Защо Панама не е сред 10-те най-големи данъчни убежища

Защо Панама не е сред 10-те  най-големи данъчни убежища | StandartNews.com

Огромното изтичане на документи от панамската юридическа фирма Mossack Fonseca разкри как данъчните убежища обикновено укриват богатство и съсредоточи световното внимание върху централноамериканската държава. Разкритията на т. нар. панамски документи накараха страната да създаде международна група, която да помогне за повишаване на прозрачността на нейния офшорен финансов сектор.

Международните организации, които разследват финансовите тайни, обаче предупреждават, че Панама дори не е в топ 10 на държавите с най-малка финансова прозрачност. Те казват, че богатите европейци и северноамериканци могат лесно да скрият парите си много по-близо до вкъщи. И това може да обясни защо толкова малко хора, които живеят в САЩ, са замесени досега в Панамския скандал, пише в цитиран от БТА анализ за BBB Макс Зайц.

Съоснователят на Mossack Fonseca Рамон Фонсека обвинява по-богатите държави в лицемерие.
"Уверявам ви, че има повече мръсни пари в Ню Йорк, Маями и Лондон, отколкото в Панама", каза той пред американския вестник "Ню Йорк таймс". Мрежата за данъчна справедливост - независима организация, която анализира международните данъчни и финансови правила - изготви индекс на страните според силата на финансовите им регулации и обема на техните трансакции. Челната десетка включва Швейцария, Хонконг, САЩ, Сингапур, Каймановите острови, Люксембург, Ливан, Германия, Бахрейн и Обединените арабски емирства.

Швейцария оглавява класацията със своята почти непроницаема потайност в банковото дело, въпреки че под международен натиск направи някои отстъпки с цел да се установи самоличността на притежателите на сметки във връзка с чуждестранни разследвания за укриване на данъци.

Хонконг следва Швейцария плътно по петите в класацията. Панамските документи разкриват, че близо една трета от бизнеса на Mossack Fonseca е дошъл от нейните офиси в Хонконг и Китай - нещо, което превръща Китай в най-големия пазар на фирмата, а Хонконг - в нейния най-натоварен офис. Хонконг позволява т. нар. акции на приносител, което благоприятства движението на средства без да се знае на кого са парите.

На територията на САЩ и само на един хвърлей разстояние от Белия дом източният крайбрежен щат Делауер е дом на около 945 000 фирми, почти по една на глава от населението. Делауер е един от четирите американски щата - останалите са Невада, Аризона и Уайоминг, които са критикувани за своите финансови регулации. Много от фирмите са подозирани, че са фантоми.

Президентът на САЩ Барак Обама съобщи при дебати в Ню Хемпшър през 2008 г. за случая Ugland House - сграда на Каймановите острови, където според него се помещават 12 000 компании. "Това или е най-голямата сграда в света, или най-голямата данъчна измама в историята", заяви Обама. Според сайта на сградата тя е регистрационен адрес на 18 000 компании.

Въпреки че Каймановите острови имат самоуправление, те са британска отвъдморска територия. Алекс Кобам от Мрежата за данъчна справедливост намеква, че ако такива владения бъдат взети предвид при определянето на позицията на Великобритания в индекса, то страната ще е на първо място.

Друга британска отвъдморска територия - Вирджинските острови, имат силно присъствие в Панамските документи. Най-много компании, споменати в изтеклата информация, са регистрирани именно там, следвани от Панама, Бахамските острови, Сейшелските острови, Ниуе, (Западна) Самоа, (Британска) Ангуила, американския щат Невада, Хонконг и Великобритания.
Джейсън Хикъл от London School of Economics е изчислил, че данъчните убежища, взети заедно, крият общо една шеста от богатството в света, което е в частни ръце.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай