Затягат колана на болниците

Касата им плаща по-малко, ако работят повече, отколкото каже

Затягат колана на болниците | StandartNews.com

Нови промени в системата на здравеопазването обеща и това правителство още с идването си на власт. Първата част от тях вече е подготвена от ведомството на здравния министър д-р Таня Андреева. Дали ще станат факт зависи от волята на депутатите.

Хората няма да получават безплатно лечение във всяка клиника, тъй като здравната каса няма да работи с всички. Болниците, които имат договор с НЗОК, обаче ще получават по-малко пари, ако работят повече, отколкото тя е преценила. Това предвиждат промени в Закона за здравното осигуряване и Закона за лечебните заведения, които предлага ведомството на д-р Таня Андреева. Те са свързани с краткосрочните мерки за по-ефективно изразходване на парите на НЗОК, които прие правителството през януари. Според специалистите обаче предложените промени крият опасност от орязване на достъпа до лечение и листи на чакащи пациенти.


Идеята на здравното министерство е касата да не сключва договори с всички болници в даден регион, ако те са повече от нужния. Преценката за това дали клиниките са достатъчно, или надхвърлят потребностите ще се записва в Националната здравна карта. Тя ще се прави на база брой легла, а колко е нужната цифра за всяка област ще определя министърът на здравеопазването с помощта на Националния център за обществено здраве и анализи. Той ще трябва да изчисли какви са потребностите на хората на базата на методика, изготвена от него и утвърдена от министъра. След това комисии по области ще гледат дали броят, спуснат от министерството, съответства на реалните легла в техните региони. Те имат право да увеличават административно определения брой с 10%. Според промените в такива места касата ще трябва да избира с кои болници да сключи договор. Това ще става на база на методика, приета от Надзорния съвет на НЗОК. В нея няма да могат да се поставят изисквания, които са по-ниски от тези в Националния рамков договор, пише в проекта. Решаващ за избора на касата обаче със сигурност ще са капацитетът на болниците и възможностите им за предоставяне на комплексно обслужване.


С промените се предвиждат и рестрикции за финансирането на клиниките и диспансерите. Болниците ще получават по-ниско заплащане за всички дейности, които са над прогнозните им бюджети. Идеята е така да се спре надписването на случаи. Реално обаче рискът е клиниките да ограничат приема на пациенти и да направят дълги листи с чакащи, за да не губят средства. Причината е, че и сега клиничните пътеки са подценени и при орязването им загубите им ще се увеличат.
В промените се предвижда и затягане на режима за отваряне на нова болница. Това ще става само след предварително съгласие на министъра на здравеопазването. Той ще може да откаже, ако броят на леглата превишава потребностите в областта според Националната здравна карта.


Освен това с промените се предвижда здравната каса да поддържа списък с лекарите, които имат договор с нея, както и да се върнат арбитражните комисии, които вместо съда да решават споровете между медиците и фонда. Страниците подготви

Всеки пациент с е-досие

Информационна здравна система ще създаде ведомството, поверено на д-р Таня Андреева. В нея ще има електронни здравни досиета на всеки пациент, там ще са и редица публични регистри, информационни бази от данни и системи. За да се събере информацията, лечебните и здравните заведения ще са длъжни да подават информация във ведомството. Всеки човек пък ще има право на безвъзмезден достъп до неговото електронно здравно досие. Болниците и медиците също ще ползват без пари данните. Предоставянето на данни от електронните здравни досиета ще става само след изрично писмено съгласие на човека.


Освен това се предвижда Националният център по обществено здраве и анализи да издава електронни здравни карти на всички българи, както и на хора от страни в Европейския съюз, които пребивават дълго у нас. Съдържанието на картата и начинът им за ползване ще се определят с наредба на министъра на здравеопазването.

Ще въведем ред

Таня Андреева, министър на здравеопазването

С проекта се предлагат промени, необходими за реализиране на краткосрочните мерки за оптимизиране функционирането и подобрението на контрола на здравната система, приети от Министерския съвет. В резултат от одобряването на законопроекта се очаква създаване на законодателна рамка, изпълнението на която ще доведе до оптимизиране на системата на здравеопазването чрез въвеждане на по-ясни правила за планиране на разпределението на лечебните заведения и на механизми за разходване на публичните средства за здравеопазване, по-ефективен контрол върху медицинската дейност, по-широко участие на съсловните организации в процесите по договаряне на условията за извършване на медицинска помощ, заплащана от НЗОК и по контролиране на здравната система.

