Зрелищна диверсия на професионалисти

Зрелищна диверсия  на професионалисти | StandartNews.com

Атентатите може да подтикнат Франция да прати войски в Сирия

Може мощни спецслужби, а не ислямисти да седят зад атентатите, казва Боян Чуков

- Френската авиация преди три седмици разруши заводи и находища на ИД
- Удрят по обикновения човек, а не търсят инфраструктура
- Саркози и десните формации ще засилят влиянието си

- Господин Чуков, заявихте веднага след атентатите в Париж, че Франция ги е очаквала и е показала готовност да реагира, но постфактум. Тя не е била готова да ги предвиди по време и мащаби и в този план френските специални служби търпят критики. Възможно ли е да бъдат предвидени подобни атентати?

- По принцип предвиждането на подобни атентати е много трудно. Но като имаме предвид как точно се случиха нещата в Париж, са очевидни следните няколко неща. Първо, атентатът беше извършен изключително професионално. Имахме една каскада от взривове. Експертите посочват, че терористите много добре са знаели, че в такъв един момент се изключва мобилната връзка, така както беше направено на футболния стадион. От друга страна, начинът, по който беше извършен, със синхронизацията на колите, с тези многобройни групи, тъй като антентатите са 6 или 7, подсказва, че не става дума за едни млади момчета, които понеже са радикални ислямисти, са решили по някакъв начин да дадат урок на френското общество. Става дума за изключителен професионализъм. Зад едно подобно събитие, естествено, че първият, който ще съобщи, че е отговорен, ще е Ислямска държава. Този път те изпревариха "Ал Кайда". Но кой точно е извършителят, особено в първия момент, е прибързано да се каже, че е именно Ислямска държава.

- Защо имате съмнения, че е Ислямска държава?

- Зад това събитие си личи професионализмът не на самите извършители, а на този, който е сглобил събитията през фаталната нощ. Което означава, че при такова събитие освен тези, които се натискат първи да кажат, че са извършители, може да стои някоя много мощна специална служба, която да го извърши под чужд флаг. От друга страна, хората са склонни да считат, че зад такива събития стои дадена държава или нейните спецслужби. Но аз бих искал да обърна внимание, че вече в нашия свят има огромни икономически субекти, които имат своя собствена глобална политика. Същите притежават и всички ресурси да извършат подобна варварщина. Едно е ясно - ние живеем в една нова епоха. Не че не е имало досега подобни събития, но не и с такъв мащаб.

- Това ли отличава тези атентати от други - мащабността?

- Те са зрелищни и мащабни. И те удрят по обикновения човек, а не търсят нанасяне на удари по инфраструктура или върху дадени политически фигури. Така че за Париж по-добре е да говорим за зрелищна диверсионна операция, отколкото за терористичен акт или поредица от терористични актове. Ако искаме да влезем малко по-надълбоко в проблематиката, трябва да ситуираме събитията в Париж с това какво се случва в Близкия изток и Сирия. Възниква въпросът: Защо точно във Франция? Моето мнение е следното. Френската авиация преди три седмици разруши нефтопреработвателни заводи и находища, в които имаше техника за извличане на нефт. За разлика от международната коалиция от 60 държави, която бомбардираше сирийската и иракската територия, без да нарушава по никакъв начин инфраструктурата, свързана с продажбата на суров нефт и нефтопреработвателните заводи. Отделно, разбира се, френската авиация нанесе удари и върху тези лагери на Ислямска държава, където по информация на френското разузнаване имаше много френски граждани, отишли в Сирия.

- Това ли са засегнатите мощни икономически субекти, за които говорите?

- Знаете, че по принцип ситуацията в Сирия и гражданската война там избухна в момента, в който стана въпрос откъде ще минат тръбите на газопроводите. Ако си спомняте, тогава имаше идея природният газ от Катар и Саудитска Арабия да мине през сирийска територия. Сега се заговори за това, че ще има сухопътни военни формирования по сирийска територия, в които САЩ като предводач на тази голяма международна коалиция от 60 страни се готви да вкара и войски и формирования на кюрдите. Това което казаха американците, че ще изпратят 50 специалисти и консултанти, очевидно е недостатъчно. Необходима е сухопътна армия, тъй като ключовите две точки, през които трябва да минат тръбите, са столицата на ислямска държава Ракка и прословутата Палмира. Френските медии вече обясняват ситуацията и събитията в Париж с това, че френските служби могат да действат ефикасно след провеждането на терористичния акт и по-късно френската инфраструктура може да се бори с последиците. Но що се касае до превенциите, там въпросът е много сложен. Да не говорим, че още от началото на годината, януари, във Франция е в сила т.нар. план Вижипират, който държи в най-висока степен на готовност всички силови структури, включително и мрежата от болници, които са годни да реагират в случай на терористичен акт. Сега на френското обществено мнение се обяснява, че трябва да се търси разрешение на въпроса на място и най-вече да се включат френски въоръжени сили за премахване на опасността. Т.е. някой, който е замислил този терористичен акт, се опитва да вкара френския военен потенциал на сирийска територия и то не само със самолети, а и с наземна войска.

- Как оттук нататък прогнозирате, че ще се развият събитията и като реакция на Франция и като реакция на света?

- Според мен Франция, както и Германия, които са двигател на ЕС, след вълната от мигранти започват да затъват в своите икономически проблеми. За решаването на тези проблеми ще са необходими много пари, защото освен за устройването на хората, които пристигат от Близкия изток и Северна Африка, ще е необходимо и укрепване на силовите структури. Очаквам във Франция да бъдат обърнати електоралните нагласи. Ще има засилване на влиянието и ролята на десните формирования, както и на Никола Саркози, който като бивш вътрешен министър именно на базата на събитията във френските предградия, успя да овладее ситуацията и с това да спечели изборите във Франция. Между другото, тенденцията в Германия е същата - имаме радикализиране на обществото. Абсолютно същото се случва в Швеция, където се включи армията заради остър недостиг на полицейски сили. Така е в Унгария и в Австрия.

- Според вас да не гледаме на този атентат като на конфликт между религии?

- Аз искам да обърна внимание, че в такива случаи се демонизира ислямът като религия. Моята гледна точка е, че това е абсолютно погрешно. Ако говорим за ислямски тероризъм, идеологията му са някакви девиантни клонове на исляма в лицето на салафитите, уахабити, братята мюсюлмани. Като се има предвид, че тези деноминации са създадени инвитро, те не са се получили по естествен път, излиза, че ислямският тероризъм също е създаден инвитро и има за цел решаване на геостратегически цели. Българските граждани, които са мюсюлмани, няма нищо общо с този радикален ислям, той им е чужд. Той е смъртен враг на българските мюсюлмани - особено младите, които са подложени на облъчване от страна на радикалните проповедници, които за съжаление има и в България.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай