Започвам с бедствията, щабът за вота е готов

За 12 г. спечелих уважението на мъжете колеги, казва Петя Първанова

Започвам с бедствията, щабът за вота е готов   | StandartNews.com

Петя Първанова е родена на 12 юли 1960 година в София. Завършила е Немската гимназия, има диплома за магистър по право и по немска филология. Работи в системата на МВР от 2001 година. Владее немски и английски език, ползва руски. На 12 март беше назначена от президента за служебен министър на вътрешните работи.
В кариерата си има десетки награди и почетни знаци. В първото си интервю, което тя реши да даде за "Стандарт", Първанова казва какво ще прави за нормалното провеждане на изборите у нас и как ще продължи социалния диалог във ведомството.


- Г-жо Първанова, какви мерки предприема МВР, за да не допусне манипулации на вота?
- Подписахме съвместна заповед между прокуратурата, ДАНС и МВР за създаване на национално междуведомствено звено, което ще координира мерките за осигуряване на законосъобразност и ред при провеждане на изборния процес и гарантиране на свободното упражняване на вота на гражданите. Тази заповед е извън ангажиментите, които МВР има, по осигуряване на реда по време на избори.
В това звено участват прокурор от ВКП, главният секретар на МВР и зам. председателят на ДАНС, като те ще са под контрола на зам.-главния прокурор Ася Петрова. Използването на специални разузнавателни средства ще става само по искане на наблюдаващия прокурор по силата на НПК.


- Това за първи път ли се прави преди избори?
- Правено е и преди. Но сега всеки сигнал за нарушение ще се докладва незабавно на прокурор. Негов ангажимент е да реагира до 24 часа и да реши дали да образува досъдебно производство и дали да разпореди прилагане на специални разузнавателни средства.

- Депутати алармираха, че на по-бедни хора се предлага да им се плати тока, ако те дадат гласа си за определена политическа сила. В МВР има ли подобни данни?
- Аз не съм получила такива данни. До края на седмицата ще бъде готов планът, в който са разписани задачите на всички служби в МВР за предстоящите избори. Ще има и оперативен щаб с председател главен комисар Калин Георгиев.
На 25 март ще има и национално съвещание на МВР, на което ще бъдат всички директори на главните дирекции и на областните дирекции. Ще  обсъдим задачите преди и по време на изборите. Тогава ще бъдат дадени и основните инструкции за работа.

- Как се чувствате в министерския стол, промени ли се отношението на колегите ви ? Все пак за първи път жена оглавява едно от най-мъжките ведомства ?
- Аз съм в МВР от 12 години. От чисто полицейска работа разбирам дотолкова, доколкото в началото ходих на няколко курса в академията, както и от съвместната ми дейност с колегите. Но когато човек си върши работата и когато подлага проблемите на дискусия, се ражда уважението. Сега отговорността е огромна, но за мен хората не са нови. Това, което обсъждам с тях, също не е ново. Разчитам много на колегите си. Преди присъединяването ни към ЕС задачата на дирекцията, която ръководех, беше да подпомага колегите да изпълняват ангажиментите си. Така, че винаги сме имали топла връзка. Сега нещата са по-различни, но решенията пак ги взимаме
заедно.

- Какво беше първото нещо, което направихте като министър?
- Разпоредих да се направи анализ на изборния кодекс.

- В понеделник беше заседанието на съда по екстрадицията на Евелин Банев за Румъния. Знаете ли дали момичето му Лара е живо и дали е искан откуп?
- Това е въпрос, който не бих искала да коментирам. Информация по оперативни дела и разследвания ще се предоставя от главния сектретар.

- За повечето българи битовата престъпност е най-голям бич, защото всеки втори е бил жертва на апаши. Какво ще предприемете в тази насока ?
- Непрекъснато се работи, за да противодействаме на битовата престъпност. Директорът на столичната дирекция Валери Йорданов вероятно не е спал в последния месец, откакто започнаха протестите. В големите градове организацията е по-сложна, защото трябва да се местят групи от служители от едно място на друго. Но общата оценка е, че ситуацията е под контрол.

