- Някои получиха усложнения и загубиха крайници поради закъсняло търсене на медицинска помощ
- Надявам се, че скоро COVID-19 ще се превърне в една банална инфекция, казва доктор Десислава Кателиева в специално интервю за ВЕСТНИК "СТАНДАРТ"
- Доктор Кателиева, Вие в началото на извънредното положение казахте, че медиците не се тестват, особено спешните. Промени ли се нещо за този период?
- Продължават да ни тестват, само когато се установи, че някой от нас е болен. И се тестват само хората, с които той работи. Аз в продължение на два месеца се опитвам да кажа, че е редно ежеседмично хората, които работят на първа линия, и най-вече спешните медици, при които е много ниска степента на предвидимост дали пациентът е болен от коронавирус, дали е заразоносител, да бъдат тествани ежеседмично. В такива случаи рискът лекарят да се зарази е много голям, голям е и рискът, ако той самият се превърне в заразоносител, да предаде заболяването на следващия пациент. Идеята ми бе да постъпим така, както във високоразвитите европейски държави - ежеседмично тестване на спешните медицински екипи. За съжаление това не се случва. Правят се спорадични тествания, ако се установи, че някой от колегите ни е бил контактен на потвърден случай с коронавирус и той е дал симптоми на заболяването.
- Подсигурени ли сте със защитни облекла?
- В условията на спешната помощ това, доколко си подсигурен, е малко относително. Лекарите, които работят в ковид отделения, са наясно, че контактуват с пациенти, болни от това заболяване, и наистина са с най-високо ниво на защита. Но ние, когато отиваме по адреси, невинаги сме наясно дали отиваме при пациент, който има болка в гърдите, защото е получил инфаркт, както ни е подадено от спешния телефон, или има болка, защото има пневмония, причинена от коронавирус. При нас установяването на диагнозата коронавирус може да бъде по всяко време - както и при интервюто по телефона, така и при пристигането ни на адреса, но и когато пациентът бъде приет в лечебно заведение и развие истинската клинична картина. Същото е и със спешните отделения - невинаги можем да поставим тази диагноза на входа на отделението, когато мерим температура и караме пациентите да отговарят на въпросите от епидемиологичната анкета. Обикновено нещата се установяват впоследствие, когато се направят снимка и тест, когато се проведе една по-задълбочена анамнеза. Затова за нас е важно да бъдем със защитно облекло от самото начало на контакта си с пациентите. Това е много трудно, когато посещаваш по 10-12 адреса на ден, или преглеждаш по 30 пациенти на ден в спешното отделение. А процентът на заразяване на медиците по света е висок - около 10 на сто от носителите на заболяването.
- Вие коментирахте, че се увеличават хората, които поради страх от коронавируса не търсят медицинска помощ и по този начин други заболявания остават нелекувани...
- Това, с което се сблъскваме в спешните отделения, е, че попадаме на пациенти, които са с неколкодневна давност на съдови инциденти. Имам предвид мозъчни инсулти, които в първите четири часа могат да претърпят обратно развитие, ако пациентите бъдат навреме заведени в болница. Сблъскваме се и със случаи на пациенти, които имат 4-5-дневна давност на сърдечни инфаркти. За съжаление те попадат при нас с вече развита сърдечна недостатъчност. Някои от тези неща са фатални и ние губим пациенти, които, ако ни бяха потърсили преди 4 дни, можеха да се разминат дори и без усложненията на инфаркта. Имаме проблеми със съдови пациенти, които по този начин загубиха крайници заради закъсняло търсене на медицинска помощ. Другото, с което се сблъскваме, е, че при голяма част от вирусоподобните заболявания хората от страх да не би това да е коронавирус, търсят прекалено късно лекарска помощ. А когато дойдат при нас, се оказва, че се касае например за пикочна инфекция, за други заболявания, които бихме могли да лекуваме, ако попаднат при нас по-рано, за да ги диагностицираме навреме. Все още у хората има един страх да търсят помощ, да се обръщат към личните лекари, не защото те не са на местата си, а защото пациентите се притесняват, че там могат да срещнат заразата.
Вече донякъде потокът пациенти започна да се връща към спешните отделения, но все още има доста висок процент на хора, които идват твърде късно с усложнения на лечими заболявания.
- А правилна ли беше практиката хората да се диагностицират по телефона от личните лекари?
- Всички пациенти, които личният лекар е диагностицирал по телефона като съмнителни за коронавирус, след това са давали проби. И когато тези проби се окажат положителни, се предприема лечение. При нас, слава Богу, не настъпи това, което стана в други държави - блокиране на здравните системи. Там имаше хора, които чакаха с дни ред да постъпят в болница, и накрая ги приемаха с много тежка дихателна недостатъчност. При нас тези случаи бяха твърде малко.
Но в тази епидемия същественото е, че не бяха тествани достатъчно много хора. Тестове се правеха, където имаше огнище или доказани контакти на пациентите. Както казах, трябваше да се тестват и спешните медици, и когато се установи положителна проба, да бъдем спирани от работа. А не това да става спорадично. Иначе в цял свят се практикуваше това - личният лекар да лекува по телефона. Не знам доколко е правилно това, доколко е добро. Трябва да мине известно време и да се анализират всички резултати от това, което се случи в световен мащаб, за да се установи дали това бе правилният начин при една толкова опасна вирусна инфекция хората да стоят до последно по домовете си и да попадат с дихателна недостатъчност. Трябва време и обработка на статистическите и научни данни, които се трупат в момента, за да се установи дали това е било правилно, или не.
- След спада на заразени отново имаме увеличение. Може ли да говорим, че чакаме нова вълна?
- Малко е трудно да се прави математическо моделиране на нещо, което е практически непредвидимо. Ние твърде малко знаем за този вирус, за това как той мутира и се променя, за това как се разпространява. Затова не може да се прави прогноза. Най-вероятно ще има вълни, както бе с грип A и B, но той бе на принципа на сезонност, има го само в зимните месеци. През лятото ние много рядко попадаме на пациенти с този грип. Дали и коронавирусът, и по специално този щам, ще се развива по този начин, не знаем. Коронавирусите са виновни за много от простудните заболявания, с които се сблъскваме по всяко време на годината. И много често се среща при деца. Друг е въпросът, че се появи щамът COVID-19, който се оказа много по-опасен за определена група пациенти и утежнява техните хронични страдания, а понякога води до фатален изход. Хубаво е, че за много кратко време науката успя да намери тестове, така че да се откриват носителите и да се ограничава заразата, че се взеха мерки за ограничаване на социални контакти и спазване на хигиена. Въпросът е, че ние не може да предвидим как ще се държи този вирус през летните месеци, през зимата, как ще се държи, когато се насложат и други обичайни вирусни инфекции. Аз не мисля, че някой от лекарите у нас има илюзията, че сме приключили с този вирус. Нащрек сме, всяка сутрин научаваме с доста голямо притеснение, че някъде е пламнало огнище. Хубаво е, че на този етап са огнища, а не вълна в цялата страна. Надяваме се, че постепенно хората ще натрупат имунитет и този вирус ще претърпи мутациите, чрез които неговата заразност ще намалее. Но кога и как ще стане, това може да предвиди единствено майката-природа. Искрено се надявам всяка следваща вълна да е по-лека и това заболяване да се превърне в една банална вирусна инфекция, която хората да преминават така, както преминават обичайните вирусни инфекции.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com