Започва Страстната седмица. Какво трябва и не трябва да правите днес

Всяка дама, която иска да е красива дълго време, може да измие лицето си с вода, в която е престоял златен накит

Започва Страстната седмица. Какво трябва и не трябва да правите днес | StandartNews.com

Страстна се нарича седмицата, която започва от днес, заради припомнянето на страданията и кръстната смърт на Исус Христос ("страст" е старинна българска дума за страдание). Поради величието на тези събития седмицата и дните в нея се наричат също Велики. А от усилените молитви в тези дни, когато вярващите ходят и сутрин, и вечер на богослужения, е произлязло и народното име на седмицата като Молбената неделя.

От Лазарова събота започна припомнянето на събитията от последните земни дни на Спасителя Исус Христос: възкресяването на Лазар, заговора за убийството на Исус, тържественото Му влизане в Йерусалим.

А на Велики понеделник в богослужебните песни се слуша описан случаят от Стария Завет с еврейския патриарх Йосиф, когото родните му братя продали като роб в Египет. Той е един от най-ранните предобрази на Христос, Който също бил предаден от хората, не понесли Неговото присъствие сред себе си, а накрая дори Го убили.

От новозаветните поучения в този ден ни се предлага притчата на Христос за безплодната смокиня - символ на душата, която не дава духовен плод, защото липсват усилия и старания за нейното плодородие.

Редът и съдържанието на богослуженията през тази седмица са неповторими, създадени тъкмо за всеки един ден на Страстната седмица. Като се начене от неделя вечер, след обичайната вечерна, в началото на нощта се отслужва утринната за понеделник, на която се пее песента "Ето, Женихът идва". Затова и богослужението се нарича "Последование на Жениха", т.е. Христос, оприличаван на младоженец на невестата - Църквата. Припомня се притчата за десетте девойки и се препоръчва примерът на петте разумни от тях, които били готови да срещнат Младоженеца Христос. Това се служи в навечерието на първите три дни, а сутрин се отслужва така наречената литургия на преди осветените дарове.

Традиции и обичаи за Велики понеделник

Понеделникът ви трябва да започне с посещение на църквата. В храма се припомнят страданията Исусови, също и наставленията му. Целта на всичко това е да доближат човека до Христос.

Когато се приберете, започнете да чистите и подреждате дома си. Забършете всичкия прах в дома, за да не се привличат злите духове.

Добре е да се изчистят килимите, съдовете и пода. Достигнете до всичко, което е трудно достъпно. Почистете до блясък и прозорците. Нищо не трябва да пречи на слънчевата светлина да влиза в дома ви. Всичко това, обаче, не е нужно да правите сами. Помолете близките си за помощ.

По отношение на дрехите, трябва да подредите гардероба си. Това, което не носите, можете да го изхвърлите или да го подарите на нуждаещ се.

Това е своеобразно пролетно почистване, което е трудно да се направи само за ден. Затова можете да продължите и на следващия ден.

Всяка дама, която иска да е красива дълго време, може да измие лицето си с вода, в която е престоял златен накит.

Някога в понеделника на Страстната седмица се приготвяли дървата за печката и храната за животните за цялата седмица.

На този ден продължаваме да ядем постни ястия, като дори можете да преминете постепенно на чай, вода, хляб и плодове. Млечните и месни продукти все още не присъстват в менюто. Понеделникът е първия ден от най-строгия пост.

Разбира се, от постенето са освободени болните хора, бременните жени, децата и пътуващите.

За всички, обаче, важи забраната да се организират всякакви празненства, без значение какъв е повода. Не се препоръчва и да ходите по развлекателните заведения. На този ден не трябва да се отбелязват венчавки и рождени дни.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай