София. Фестивалът, посветен на 200 годишнината от рождението на Вагнер, завърши снощи с последната опера от тетралогията "Пръстенът на нибелунга"- "Залезът на боговете".
Грандиозният проект на академик Пламен Карталов започна през 2010 година, с постановката на първата опера от прочутия цикъл "Рейнско злато". През следващите години бяха поставени останалите три опери. През 2011 публиката видя "Валкюра". През 2012 година феновете на Вагнер гледаха "Зигфрид" и през 2013 дойде финалът със "Залезът на боговете".
Целият "Пръстен" се поставя за първи път у нас и на Балканите и в него участват 52 певци. За всяка роля има двоен състав. Много оперни театри по света не играят целия цикъл, тъй като не могат да намерят подходящи Вагнерови певци. Солистите в Софийската опера бяха подготвяни от прочутия педагог Рихард Тримборн. Тримборн, който е търсен педагог от всички опери по света, заедно с диригента Велизар Генчев, четири години беше неотлъчно до солистите и се грижеше за тяхната музикална, стилова и езикова подготовка.
Музикалната критика, която присъства на премиерите на отделните опери от "Пръстена" през годините, даде висока оценка на работата на академик Пламен Карталов като автор на проекта и като режисьор. Сред изпълнителите са имена като Костадин Андреев, Бисер Георгиев, Петър Бучков, Баясгалан Дашням, Радостина Николаева, Цветана Бандаловска, Марияна Цветкова, Николай Петров, Мартин Цонев.
Заслуга за невероятното звучене на оперите от тетралогията има и фактът, че инструментите на оркестъра бяха изцяло подновени с нови. Бяха купени и Вагнерови туби, без които изпълнението нямаше да е същото.
Присъстваха гости от цял свят - Япония, Китай, Русия, Австрия, Германия, Франция , Израел и др.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com