисия . Крайният срок за подаване на номинациите приключи в понеделник вечерта.

Кандидатурата на д-р Глинка Комитов е входирана от парламентраната група на ГЕРБ, но се подкрепя и лично от здравния министър Петър Москов. Той беше сочен и за фаворит в надпреварата за нов шеф на касата. Очакваше се обаче да има поне още няколко номинирани. Сред другите спрягани кандидатури бяха д-р Иван Маджаров от Пловдив и дори сегашният директор на НЗОК д-р Румяна Тодорова. Очаква се новият директор на Касата да бъде гласуван от депутатите най-късно в средата на март.

Междувременно здравната каса ще поднови и състава на Надзорния си съвет, който на практика участва в управлението й. Причината е, че неговият мандат изтече в понеделник. Съществени промени обаче не се очакват в имената на членовете му. Представителите на държавата вече са подадени и са същите, каквито бяха и досега, съобщиха от НЗОК. Техните имена са Кирил Ананиев, Бойко Атанасов, д-р Бойко Пенков и д-р Ваньо Шарков. От страна на КНСБ в Надзора остава д-р Иван Кокалов, а от БСК - Григор Димитров. Не е ясно обаче кои ще бъдат представителите на КТ "Подкрепа" и на КРИБ. От пациентските организации се спрягат две имена на Петко Кенанов от КЗЗ или на Виктор Паскалев от НПО. Новият надзорен съвет ще заседава в петък и ще гледа лимитите на болниците.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай