София. По-строг режим за лечение в чужбина подготвя властта. Промените в Закона за здравното осигуряване бяха одобрени от Министерски съвет. Проектът мина и на последното заседание на кабинета на ГЕРБ. Промените синхронизират законите ни с тези от ЕС и на първи прочит дават по-голяма свобода за това, къде да се лекуваме "безплатно". На практика обаче държавата си залага механизъм, с който да ограничи безплатното лечение зад граница.
Идеята е българите с редовни здравни вноски да избират къде да се лекуват - у нас или в чужбина, а касата или министерството да плащат разходите. Лечението в други страни ще става за диагнози, които се финансират и у нас от тези институции. Основната пречка е вратичката, че касата ще направи списък с диагнози, за които човек ще трябва да иска специално разрешение. В него фондът може да включи диагнози, които са зависими от "планиране на лечението и налагат ползването на високоспециализирана и скъпа медицинска инфраструктура".
На практика това са повечето сериозни болести, каквито са онкологичните или бъбречната недостатъчност, при която хората се нуждаят от трансплантация. Друга рестрикция е, че здравната каса ще плаща за лечението ни в чужбина толкова, колкото и у нас. В другите страни обаче престоят в болница е в пъти по-скъп. Освен това човек ще трябва да извади парите първо от джоба си и, когато оздравее и се върне у нас, да чака касата да му ги възстанови.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com