Нови договори - само през януари

С промените се затяга и режимът за сключване на договор с касата след началото на годината. Ако болниците не подпишат контрактите си за 30 дни, те ще губят право на тях. По този начин новите болници, които са се появили след началото на годината, ще трябва да работят без договор с касата. Освен това останалите клиники няма да могат да протакат сключването на своите договори, ако нещо в условията не им харесва. С промените се създава и опция за съвместни проверки между касата, Изпълнителна агенция "Медицински одит", регионалните здравни инспекции и съсловните организации на лекарите, на зъболекарите, фармацевтите и медицинските сестри.

Болните губят от поправките

Д-р Дечо Дечев, директор на УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

Плащането на надлимитната дейност на по-ниски цени е неприемливо предложение. Носител на обема дейност е конкретното осигурено лице, защо тогава то се оценява на различни цени в зависимост от това дали ще отиде в болница, където е изчерпан, или не лимита. Тази промяна ще бъде изцяло за сметка на пациента, защото болницата с изчерпан лимит няма да иска да го приеме. Тогава той ще трябва да търси болница с неизчерпан лимит, чието качество обаче едва ли ще е толкова добро. Тогава е спорно и каква е ползата за касата, защото тогава тя пак ще плати на по-високата цена. С тази промяна се губи стимулът за една болница да бъде по-добра и работеща, поставят се под въпрос всички принципи, които движат бизнеса.

Ще променим част от правилата

Нигяр Джафер, председател на парламентарната здравна комисия

Промените са публикувани за обсъждане и дори не са внесени в Народното събрание. Убедена съм, че една част от тези предложения ще се променят в хода на обсъждането им. Други ще се запазят, каквито са. Ние очакваме становищата на пациентските и съсловните организации, защото сме длъжни да намерим баланса.

Ревизия за безплатните хапчета

Плащат за онкозаболяванията само илачи с отстъпка

Пълна ревизия на лекарствата, които плаща НЗОК, предвижда здравното министерство. Наредбата, която сега определя за кои заболявания плаща фондът, ще изчезне, гласи проект за промени на Закона за здравното осигуряване. Списъкът с диагнозите ще се определя от Надзорния съвет на фонда. Не е ясно каква част от болестите ще остане. Освен това Надзорният съвет ще определя кога да включи нови медикаменти за реимбурсиране. В момента има ясни правила, които гарантират, че той се актуализира два пъти в годината. Занапред това най-вероятно ще зависи от парите, които касата реши, че ще дава за лекарства. Първоначалната идея на здравното министерство бе нови диагнози да се прибавят веднъж на две години, а нови терапии да се плащат година след въвеждането им у нас.


С проекта за промени се предвижда касата да плаща само нови медикаменти за домашно лечение, ако фирмите са дали отстъпки за тях. Те могат да бъдат не само в пари, но и в натура. При медикаментите за рак в болниците пък ще се реимбурсират само след отстъпки. Според експерти обаче за някои много евтини лекарства фирмите не дават отстъпки и затова те може да не се плащат от здравната каса.


С промените се закрива и Комисията по цени и реимбурсация към Министерския съвет. Тя се връща в здравно министерство, както беше преди.

Може да не влизат нови лекарства

Деян Денев, директор на Асоциацията на иновативните компании

С новото законодателство НЗОК може да откаже плащането на нови молекули за домашно лечение и да прекрати реимбурсацията на нови и стари за злокачествени заболявания в болничната помощ. И в двата случая претекстът ще е един и същи - че не е постигната договореност за добра отстъпка. Освен това НЗОК ще може да решава за кои заболявания да плаща лекарства и за кои не, както и кога да включва или да спира реимбурсацията на медикаменти за всяка диагноза. Досега имаше ясен ред и срокове, по които това можеше да става, тепърва промените ще се правят, когато реши Надзорът на НЗОК. Промените крият риск да не навлизат нови продукти и да спре реимбурсацията на част от сегашните, за да се спестят пари.

Водещо е пестенето

Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация

Тези промени са резултат от мерките, които бяха приети без дискусия. Имахме надежда, че те няма да видят изражение в законодателна инициатива, но се оказа, че тя е напразна. Докато в Европа се търсят нови и гъвкави модели, които да позволят на правителствата да увеличават достъпа до лечение и да имат контрол на бюджетното въздействие, при нас водещо е само пестенето. Тези икономии ще доведат до увеличаване на загубената работоспособност, на разходите за лечение и до понижена раждаемост. Не може в България да се поставят изисквания, които ще доведат до спирането на инвеститори за по-добри болници или до оттегляне на още лекарства от пазара.

Клиники още чакат пари за януари

Болници още чакат пари от касата за януари. Фондът е изплатил прогнозните бюджети на всички клиники, но не и средствата над лимитите им. За януари те са 30 милиона лева. Дали сме всички пари само на болниците, които вече са си подписали договорите, казаха от касата. Те обясниха, че останалите ще получат средствата си с тези за февруари. Това най-вероятно ще стане в началото на април.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай