- Децата могат да висят по кафенетата, но не и да се върнат в класните стаи
"Уважаеми клиенти, моля да влизате само по един и с маски, след като ползвате дезинфектант".
Прочетох го на вратата на книжарница, на картинна галерия и на магазин за дрехи. На касата на театър прочетох, че трябва да стоя в залата в шахматно положение с човека, с който живея, въпреки че ако евентуално имаме ковид-19, сигурно вече сме го предали и на комшиите. Успях да пробвам рокля с маска, защото според продавачката така било редно. След което внезапно се оказа, че можем свободно да споделим с приятели място в заведение, където никой не ни кара да слагаме нито маски, нито ръкавици, нито шлемове, нито пък има писмено изискване по колко точно да влизаме.
Та започнах да се питам - как точно се вземат решенията кое да работи и поради какви причини. Как фитнесзалите и танцовите клубове заработиха на пълни обороти, как ресторантите проработиха, а хората продължават да влизат в магазините по един или двама, при това с маски? Има ли го въобще това в някаква нормативна уредба? Или хората, които притежават малки магазини, стопанисват ресторанти, работят в библиотеки, просто се уплашиха, че може да не са разбрали най-важните изисквания на Щаба, който между другото ги променяше през 15 минути, и измислиха дивотии от типа - влизайте на метър и половина дистанция, след като в магазина им влиза един човек на час и половина.
Замислих се и за друго, след като ми го подсказа приятелка, която преподава в училище - децата отдавна влизат в заведения и общуват там, защото това е позволено, но не могат да си позволят изпращане на випуска и да си направят бал. Могат да висят по кафенетата, но не и да се върнат в класните стаи.
От какъв зор квесторите на изпитите бяха със шлемове, а сервитьорите в кварталното кафене - с обикновена маска? Защо може да тренираш във фитнеса без маска и да ядеш в ресторант, но трябва да си наденеш намордник, когато влезеш в книжарницата, за да си купиш книга? Ковид-19 по-голям любител на книгите ли е, или на театралните спектакли, отколкото на гурмето, за което на драго сърце държавата отвори врати? Или просто това е удобен вариант за лобиране на определени браншове - всъщност за това не се питам, защото съм сигурна.
И само заради това бих повторила думите на Емил Зола: "Затворете кръчмите, отворете училищата!" Ама няма да го направят. Ако ги отворят, току-виж сме открили отговора.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com