- Вашата дирекция се занимаваше активно с координацията по Шенген. Наистина ли страната ни е изпълнила всички критерии ?
- Мерките се изпълниха юни 2011 година, което беше потвърдено с решение на съвета на вътрешните министри в ЕС. Страната ни прилага и най-добрите практики.

- Но е факт, че отново ни отложиха за Шенген.
- Въпросът за присъединяването на България и Руъмъния в Шенген ще се разглежда едва в края на 2013 година. Така, че пред мен стои единствено задачата да провеждам срещи и разговори, за да мога да насърча по
някакъв начин дадена държава да бъде готова за вземане на положително решение.

- Как приемате твърденията, че дължите поста си на протекциите на вашия предшественик Цветан Цветанов ?
- За министър ме покани президентът. Аз самата не разбрах кой ме е предложил. Но аз познавам не само г-н Цветанов. Аз съм работила и с Михаил Миков, и с Румен Петков и с проф. Георги Петканов. И смея да кажа, че сме работили добре.

- И какво стана когато президентът ви се обади?
- Поканиха ме да отида на среща. Дойде ми като гръм от ясно небе.

- Веднага ли взехте решението?
- Не. Две седмици мислих.

- Откъде се познавате със служебния премиер Марин Райков?
- В качеството му на заместник министър и на на дипломат. Сега с него се видяхме в Президенството.

- Вие сама ли си избрахте новия заместник министър Филип Гунев ?
- Да. Познавам го отдавна, разговарях и с премиера Марин Райков,и с президента. Посланието е да бъдем наистина отворени и считам, че той ще бъде доста полезен за министерството.

- Избрахте ли си началник на политическия кабинет ?
- Не възнамерявам да имам. Все пак става въпрос за два месеца, надявам се да са толкова.

- Разбирате ли се с професионалното ръководство на полицията и по специално какви са ви отношенията с шефа на антимафиотите Станимир Флоров?- Добре работя с всички колеги. Професионализмът е качеството, което уважавам. Затова до голяма степен за решението ми да приема този пост повлия фактът, че познавам хората, с които работя. Всеки си има своя характер, но когато се върши работата, няма какво повече да изискваме един от друг.

- Как ще продължите социалния диалог със синдикатите в полицията?
- Диалогът тече. Предстои да подпишем споразумение с единия от синдикатите. Аз съм доволна, че със синдикатите сме на едно мнение. За два месеца човек трудно може да решава въпроси от дългосрочен характер.

- Държавният глава обеща да направи обществени съвети към всяко министерство. Какви хора ще бъдат поканени в съвета към МВР?
- Обсъждахме тези обществени съвети и идеята, както ние я разбираме, са съвети по секторни политики. Мисля да обсъдя с г-н Гунев и с колегите как точно да процедираме. Изчаквам да се събере Обществения съвет към
премиера за изборите, за да решим.

- А ако трябва да предложите на премиера кой да консултира изборния борд към кабиента, кого бихте посочили ?
- От страна на МВР това са неправителствени организации, които са профилирани да следят дейността на министерството.

- А представители на протестиращите ?
- Един от принципите на МВР е конспиративност. Трябва да има баланс кой и как ще осъществява този контрол.

- Какви ще са първите точки, които МВР ще внесе на правителственото заседание в сряда?
- Първото нещо е попълване състава на комисията за подпомагане при бедствия и аварии. Изпратени са писма до министрите, да излъчат свои представители - заместник министри. Хората имат нужда да бъдат подпомогнати, и то бързо.

- Ще правите ли ревизия на работата на МВР ?
- Много е кратък срока. Имаме важни задачи и трябва да се фокусираме върху тях.

- Имате ли оръжие?
- Не.

- Как се разтоварвате от работата ?
- Обичам да се разхождам, да плувам, да чета книги.



Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Рени
Коментирай